Hiperkalcemija yra būklė, kai kraujyje yra padidėjęs kalcio kiekis. Ši būklė gali atsirasti dėl pirminio hiperparatiroidizmo, vitamino D perdozavimo, tam tikrų vėžio rūšių, ligų ir vaistų. Hiperkalcemijos gydymas gali apimti medikamentus arba chirurgiją.
Kas yra hiperkalcemija?
Hiperkalcemija pasireiškia, kai kalcio kiekis kraujyje viršija normą dėl tam tikrų vaistų ar sveikatos sutrikimų, kas gali sukelti kaulų silpnėjimą, inkstų akmenis bei širdies ir smegenų veiklos sutrikimus. Kalcis yra esminis mineralas, daugiausiai randamas kauluose, ir jis padeda nervų sistemos, širdies veiklai bei raumenų susitraukimui. Du hormonai, paratiroidinis hormonas ir kalcitoninas, reguliuoja kalcio lygį kraujyje ir kauluose. Be to, vitaminas D padeda absorbuoti kalcį iš maisto žarnyne.
Kiek dažna yra hiperkalcemija?
Apie 1-2% pasaulio gyventojų yra diagnozuota hiperkalcemija. Ji gali paveikti žmones bet kokio amžiaus, tačiau labiau paplitusi tarp moterų, vyresnių nei 50 metų, ypač po menopauzės. Dauguma atvejų, apie 90%, yra susiję su pirminiu hiperparatiroidizmu ir hiperkalcemija, susijusia su vėžiu.
Kokie yra hiperkalcemijos simptomai?
Pradinėse stadijose hiperkalcemija dažnai neturi simptomų. Sunki ir lėtinė hiperkalcemija gali sukelti nuovargį, padidėjusį šlapinimąsi ir troškulį, galvos skausmus, pykinimą, vėmimą, vidurių užkietėjimą, apetito praradimą, kaulų skausmą, raumenų skausmus, raumenų mėšlungį, trūkčiojimus, silpnumą, depresiją, užmaršumą ir dirglumą.
Kada turėtumėte kreiptis į gydytoją?
Jei patiriate aukščiau išvardytus simptomus, pasitarkite su gydytoju dėl tinkamos diagnozės.
Kokios yra hiperkalcemijos priežastys?
Hiperkalcemijos priežastys gali būti tam tikri vaistai, ligos ir dehidratacija. Tačiau pagrindinės priežastys yra pirminis hiperparatiroidizmas ir hiperkalcemija, susijusi su vėžiu.
- Pirminis hiperparatiroidizmas: mūsų organizme yra keturios paratiroidinės liaukos, esančios už skydliaukės kakle. Jos dirba su kaulais, inkstais ir žarnomis, kad palaikytų kalcio lygį kraujyje. Kai viena ar daugiau paratiroidinių liaukų tampa per aktyvios, jos gamina ir išskiria per didelį paratiroidinio hormono kiekį, kas didina kalcio lygį kraujyje.
- Vėžiu sukeliama hiperkalcemija: apie 2% visų vėžio atvejų gali sukelti hiperkalcemiją. Vėžiu sukeliama hiperkalcemija paprastai pasireiškia staiga ir yra sunki. Tokios vėžio rūšys kaip krūties vėžys, plaučių vėžys, dauginė mieloma, inkstų ląstelių karcinoma, leukemija, limfoma ir rabdomioma gali sukelti šią būklę.
- Vaistais sukeliama hiperkalcemija: vaistai ir papildai, galintys sukelti hiperkalcemiją, apima per didelį vitamino A, vitamino D, kalcio papildų, ličio, hidrochlorotiazido ir kitų tiazidinių diuretikų vartojimą, skirtą aukštam kraujospūdžiui ir edema.
Mažiau dažnos hiperkalcemijos priežastys apima inkstų nepakankamumą, sarkoidozę, tuberkuliozę, tirotoksikozę, Pageto ligą ir ilgalaikį nejudrumą.
Kokios yra hiperkalcemijos komplikacijos?
Hiperkalcemija ankstyvosiose stadijose yra lengvai nustatoma, todėl komplikacijos yra retos. Tačiau galimos komplikacijos apima nefrokalcinozę, galinčią sukelti prastą inkstų funkciją, inkstų nepakankamumą, inkstų akmenis, hipertenziją, kaulų cistas, kaulų lūžius, osteoporozę ir depresiją.
