SveikatosRumai juodas logotipas
  • Ligos
  • LPL
  • Operacijos
  • Psichologija
  • Skausmai
  • Sveikata
Nėra rezultato
Peržiūrėti visus rezultatus
SveikatosRumai juodas logotipas
  • Ligos
  • LPL
  • Operacijos
  • Psichologija
  • Skausmai
  • Sveikata
Nėra rezultato
Peržiūrėti visus rezultatus
SveikatosRumai juodas logotipas
Nėra rezultato
Peržiūrėti visus rezultatus
Pagrindinis Ligos

Makšties mielių infekcija – simptomai, priežastys ir gydymas

Paskelbė Karolina Skrebė
2025 18 balandžio
Kategorija Ligos
0
Makšties mielių infekcija
Share on FacebookShare on Twitter

Makšties mielių infekcijos yra dažnos tarp moterų, ypač tų, kurios dar menstruoja. Šios infekcijos atsiranda dėl mielių, žinomų kaip Candida. Makšties mielių infekcijos simptomai apima niežėjimą ir dirginimą vulvos srityje, taip pat diskomfortą aplink makšties angą. Verta paminėti, kad šios infekcijos gali pasikartoti ir kai kuriais atvejais sukelti lėtinius simptomus.

Kokios yra makšties mielių infekcijos?

Makšties mielių infekcijos, kurios yra dažniausia vaginito forma, sukelia Candida – grybelis, natūraliai esantis organizme, įskaitant burną, virškinimo traktą ir makštį. Kai Candida yra subalansuota, ji nesukelia problemų. Tačiau per didelis Candida augimas gali sukelti mielių infekciją. Makšties mielių infekcijos, atsirandančios dėl per didelio makšties Candida, dažniausiai paveikia reprodukcinio amžiaus moteris ir moteris prieš menopauzę, sukeldamos būklę, kuriai būdingas uždegimas, patinimas ir diskomfortas makšties srityje.

Kokie yra makšties mielių infekcijos simptomai?

Makšties mielių infekcijos gali pasireikšti kaip vulvos pokyčiai ir makšties išskyros pokyčiai, paprastai jos tampa tirštesnės ir neturi stipraus kvapo. Nors ne visos moterys, sergančios šiomis infekcijomis, patiria simptomus, jos gali susidurti su šiais požymiais:

  • Makšties ir vulvos dirginimas ar niežėjimas.
  • Deginimo pojūtis, kuris sustiprėja šlapinantis.
  • Baltos, varškės konsistencijos makšties išskyros.
  • Makšties ir vulvos uždegimas bei patinimas.
  • Retkarčiais plyšiai vulvos ar makšties sienelėse.
  • Retai pasitaikantis skausmas lytinių santykių metu.

Reikia pažymėti, kad makšties mielių infekcijos simptomai gali būti panašūs į kitų makšties būklių ar lytiniu keliu plintančių infekcijų simptomus. Todėl, jei patiriate bet kurį iš minėtų simptomų, tačiau nesate tikri dėl būklės pobūdžio, rekomenduojama kreiptis į gydytoją dėl galutinės diagnozės.

Susiję įrašai

Kruzono sindromas: simptomai, priežastys ir prognozė

2025 18 liepos

Kruopas: priežastys, simptomai ir gydymas

2025 18 liepos

Kritinė galūnių išemija: priežastys, simptomai ir gydymas

2025 18 liepos

Krymo–Kongo hemoraginė karštligė

2025 18 liepos

Kokia pagrindinė makšties mielių infekcijos priežastis?

Makšties mielių infekcijos atsiranda dėl per didelio mielių rūšies Candida augimo. Normaliais atvejais Candida nesukelia simptomų, tačiau aplinkos pokyčiai gali skatinti jos dauginimąsi, sukeldami mielių infekciją. Įvairūs rizikos veiksniai, galintys prisidėti prie Candida dauginimosi, apima:

  • Antibiotikai: Antibiotikai naikina naudingas bakterijas makštyje, kurios paprastai padeda reguliuoti mielių augimą. Kai mielės viršija šias naudingas bakterijas, gali išsivystyti mielių infekcija.
  • Nėštumas ir hormoniniai pokyčiai: Hormoniniai pokyčiai, pavyzdžiui, nėštumo metu, vartojant kontraceptines tabletes ar keičiantis menstruaciniam ciklui, gali sutrikdyti Candida pusiausvyrą makšties aplinkoje.
  • Nekontroliuojama diabetas: Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje gali lemti perteklių cukraus šlapime, sukuriant palankias sąlygas mielių augimui.
  • Silpna imuninė sistema: Būklės ir gydymo metodai, slopinantys imuninę sistemą, tokie kaip vaistai nuo ŽIV ar AIDS, chemoterapija ir radioterapija, gali padidinti organizmo jautrumą Candida dauginimuisi.

Kaip diagnozuojama mielių infekcija?

Makšties mielių infekcijos diagnozė apima gydytojo paimtą makšties išskyrų mėginį tyrimui. Moterims, patiriančioms vulvos ar makšties niežėjimą, gali pasirodyti, kad jos turi mielių infekciją, ir jos gali bandyti gydytis pačios, naudodamos vaistus be recepto. Tačiau labai rekomenduojama nepradėti gydymo savarankiškai, nes savidiagnostika gali pabloginti būklę ir sukelti laiko bei išteklių švaistymą.

