Krupo liga dažniausiai pasireiškia mažiems vaikams ir kūdikiams, nes jų kvėpavimo takai dar siauri, todėl bet koks patinimas gali stipriai apsunkinti kvėpavimą. Ši infekcija paprastai išsivysto dėl virusų ir sukelia stiprų gerklų (gerklų dėžutės) bei trachėjos patinimą. Dėl to vamzdelis po balso stygomis susiaurėja, o kvėpavimas tampa triukšmingas ir sunkus.
Kas yra krupas?
Krupas, dar vadinamas laringotracheobronchitu, – tai virusinė kvėpavimo takų infekcija, kuri ypač paveikia jaunesnius nei 3 metų vaikus. Ligai būdingas žymus balso dėžutės ir trachėjos uždegimas. Dėl kvėpavimo takų paburkimo tipinis krupo požymis – šunį primenantis lojantis kosulys ir užkimimas. Nors krupas dažniausiai būna lengvos formos, kai kuriais atvejais simptomai gali stiprėti ir tapti pavojingi gyvybei.
Panašios kvėpavimo takų ligos: skirtumai
RSV ir krupas – kuo skiriasi?
RSV, arba respiracinis sincitinis virusas, ir krupas abu gali sukelti kvėpavimo takų pažeidimus kūdikiams bei mažiems vaikams. RSV pats savaime sukelia peršalimo simptomus, tačiau taip pat yra viena iš pagrindinių krupo priežasčių.
Kokliušas ir krupas – pagrindiniai skirtumai
Abi šios ligos dažnai pasitaiko vaikystėje, tačiau jų priežastys bei gydymas skiriasi. Kokliušą sukelia bakterijos, o krupą – dažniausiai virusai. Kokliušui būdingas labai išraiškingas, gergždžiantis kosulys, lydimas “kinkavimo” įkvėpimo. Krupas taip pat sukelia būdingą lojantį kosulį, tačiau tai nėra bakterinė infekcija, todėl antibiotikai čia nepadeda. Nuo kokliušo galima pasiskiepyti, tačiau nuo krupo vakcinos nėra.
Kaip dažnas yra krupas?
Krupas kiekvienais metais paveikia maždaug 3 procentus vaikų, dažniausiai iki 5 metų amžiaus. Berniukams ši liga nustatoma šiek tiek dažniau nei mergaitėms. Didžioji dalis atvejų būna lengvi, sunkių komplikacijų pasitaiko rečiau nei 1 proc. atvejų.
Krupo simptomai
Koks yra krupo kosulys?
Krupui būdingas šiurkštus, primenantis ruonio lojimą kosulys. Dar vienas būdingas garsas – inspiracinis stridoras, duslus švokštimas, kuris girdimas vaikui įkvepiant orą.
Kokie dar yra krupo požymiai?
Liga dažniausiai prasideda negausiais simptomais – sloga ar nosies užgulimu. Per pirmąsias 12–48 valandas požymiai gali sustiprėti, atsiranda tipinis lojantis kosulys. Dauguma simptomų būna ryškesni naktį.
- Užkimimas
- Nedidelis karščiavimas
- Bėrimas
- Paraudusios akys
- Padidėję limfmazgiai
Kai liga sunkėja, gali pasireikšti:
- Dusulys, padažnėjęs kvėpavimas
- Nerimastingumas
- Odos įsitraukimas, kai vaikas kvėpuoja (sutrumpinti raumenys aplink šonkaulius ir virš krūtinkaulio)
- Mėlynuojanti oda ar lūpos
Krupo priežastys
Dažniausiai krupą lemia virusinė infekcija. Tarp pagrindinių virusų minimi paragripo, gripo, respiracinis sincitinis virusas, tymai bei adenovirusas. Virusas sukelia didelį kvėpavimo takų patinimą. Bakterijos krupą sukelia labai retai, dažniausiai jos tik komplikuoja jau esamą virusinį uždegimą.
Ar krupas užkrečiamas?
Taip, ši liga itin lengvai plinta tarp vaikų, nes ją sukeliančius virusus platina oru ir per paviršius. Užsikrėsti galima įkvėpus lašelių po čiaudulio ar kosulio, taip pat palietus užkrėstus daiktus.
Kiek laiko vaikas užkrečiamas?
Vaikas gali užkrėsti kitus maždaug tris dienas nuo simptomų pradžios arba tol, kol baigiasi karščiavimas. Svarbu nevesti vaiko į kolektyvą bent parą nebeturint temperatūros ir nevartojant vaistų nuo karščiavimo.
Kokios galimos komplikacijos?
Dauguma krupo atvejų praeina be rimtų pasekmių ir gydomi namuose. Visgi apie 5 proc. vaikų prireikia gydymo ligoninėje, ypač jei būtina palaikyti deguonies kiekį kraujyje, gydyti stiprų skysčių trūkumą ar taikyti kvėpavimo procedūras. Sunkiais atvejais, kai simptomai nebepraeina nepaisant gydymo, reikalinga skubi medicininė pagalba.
Krupo diagnostika
Dažniausiai diagnozė nustatoma vien pagal būdingus požymius: lojantį kosulį ir švokštimą. Rudenį ir žiemą ragina būti ypač budriems, nes krupas tuo metu paplitęs dažniau. Sparčiai blogėjant, gydytojas gali paskirti papildomus tyrimus, pavyzdžiui, rentgenogramą ar laboratorinius testus, tačiau tai taikoma retai.
Krupo gydymas
Gydymas labai priklauso nuo ligos pobūdžio ir individualios rizikos: ar vaikas gimė per anksti, ar turi kvėpavimo takų bėdų. Lengvais atvejais krupą dažniausiai galima įveikti namuose.
