Balsalazidas yra vaistas, taikomas sergant opiniu kolitu. Jis padeda sumažinti uždegimą virškinamajame trakte ir priklauso salicilatų grupei. Šis preparatas paprastai vartojamas gydytojui paskyrus, todėl dėl kitų jo taikymo būdų visada verta pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Kada reikėtų informuoti gydytoją?
Prieš pradedant vartoti balsalazidą, pasidalinkite su gydytoju informacija apie savo sveikatos būklę. Būtina pranešti, jei:
- sergate kepenų ar inkstų ligomis;
- esate jautrūs ar alergiški balsalazidui, aspirinui, mesalaminui, kitiems vaistams, maistui, dažikliams ar konservantams;
- laukiatės kūdikio, bandote pastoti ar žindote.
Kaip tinkamai vartoti balsalazidą?
Vaistą reikia gerti užgeriant stikline vandens, tiksliai taip, kaip nurodyta recepto etiketėje. Laikykitės paskirtų laikų, o dozavimą didinkite ar vartokite dažniau tik gydytojui leidus. Vartojimas vaikams gali skirtis, tad būtina pasitarti dėl tinkamos dozės.
Pastaba: šis vaistas skirtas tik Jums, nedalinkite jo kitiems asmenims.
Praleista dozė
Jei pamiršote išgerti vieną dozę, išgerkite ją vos prisiminę. Jei artėja laikas kitai dozei, gerkite tik ją – nedvigubinkite kiekio.
Perdozavimo atvejai
Perdozavus nedelsiant reikia kreiptis į specialistus ar nuodų kontrolės centrą.
Vaistų sąveika
Balsalazidas retai sukelia sąveiką su kitais vaistais, tačiau prieš pradėdami vartoti bet kurį kitą medikamentą ar papildą, būtina pasitarti su gydytoju. Būtinai pateikite sąrašą visų Jūsų vartojamų vaistų (taip pat žolelių, nereceptinių preparatų, papildų). Praneškite, jei rūkotės, vartojate alkoholį ar kitus preparatus – kai kurie iš jų gali paveikti vaisto veikimą.
Vartojimo laikotarpiu svarbu žinoti
Pradėjus gydymą gali prireikti kelių dienų, kol pajusite pagerėjimą – dažniausiai pirmieji pokyčiai pasireiškia per 3–21 dieną, tačiau efektyviam rezultatui gali prireikti apie 6 savaičių. Net jei simptomai gerėja, tęskite gydymą tol, kol taip nurodo gydytojas.
Balsalazidas gali padidinti jautrumą saulės spinduliams. Gydantis rekomenduojama vengti tiesioginės saulės, dėvėti apsauginę aprangą, naudoti apsauginius kremus bei nenaudoti soliariumų ar ultravioletinių lempų.
Konsultuokitės su gydytoju, kiek skysčių rekomenduojama išgerti per dieną – itin svarbu nevartoti per mažai skysčių ir išvengti dehidratacijos.
Balsalazido šalutiniai poveikiai
Šio vaisto vartojimas gali sukelti įvairias nepageidaujamas reakcijas, tad stebėkite sveikatos pokyčius:
Galimi sunkūs šalutiniai poveikiai
- alerginės reakcijos: odos bėrimas, niežėjimas, dilgėlinė, tinimas (veido, lūpų, liežuvio ar gerklės srities);
- nuolatinis sausas kosulys, dusulys, kvėpavimo sunkumai;
- širdies raumens uždegimas: nuovargis, širdies ritmo sutrikimai, dusulys, skausmas krūtinėje, rankų, kojų, čiurnų tinimas;
- inkstų pažeidimai: sumažėjęs šlapinimasis, tinimas galūnėse;
- inkstų akmenys: kraujas šlapime, skausmingas ar sunkus šlapinimasis, skausmas apatinėje nugaros/ar šonų dalyje;
- kepenų sutrikimai: skausmas dešinėje viršutinėje pilvo dalyje, apetito praradimas, pykinimas, šviesios išmatos, tamsus šlapimas, odos ar akių geltonumas, silpnumas;
- netoleravimo sindromas: pilvo skausmas, kraujingos išmatos, vėmimas, galvos skausmas, raumenų skausmai, karščiavimas, bėrimas;
- padidėję limfmazgiai, karščiavimas, bėrimas;
- odos paraudimas, pūslelės, odos lupimasis, burnos gleivinės pažeidimai.
Kiti galimi reiškiniai
- viduriavimas;
- galvos skausmas;
- pykinimas;
- užsikimšusi arba varvanti nosis;
- padidėjęs jautrumas saulės šviesai;
- gerklės skausmas;
- pilvo skausmas.
Šis sąrašas nėra baigtinis: jeigu pastebite bet kokių kitų nepilnamų arba nenuspėjamų simptomų, būtinai kreipkitės į gydytoją.
Vaisto laikymas
Laikykite balsalazidą vaikams ir gyvūnams nepasiekiamoje vietoje. Rekomenduojama laikymo temperatūra: nuo 15 iki 30 laipsnių Celsijaus. Būtinai pasitikrinkite galiojimo laiką – pasibaigus jam, vaistą sunaikinkite.
Prisiminkite, kad čia pateikta apžvalga – tik trumpa informacija apie balsalazidą. Dėl išsamios informacijos, individualių patarimų ar abejonių visada konsultuokitės su gydytoju arba vaistininku.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.