Benzoino peroksidas – tai išorinio naudojimo vaistas, daugiausiai skiriamas kovai su spuogais arba rožinės simptomais. Veiklioji medžiaga veikia slopindama odos uždegimą ir naikindama arba stabdydama bakterijų dauginimąsi paviršiuje. Nors benzoino peroksidas dažniausiai priskiriamas antibiotikų grupei, jis dažnai sutinkamas daugybėje vaistinių preparatų pavadinimų – nuo garsių spuogų gelių iki specialių losjonų ar prausiklių.
Kaip veikia benzoino peroksidas?
Naudojant benzoino peroksido preparatus, oda yra veikiama medžiagos, kuri padeda sumažinti bakterijų skaičių ant paviršiaus. Tai leidžia mažinti uždegimo požymius, paraudimą ir sudirgimą, būdingus spuogams ar rožinei. Ši priemonė dažnai rekomenduojama lėtinėms odos problemoms gydyti, kai reikia tiek antibakterinio, tiek priešuždegiminio poveikio.
Kokiais atvejais būtina įspėti gydytoją?
Prieš pradėdami vartoti benzoino peroksidą, būtinai informuokite gydytoją, jeigu:
- turite žymiai nudegusios ar pažeistos odos plotų;
- sergate lėtinėmis kvėpavimo ligomis, pavyzdžiui, astma;
- jūsų oda yra ypatingai jautri ar pastebėjote kitų dermatologinių problemų;
- esate alergiški šiai ar kitoms vaistinėms medžiagoms, maisto produktams, dažikliams ar konservantams;
- esate nėščia ar ketinate pastoti;
- maitinate krūtimi.
Benzoino peroksido naudojimo priežiūra
Vaistas yra skirtas tik išoriniam naudojimui. Prieš ir po naudojimo nusiplaukite rankas. Jeigu tepate ant rankų odos bėrimų, rankas plauname tik prieš procedūrą. Saugokite, kad preparatas nepatektų į akis. Jei taip nutiko – akis gausiai išplaukite vėsiu tekančiu vandeniu. Tepkite ploną sluoksnį ant pažeistų vietų ir laikykitės gydytojo nurodymų, vaistą naudokite kasdien tuo pačiu metu. Dozės negalima didinti savavališkai, net jei rezultatai pasirodo lėtai. Gydymą nutraukite tik gydytojui patarus, net jei simptomai pagerėjo.
Naudojimas vaikams
Kalbėkite su gydytoju dėl benzoino peroksido vartojimo jaunesniems nei pilnamečiams – kai kuriais atvejais gali prireikti ypatingos priežiūros ar kitokių dozių.
Perdozavimas
Jei buvo suvartota per daug šios priemonės, nedelsdami kreipkitės į medikus.
Ką daryti praleidus dozę?
Jei pamiršote užtepti vaisto, naudokite jį vos prisiminę. Tačiau jeigu jau artėja kitas planuojamas tepimas, praleiskite praleistą dozę ir tęskite įprastai. Nedvigubinkite vartojamos dozės.
Kokios medžiagos gali sąveikauti su benzoino peroksidu?
Benzoino peroksidas gali reaguoti su kitomis grožio ar gydomosiomis priemonėmis, pavyzdžiui:
- adapterino (adapaliną) pagrindo preparatais;
- izotretinoinu;
- priemonėmis su salicilo rūgštimi ar siera;
- vietinio poveikio antibiotikais, pavyzdžiui, klindamicinu ar eritromicinu;
- tretinoinu.
Tinkamos sąveikos ne visada nuspėjamos, todėl pateikite gydytojui ar vaistininkui visą informaciją apie Jūsų vartojamus vaistus, papildus, žolinius preparatus, taip pat paminėkite žalingus įpročius – alkoholio vartojimą, rūkymą ar kitų medžiagų naudojimą.
Į ką svarbu atkreipti dėmesį gydymo metu?
Reguliariai lankykitės pas gydytoją ir stebėkite gydymo eigą. Gali prireikti daugiau laiko, kol pamatysite realius rezultatus – būkite kantrūs ir nenutraukite gydymo per anksti. Venkite robustiškų odos priežiūros priemonių ar alkoholio pagrindu pagamintų valiklių. Intensyvus sausinančių ar kitų stipriai veikiančių preparatų papildomas naudojimas gali didinti sudirginimo riziką.
Jei kartu su benzoino peroksidu planuojate naudoti kitas nuo spuogų skirtas priemones toje pačioje vietoje, pasitarkite su gydytoju. Gydymo laikotarpiu venkite maisto ir gėrimų, kurie gali dar labiau paskatinti odos paraudimą ar karštį – pavyzdžiui, aštrių patiekalų, spiritinių gėrimų, karštos kavos arba arbatos.
Benzoino peroksidas didina jautrumą saulės spinduliams. Stenkitės laikytis šešėlyje, o jei tenka būti lauke – dėvėkite uždangą ir naudokite priemones nuo saulės. Nenaudokite soliariumų ar dirbtinio įdegio lempų. Turėkite omenyje, kad šis vaistas gali nudažyti baltus audinius geltona spalva – užterštus medžiagą audinius plaukite skalbikliu.
Galimi šalutiniai poveikiai
Apie stiprias reakcijas būtina nedelsiant pranešti gydytojui:
- ūmus bėrimas, niežulys, dilgėlinė ar veido, lūpų, liežuvio, gerklės patinimas;
- stiprus deginimo ar stipraus niežėjimo pojūtis, odos šerpetojimas, plutelių susidarymas.
Švelnesnės, paprastai trumpalaikės reakcijos, kurios ilgai išliekant ar stiprėjant – svarbu pasitarti su gydytoju:
- lengvas odos sudirginimas, paraudimas ar sausumas;
- padidintas odos jautrumas šviesai.
Kaip laikyti benzoino peroksidą?
Vaistą visuomet laikykite vaikams ir naminiams gyvūnams nepasiekiamoje vietoje. Rekomenduojama temperatūra – nuo 15 iki 30 laipsnių Celsijaus. Saugokite nuo užšalimo, šviesos, drėgmės ir stiprios kaitros. Laikykite valandą sandariame inde.
Neišnaudotus ar pasibaigusio galiojimo vaistus atiduokite į vaistų surinkimo punktus – sužinokite, kur jie įrengti Jūsų vaistinėje ar artimiausioje gydymo įstaigoje. Kai grąžinti galimybės nėra, žiūrėkite gamintojo instrukcijas: jei leidžiama, vaistus galima išmesti kartu su buitinėmis atliekomis, prieš tai juos sumaišius, pavyzdžiui, su kačių kraiku, kava ar žemėmis, ir uždarę į sandarų maišą. Visais atvejais, jei kyla abejonių dėl saugaus utilizavimo, teiraukitės savo gydytojo ar vaistininko patarimo.
Ši apžvalga nėra išsamus naudojimo vadovas. Jei turite klausimų apie benzoino peroksido vartojimą ar pastebite neįprastus požymius, visuomet pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.