Sužinosite
Su amžiumi mūsų akys natūraliai keičiasi, o regėjimas dažnai tampa ne toks aiškus, kaip anksčiau. Tam įtakos turi daugybė amžiaus nulemtų akių sutrikimų. Kai kurie iš jų vystosi lėtai ir ilgainiui, jei negydomi, gali blogėti, taip grėsdami net ir regėjimo praradimu. Tinkama priežiūra bei reguliarūs vizitai pas akių specialistą padeda ilgiau išsaugoti gražią ir aiškią pasaulio matymą.
Dažniausi amžiniai akių sutrikimai
Vyresniame amžiuje dažnai susiduriama su tokiomis akių ligomis kaip:
- Geltonosios dėmės degeneracija
- Katarakta
- Diabetinė retinopatija
- Glaukoma
Be šių ligų, amžėjant gali pasireikšti ir šie akių pokyčiai:
- Presbiopija (su amžiumi susijęs toliaregiškumas)
- Astigmatizmas
- Sausos akys
- Akių drumstukai (plaukiojantys debesėliai ar taškeliai)
- Toliaregystė arba trumparegystė
- Švystelėjimai akyse
- Sumažėjęs regėjimo aštrumas, prasta matymo kokybė prieblandoje
- Ašarojančios akys
- Tinklainės atšokimas
Akių gydytojas gali padėti koreguoti daugelį matymo problemų bei taikyti gydymą, kuris palengvina simptomus ir padeda kuo ilgiau išlaikyti gerą regėjimą. Kai kurios ligos, deja, gali baigtis daliniu ar visišku regėjimo netekimu.
Amžinių akių ligų simptomai
Dažnai ankstyvose stadijose amžiaus nulemtos akių ligos nepasireiškia jokiais akivaizdžiais pojūčiais. Atsirandantys simptomai priklauso nuo ligos rūšies, bet dažniausiai pastebimi šie požymiai:
- Matymo neryškumas, debesuotumas
- Nemalonūs pojūčiai, deginimas ar graužimas akyse
- Akių sausumas arba pernelyg gausios ašaros
- Matomi taškeliai, plaukiantys drumstukai arba švystelėjimai regos lauke
- Padidėjęs jautrumas šviesai, akinimas
- Sunkumai skiriant spalvas (pvz., sunku atskirti tamsiai mėlyną nuo juodos)
- Vamzdinis matymas – siauras regos laukas
Kai susiduriama su šiais simptomais, kasdieniai veiksmai, tokie kaip skaitymas ar vairavimas, gali tapti sudėtingesni. Taip pat gali pasireikšti:
- Galvos skausmas
- Sunku nustatyti atstumą iki daiktų
- Sunku sufokusuoti žvilgsnį iš arti į toli ar atvirkščiai
- Blogo matomumo problema naktį
- Akių nuovargis
Kas lemia amžiumi susijusias akių problemas?
Nuo tam tikro amžiaus organizme vyksta pokyčiai, kurie veikia ir mūsų regą:
- Maždaug nuo 40 metų lėtėja ašarų gamyba, dėl to akys sausėja
- Akies lęšiuko baltymai su amžiumi suyra, tai sąlygoja kataraktos atsiradimą
- Vidinį akies skystį primenantis gelis (stiklakūnis) laikui bėgant traukiasi, dėl to atsiranda drumstukai ar net gali iššaukti tinklainės atšokimą
- Akies lęšiukas tampa mažiau elastingas ir nebepajėgia sufokusuoti artimų objektų – taip pasireiškia presbiopija
Galimos komplikacijos
Akių sutrikimai ne tik blogina regėjimą, bet ir didina traumų ar nelaimingų atsitikimų, pavyzdžiui, griuvimų, riziką. Kartais profilaktinio apžiūros metu gydytojas gali nustatyti kitų, su akimis susijusių organizmo ligų požymius, pavyzdžiui:
- Aneurizma
- Onkologiniai susirgimai
- Cukrinis diabetas
- Širdies ligos
- Padidintas kraujospūdis
- Išsėtinė sklerozė
- Sjogreno sindromas
- Vitamino A trūkumas
- Insultas
- Navikai
Kaip nustatomos amžinės akių ligos?
