Norint patikrinti kepenų, inkstų ir virškinimo trakto veiklą, įvertinti medžiagų apykaitą ir pašalinti kai kuriuos hormoninius sutrikimus, skiriamas bendras baltymų tyrimas. Šis indikatorius gali būti paimtas atskirai arba kaip biocheminio kraujo tyrimo dalis.
Už ką atsakingi baltymai?
Žmogaus kraujyje yra daugiau nei 90 rūšių baltymų. Vieni dalyvauja ląstelių statyboje, kiti – imuninės sistemos veikloje. Baltymai yra atsakingi už hematopoezę ir krešėjimą, medžiagų apykaitą, tinkamą šalinimo ir endokrininės sistemos funkcionavimą, vitaminų, mineralų ir vaistų pasisavinimą bei transportavimą ir daugelį kitų procesų. Baltymai padeda virškinti maistą, yra atsakingi už imuninės ir hormoninės sistemos veiklą, padeda raumenims susitraukti ir išlaikyti organizmo tvirtumą, padeda pernešti maistines medžiagas ir vaistus po visą organizmą. Nepaisant šios įvairovės, didžiąją dalį viso baltymų kiekio kraujyje užima dvi baltymų frakcijos (tai yra veislės): albuminai ir globulinai.
Didžiąją dalį baltymų organizme sudaro albuminai ir globulinai.
Daugiau nei pusė visų kraujyje esančių baltymų (iki 60%) – albuminai. Albuminas atlieka dvi labai svarbias funkcijas:
- kontroliuoti vandens pasiskirstymą organizme,
- Padeda kraujui transportuoti vitaminus, mineralus ir vaistus.
Jie yra atsakingi už vandens mainus – padeda išlaikyti jį induose ir neleidžia per daug patekti į audinius (taip užkertant kelią edemai). Albuminas veikia audinių skysčių, šlapimo ir limfos susidarymą, taip pat kontroliuoja vandens įsisavinimo iš žarnyno procesą. Kita svarbi albumino funkcija yra transportavimas. Jie perneša į kraują katijonus ir anijonus, bilirubiną, tulžies druskas, vitaminus ir hormonus, kai kurias riebalų rūgštis, vaistų ir organinių dažiklių molekules. Antrasis baltymų tipas yra globulinai – užima apie trečdalį (iki 35%) viso kraujyje esančių baltymų tūrio. Jie skirstomi į alfa, beta ir gama globulinus. Viena iš funkcijų alfa globulinai – užtikrinti nespecifinę (ty bendrą, o ne prieš konkretų patogeną) organizmo apsaugą nuo bakterinės infekcijos. Kitas yra apsaugoti vaisius nuo motinos imuninės sistemos nėštumo metu. Alfa globulinai taip pat perneša medžiagas iš audinių į organus. Beta globulinai surišti tam tikrus kraujyje esančius hormonus, vitaminus, mineralus ir riebalus bei pristatyti juos į reikiamus organus. Jie taip pat yra atsakingi už kraujo krešėjimą ir ūmią imuninės sistemos reakciją uždegimo metu. Gama globulinai yra antikūnai (IgG, IgM, IgA, IgE, IgD). Jie atsakingi už imuninius procesus organizme: perduodami iš motinos naujagimiui, suteikia pirminį imuninį atsaką susidūrus su infekcija, dalyvauja formuojant vietinį imunitetą, suteikia antiparazitinį imunitetą ir veikia kaip imunomoduliatoriai.
Imunoglobulinai IgG, IgM, IgA, IgE, IgD. Kiekvienas antikūnų tipas yra atsakingas už atskirą imuninės sistemos procesą.