Kokie yra hiperkalcemijos diagnostiniai tyrimai?
- Pagrindinis metabolinis panelis (BMP) arba išsamus metabolinis panelis (CMP) paprastai apima kalcio kraujo tyrimą.
- Paratiroidinio hormono (PTH) kraujo tyrimas.
- Vitamino D kraujo tyrimas.
- Kalcio šlapimo tyrimas.
Jei turite hiperkalcemijos simptomų arba esate rizikos grupėje dėl vėžio, gydytojas užsakys kraujo tyrimus hiperkalcemijai nustatyti. Jei jūsų kalcio lygis kraujyje yra aukštas, gydytojas patikrins jūsų medicininę istoriją, atliks fizinį tyrimą ir pasidomės, kokius vaistus vartojate. Jei kalcio padidėjimo priežastis lieka neaiški, galite būti nukreipti pas endokrinologą tolesniam vertinimui ir tyrimams.
Kokie yra nenormalūs kalcio kraujyje lygiai?
- Lengva hiperkalcemija: kraujo kalcio lygiai yra nuo 2,65 iki 3,00 miligramų decilitre (mg/dL).
- Vidutinė hiperkalcemija: kraujo kalcio lygiai yra nuo 3,00 iki 3,49 mg/dL.
- Sunkia hiperkalcemija: kraujo kalcio lygiai yra didesni nei 3,50 mg/dL.
Kokie yra hiperkalcemijos gydymo būdai?
- Stebėti ir laukti lengvos hiperkalcemijos atveju. Stebėkite savo kaulus ir inkstus, kad užtikrintumėte jų sveikatą ir tinkamą veiklą.
- Medikamentai vidutinės iki sunkios hiperkalcemijos atveju.
- Kalcimimetikai gali padėti valdyti hiperparatiroidizmą.
- Bifosfonatai yra intraveniniai vaistai, skirti osteoporozei, kurie gali greitai sumažinti kalcio lygius. Jie naudojami hiperkalcemijai, susijusiai su vėžiu, gydyti. Galimos šių vaistų komplikacijos apima specifinius šlaunų lūžius ir osteonekrozę.
- Denosumabas gali būti skiriamas, kai bifosfonatai neefektyvūs simptomams palengvinti.
- Prednizonas gali padėti gydyti hiperkalcemiją, sukeltą padidėjusio vitamino D lygio.
- Intraveniniai skysčiai ir diuretikai pacientams, kurių kalcio lygiai yra kritiškai aukšti, laikomi skubia situacija. Šie vaistai gali greitai sumažinti kalcio lygius, užkertant kelią nereguliariam širdies ritmui ir apsaugant nervų sistemą nuo pažeidimų.
- Per didelių paratiroidinių liaukų pašalinimas arba radionuklidų injekcija į neveikiančią liauką.
Kaip galiu užkirsti kelią hiperkalcemijai?
- Turėti tinkamą gydymą sveikatos sutrikimui, kuris sukelia hiperkalcemiją.
- Rūpintis savo sveikata, geriant daug vandens ir sportuojant.
- Konsultuotis su gydytoju prieš vartojant kalcio ir vitamino D papildus.
Ko turėčiau imtis prieš kreipdamasis į gydytoją?
Prašome surašyti savo simptomus, reikšmingus gyvenimo įvykius, medicininę istoriją ir šeimos istoriją.
- Nepamirškite atsinešti visų vaistų ir vitaminų, kuriuos šiuo metu vartojate.
- Surašykite visus klausimus, kuriuos norėtumėte užduoti savo gydytojui. Pavyzdžiui:
- Kokios yra mano simptomų priežastys?
- Ar turiu atlikti kokius nors tyrimus?
- Kokį gydymą rekomenduojate? Ar yra kokių nors šalutinių poveikių?
- Kaip galiu valdyti esamas ligas?
- Pasiruoškite atsakyti į klausimus, kuriuos gali užduoti gydytojas.
- Kas pagerina ar pablogina jūsų simptomus?
- Ar turėjote kaulų lūžių, osteoporozės ar inkstų akmenų istoriją?
- Ar jaučiate kaulų skausmą?
- Ar neseniai numetėte svorio?
- Ar turite šeimos istoriją, susijusią su inkstų akmenimis ar hiperkalcemija?

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.