Akių būklę gydytojai vertina naudodami įvairius specializuotus tyrimus. Įprasto vizito metu atliekama nuodugni akių apžiūra, dažnai išplečiant vyzdžius (oftalmoskopija arba funduskopija), kad būtų galima įvertinti tinklainę ir kitas vidines akies dalis.
Procedūros metu į akis įlašinami specialūs lašai. Po 15–20 minučių, kai vyzdžiai išsiplečia, gydytojas šviečia lempute ir detaliai apžiūri akies vidaus struktūras, ieško ligos požymių. Po tokios apžiūros keletą valandų akys gali būti jautrios šviesai, todėl rekomenduojama nevažiuoti pačiam arba su savimi turėti akinius nuo saulės.
Gydymo galimybės
Kiekvienu atveju gydymo taktika parenkama individualiai, priklausomai nuo regėjimo pokyčių bei aptiktų sutrikimų. Nusilpęs regėjimas dažniausiai koreguojamas akiniais, kontaktiniais lęšiais, specialiais apšvietimo sprendimais ar vaizdo didinimo įrenginiais – taip galima pagerinti kasdienio gyvenimo kokybę ir savarankiškumą. Norint stebėti ligų eigą, gali prireikti dažnesnių profilaktinių patikrinimų.
Pradiniai simptomai, tokie kaip akių sausumas ar diskomfortas, dažnai palengvinami dirbtinių ašarų lašais ar ašarų latakų užkimšimu. Jei problema sudėtingesnė, prireikia papildomų priemonių.
Gydymas esant sunkioms akių ligoms
- Regos reabilitacijos priemonės bei speciali terapija silpnam regėjimui
- Vaistiniai preparatai (geriami arba leidžiami į akį)
- Maisto papildai (pvz., AREDS2), kurie gali padėti lėtinti tam tikrų ligų, išsivystančių dėl makulos degeneracijos, progresavimą
- Akių chirurgija – glaukomai, kataraktai ar tinklainės atsisluoksniavimui gydyti
Kaip apsisaugoti nuo amžinių akių ligų?
Norint išlaikyti gerą regėjimą ir laiku pastebėti akių pakitimus, svarbiausia – reguliarios akių apžiūros. Jos būtinos ne tik tiems, kurie jau turi gretutinių diagnozių, tokių kaip diabetas. Net jei nejaučiate jokių simptomų, rekomenduojama periodiškai lankytis pas akių specialistą. Po 50 metų pilną akių ištyrimą pravartu atlikti kasmet ar pagal gydytojo rekomendacijas.
Optikas gali padėti išsirinkti optimaliausius akinius ar kontaktinius lęšius, užsakyti vizualinius pagalbinius prietaisus arba koreguoti jau turimą optiką pagal Jūsų poreikius.
Gyvenimas su amžinių akių problemomis
Daugelį akių pakitimų galima koreguoti ar stabilizuoti, tačiau yra ligų, kurių padaryta žala negrįžtama. Pavyzdžiui, glaukomos atveju pažeidimai išlieka visam laikui. Vis dėlto net ir tokiu atveju regą galima saugoti, lėtinti simptomų progresavimą bei prisitaikyti prie naujų iššūkių. Gydytojas padės rasti reikiamą pagalbą ir patars, kaip išlaikyti nepriklausomybę bei gyvenimo kokybę.
Kaip pasirūpinti savo akimis?
- Valgykite įvairų ir subalansuotą maistą, kuriame gausu vaisių, daržovių, riešutų, žuvies (dėl omega 3 ir 6 riebalų rūgščių naudingo poveikio akims)
- Išsiaiškinkite šeimos ligų istoriją – kai kurios akių ligos gali būti paveldimos
- Sekite ir valdykite lėtines ligas, tokias kaip cukrinis diabetas ar aukštas kraujospūdis
- Dėvėkite akinius nuo saulės ir skrybėlę su snapeliu, kad apsaugotumėte akis nuo kenksmingų UV spindulių
- Atsisakykite rūkymo, nes tabako vartojimas didina kataraktos, makulos degeneracijos ir kitų akių ligų riziką
Kada būtina kreiptis dėl skubios pagalbos?
- Naujas matymo neryškumas
- Staigus dvigubas matymas
- Akių sužalojimai
- Stiprus akių skausmas
- Netikėtai atsiradę drumstukai ar švystelėjimai
- Akies paraudimas ar vokų patinimas
- Netikėtas regos praradimas

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.