Lengvas krupas
- Drėkinkite patalpų orą šaltos miglos garintuvu, kad sumažintumėte gleivinės dirginimą.
- Padėkite vaikui kvėpuoti šviežiu vėsiu oru – galite atidaryti langą naktį.
- Skalaukite kvėpavimo takus šiltais, skaidriais skysčiais, kad praskystų gleivės ir sumažėtų kosulys.
- Karščiavimą mažinkite tinkamais vaistais be recepto (pagal vaiko amžių ir svorį).
- Venkite dūmų namuose, nes jie paaštrina kosulį.
- Paguldykite vaiką šiek tiek pakeltu galvūgaliu – pagalvė tinka tik vaikams nuo metų amžiaus.
Naudinga naktį pasilikti tame pačiame kambaryje, kad galėtumėte stebėti vaiko kvėpavimą.
Nuo vidutinio iki sunkaus krupo
Esant stipresniems simptomams prireikia skubios pagalbos. Tokiais atvejais vaiką būtina nugabenti į gydymo įstaigą. Gydymo galimybės priklauso nuo būklės, dažniausiai apima:
- Drėkinto oro ar papildomo deguonies tiekimą
- Skysčių lašinimą į veną, jei vaikas netenka daug skysčių
- Pagrindinių gyvybės ženklų – kvėpavimo ir širdies ritmo – sekimą
- Vaistų nuo krupo skyrimą: dažniausiai steroidai (gliukokortikoidai) ir inhaliuojama adrenalino (epinefrino) migla
- Labai retais atvejais – kvėpavimo vamzdelis (dirbtinė plaučių ventiliacija)
Specifinis gydymas vaistais
Dažniausiai gydytojas paskiria steroidų, pavyzdžiui, deksametazono ar prednizolono, kurie mažina kvėpavimo takų paburkimą. Paprastai užtenka vienos dozės gerti, bet, jei vaikas vemia ar negali nuryti, vaistai leidžiami į raumenis arba į veną.
Kai simptomai labai stiprūs, taikomas adrenalino (epinefrino) inhaliacijos metodas – vaikas įkvepia vaisto dulksnos, kuri greitai sumažina patinimą. Šis gydymas dažnai kartojamas kas 15–20 minučių pagal poreikį.
Po vaistų paskyrimo gydytojai stebi vaiką keletą valandų, kad įsitikintų, jog simptomų grįžimo nėra.
Kaip sustabdyti krupo plitimą?
- Reguliariai kruopščiai plaukite rankas po kontakto su ligoniu.
- Dezinfekuokite žaislus po kiekvieno naudojimo.
- Prisakykite vaikui užsidengti burną ir nosį čiaudint ar kosint.
- Vaikui susirgus neveskite jo į darželį ar mokyklą – taip pat elkitės susirgimų protrūkio atveju.
- Naudotus nosinaites išmeskite nedelsiant.
Ligos eiga ir prognozė
Krupo ligos sunkumas priklauso nuo kvėpavimo takų siaurumo ir uždegiminio patinimo apimties. Jei vaikas labai nerimastingas ar išsigandęs, simptomai gali dar labiau paūmėti. Paprastai simptomai praeina per kelias dienas – dažniausiai per dvi, bet kai kuriems vaikams trunka iki savaitės.
Kada sunerimti?
Esant lengvam krupui, pastebimas tipinis kosulys ir šnypštimas, o liga dažniausiai gydoma namuose, stebint kvėpavimą, ypač naktį. Jei vaiko oda ima mėlynuoti, sunku kvėpuoti, atsiranda stiprių paroksizminių kosulio priepuolių, vaikas negali kalbėti ar verkti, būtina skubi medicinos pagalba.
Kada vaikas gali grįžti į kolektyvą?
Vaikas turėtų grįžti į darželį ar mokyklą tik tuomet, kai kelias paras neturi karščiavimo ir jaučiasi gerai.
Kada reikalinga gydytojo pagalba?
- Karščiavimas nesumažėja ilgiau nei 3 dienas
- Lengvi krupo požymiai išlieka ilgiau nei savaitę
- Keliate klausimų ar nerimaujate dėl vaiko būklės
Kada nedelsti ir vykti į ligoninę?
- Sunkėja kvėpavimas
- Oda ar lūpos įgauna melsvą atspalvį
- Atsiranda stiprūs kosulio priepuoliai
- Vaikui sunku nuryti arba jis pradeda seilėtis
- Vaikas negali kalbėti ar verkti dėl dusulio
- Girdimas aukšto tono, šnypščiantis garsas įkvėpiant
- Pastebimas odos arba raumenų įsitraukimas aplink šonkaulius kvėpuojant
Papildoma informacija apie krupą
Kodėl kai kuriems vaikams krupas kartojasi?
Jei vaikas dažnai suserga krupu, tikėtina, kad jo kvėpavimo takai yra natūraliai siauresni arba dėl tam tikrų sąlygų linkę dažniau užsikimšti patinimu. Tokiais atvejais gydytojai gali rekomenduoti specialisto, pavyzdžiui, otorinolaringologo ar pulmonologo, konsultaciją.
Ar suaugusieji gali sirgti krupu?
Nors suaugusiems ši liga pasitaiko retai, jie taip pat gali susirgti. Vaikystėje krupas dažnesnis dėl siauresnių ir dar nesusiformavusių kvėpavimo takų – suaugusieji turi gerokai platesnius vamzdelius, todėl net ir pasireiškęs uždegimas jų kvėpavimo neapsunkina tiek stipriai. Tiesa, jei liga pasireiškia suaugus, simptomai gali būti sunkesni ir reikalauti intensyvesnio gydymo.