Dauguma žino, kad aukštas kraujospūdis (hipertenzija) padidina riziką patirti rimtas sveikatos problemas, tokias kaip širdies priepuolį, insultą ar inkstų pažeidimus. Tačiau ar žinojote, kad žemas kraujospūdis (hipotenzija) gali būti lygiai taip pat pavojingas?
„Kraujospūdis yra esminė jūsų kūno normalios fiziologijos dalis“, sako širdies ritmo specialistas daktaras. Kraujospūdis atspindi jūsų gebėjimą tiekti deguonies turtingą kraują gyvybiškai svarbiems organams, ypač smegenims.
„Normalus“ kraujospūdis yra 120/80 mmHg. Pirmasis skaičius yra sistolinis spaudimas – tai kraujagyslių slėgis, kai širdis susitraukia. Antrasis skaičius yra diastolinis spaudimas, kuris atspindi kraujagyslių slėgį, kai širdis atsipalaiduoja. Bet kuris skaičius, esantis žemiau 90/60 mmHg, laikomas žemu.
Kai kurie žmonės serga lėtine hipotenzija, kurią reikia stebėti ir gydyti taip pat, kaip ir lėtinę hipertenziją. Tačiau bet kas gali patirti staigų kraujospūdžio sumažėjimą, kuris gali būti labai pavojingas.
Daktaras Courson aprašo, kaip jaučiasi žmogus, kai jo kraujospūdis smarkiai krenta, ir ką galima padaryti, kad greitai tai suvaldytumėte.
Kaip greitai padidinti kraujospūdį
Svarbu suprasti priežastis ir simptomus, tačiau, jei pajutote staigų kraujospūdžio kritimą, būtina veikti greitai, kad išvengtumėte apalpimo. Daktaras rekomenduoja atlikti šiuos veiksmus:
Atsigulkite ir lėtai keiskite poziciją
Kai gulime, mūsų kraujagyslėms nereikia taip stipriai kovoti su gravitacija, kaip stovint. Galima sakyti, kad apalpimas yra tarsi jūsų kūno „perkrovimas“ – jis priverčia jus užimti tokią poziciją, kuri padidina kraujospūdį.
Jei jaučiate, kad kraujospūdis krenta (t.y. jaučiatės, jog galite nualpti), pirmas ir svarbiausias dalykas yra lėtai pakeisti kūno padėtį. Jei stovite, atsisėskite arba atsigulkite. Jei sėdite, daktaras pataria padėti galvą tarp kelių. Jei gulite, pabandykite pakelti kojas. Be to, būkite atsargūs aplinkoje – venkite laiptų, slidžių grindų ir kitų pavojingų vietų, jei jaučiatės nestabiliai.
Hidracija
Kai kūnas yra tinkamai hidratuotas, jis geriau reguliuoja kraujospūdį. Jei turite žemą kraujospūdį, papildomas skysčių kiekis gali padidinti kraujo tūrį, išplėsti kraujagysles ir pagerinti kraujotaką.
Raumenų įtempimas
Jei kraujospūdis yra per žemas, pabandykite jį pakelti, įtempdami raumenis:
- Suspauskite streso kamuoliuką arba kažką panašaus su dominuojančia ranka kuo stipriau ir kuo ilgiau.
- Jei stovite, sukryžiuokite kojas ir įtempkite kojų, pilvo bei sėdmenų raumenis kuo stipriau ir kuo ilgiau.
- Padėkite vieną ranką į kitą kaip choro giedojimo metu ir įtempkite rankas, bandydami jas atitraukti viena nuo kitos kuo stipriau.
Dėvėkite kompresinius drabužius
Jei dažnai patiriate žemą kraujospūdį, kompresinės kojinės, pėdkelnės ar kiti kompresiniai drabužiai gali padėti pagerinti kraujotaką ir užkirsti kelią kraujo kaupimuisi apatinėse kūno dalyse.
Išgerkite kavos
Kava gali padidinti kraujospūdį, nors šis poveikis priklauso nuo individualių savybių. Jei dažnai vartojate kavą, ji gali nebūti tokia veiksminga, tačiau tai gali būti vienas iš greitų sprendimų.
Atsivėsinkite
Kai kūnas yra perkaitęs, kraujagyslės išsiplečia, lėtinama kraujotaka. Jei jaučiatės perkaisti, pasistenkite atvėsti, jei įmanoma, eikite į vidų ir išgerkite vandens.
Streso mažinimas
Stresas gali sukelti staigų kraujospūdžio kritimą, vadinamą „situacine sinkope“. Jei patiriate emocinį stresą, kuris gali sukelti šį kritimą, svarbu atsisėsti ar atsigulti ir atlikti kvėpavimo pratimus.
Kraujospūdžio kritimo požymiai
Staigus ir ryškus kraujospūdžio kritimas gali atsirasti dėl daugybės priežasčių, tačiau simptomai dažniausiai būna panašūs. Jei jūsų kraujospūdis smarkiai krenta, galite jausti:
- Galvos svaigimą, silpnumą ar sumišimą.
- Matymo pokyčius.
- Šaltą, drėgną odą.
- Intensyvų prakaitavimą ar karščio pojūtį.
- Pykinimą arba net vėmimą.
- Spengimą ausyse.
- Galvos skausmą.
- Nerimą ar stresą.
- Silpnumą, nesugebėjimą atsistoti.
Jei šie simptomai ignoruojami, kraujospūdžio kritimas gali sukelti alpimą (sinkopę) ir, jei liks neapdorotas, gali sukelti ilgalaikius sveikatos pažeidimus.
Kada žemas kraujospūdis yra kritinė būklė?
Staigi ir sunki hipotenzija turėtų būti laikoma medicinos ekstremalija. Jei žmogus neteko daug kraujo arba patiria anafilaksinį šoką, kraujospūdžio kritimas yra akivaizdus. Tačiau kraujospūdis gali pavojingai kristi ir dėl mažiau akivaizdžių priežasčių, pvz., vidinio kraujavimo.
Jei staiga pasireiškia šie simptomai be aiškios priežasties, nedelsdami skambinkite 112:
- Alpimas ar sąmonės netekimas.
- Šalta, drėgna oda.
- Odos blyškumas arba mėlynumas.
- Silpnas, bet greitas pulsas.
- Greitas, seklus kvėpavimas.
Kaip dažnai tai pasitaiko?
Jei dažnai patiriate žemo kraujospūdžio simptomus, svarbu kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, kad jis galėtų atlikti tyrimus ir padėti nustatyti priežastis bei pateikti rekomendacijas, kaip valdyti hipotenzijos epizodus.