Jei asmuo patiria makšties mielių infekcijas daugiau nei keturis kartus per metus, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju. Sveikatos priežiūros specialistas gali atlikti tyrimus, kad patvirtintų makšties mielių infekcijos buvimą, atlikti kraujo tyrimą, kad įvertintų diabetą, ir, jei reikia, atlikti tyrimus dėl AIDS ar ŽIV. Be to, gydytojas gali tirti galimas hormonų svyravimų priežastis.

Kaip gydyti makšties mielių infekciją?

Makšties mielių infekcijas galima gydyti dviem pagrindiniais metodais: peroraliniais ir vietiniais vaistais.

  • Peroralinis gydymas: Antifunginis vaistas, žinomas kaip flukonazolas, yra dažnas pasirinkimas gydant mielių infekcijas. Paprastai pakanka vienos flukonazolo dozės. Tačiau asmenims, turintiems sunkių simptomų, esamų sveikatos sutrikimų ar pasikartojančių mielių infekcijų, gali prireikti antros dozės po trijų dienų. Flukonazolo šalutiniai poveikiai paprastai yra lengvi ir reti, tokie kaip skrandžio sutrikimai, galvos skausmas ir bėrimas. Svarbu pažymėti, kad flukonazolas gali sąveikauti su keliais kitais vaistais, todėl prieš vartojant rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju arba vaistininku. Be to, šis vaistas nerekomenduojamas nėščioms moterims, nes jis gali kelti riziką besivystančiam vaisiui.
  • Vietinis gydymas: Vietiniai vaistai makšties mielių infekcijoms yra prieinami makšties kremų ir tablečių pavidalu. Šiuos produktus reikia tepti į makštį naudojant aplikatorių prieš miegą.

Labai svarbu susilaikyti nuo lytinių santykių gydymo metu, nes tai gali padidinti dirginimą, o kai kurie vaistai gali sumažinti kontracepcijos metodų efektyvumą.

Asmenims, patiriančiams pasikartojančias makšties mielių infekcijas, tinkamas gydymas turi spręsti konkrečią mielių infekcijų priežastį, kad būtų išvengta jų pasikartojimo. Jei mielių infekcijos pasitaiko keturis ar daugiau kartų per metus, gydytojas gali rekomenduoti vartoti peroralinį antifunginį vaistą kartą per savaitę šešis mėnesius, kad būtų išvengta ateities epizodų.

Kaip galima išvengti makšties mielių infekcijos?

Norint išvengti makšties mielių infekcijų, verta apsvarstyti šiuos gyvenimo būdo pokyčius:

  • Venkite douching: Douching gali sutrikdyti natūralią bakterijų pusiausvyrą, padedančią kontroliuoti grybelio augimą makštyje.
  • Naudokite antibiotikus protingai: Sumažinkite nereikalingą antibiotikų vartojimą, nes jie gali netyčia pakenkti naudingoms makšties bakterijoms, leidžiančioms mielėms daugintis.
  • Venkite kvapnių dezodorantų ir kvapnių tamponų: Šie produktai gali įvesti dirgiklius ir sutrikdyti makšties aplinką. Geriau rinktis bekvapes alternatyvas.
  • Laikykitės sausumo: Venkite ilgalaikio buvimo drėgnuose drabužiuose, tokiuose kaip maudymosi kostiumai ar sportiniai drabužiai, nes drėgna aplinka gali skatinti mielių augimą. Greitai persirenkite iš drėgnų drabužių.
  • Rinkitės patogius drabužius: Pasirinkite kvėpuojančius, laisvus drabužius, kad sumažintumėte drėgmės kaupimąsi ir trintį makšties srityje.
  • Naudokite vandens pagrindo lubrikantus: Naudodami seksualinius lubrikantus, rinkitės vandens pagrindo variantus, nes jie mažiau tikėtina, kad sutrikdys makšties aplinką, palyginti su aliejaus pagrindo lubrikantais.
  • Palaikykite sveiką cukraus kiekį kraujyje: Jei sergate diabetu, svarbu valdyti cukraus kiekį kraujyje, nes aukštas cukraus kiekis gali sukurti palankias sąlygas mielių dauginimuisi.

DUK

  • Kiek laiko užtrunka, kol mielių infekcijos praeina?
    Lengvos mielių infekcijos gali praeiti savaime, tačiau retai. Gali prireikti kelių dienų ir iki savaitės, kol mielių infekcijos išnyks po gydymo. Tačiau sunkios mielių infekcijos gali trukti ilgiau ir reikalauti ilgesnio gydymo laikotarpio. Svarbu vartoti paskirtus vaistus ir baigti visą gydymo kursą, kad būtų užkirstas kelias pasikartojimui.
  • Ar kontraceptinės tabletės sukelia mielių infekcijas?
    Dėl kontraceptinių tablečių kai kurie tyrimai rodo galimą ryšį tarp geriamųjų kontraceptinių tablečių ir didesnės mielių infekcijų rizikos moterims. Tačiau nėra įrodymų, kad rizika sumažėja nutraukus jų vartojimą. Todėl nepatartina nutraukti kontraceptinių tablečių vartojimo vien dėl mielių infekcijų. Vietoj to, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu dėl alternatyvių kontracepcijos variantų, jei mielių infekcijos pasikartoja.
  • Ar mano partneriui reikia gydymo, jei aš turiu makšties mielių infekciją?
    Nors mielių infekcijos nelaikomos lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis, seksualinis partneris gali susirgti mielių infekcija per kontaktą. Tačiau užsikrėtimo tikimybė paprastai yra maža, ypač jei partneris yra biologinis vyras. Vis dėlto patartina pasikonsultuoti su gydytoju, jei jūsų partneris patiria simptomų ar susirūpinimą dėl mielių infekcijų, kad būtų užtikrintas tinkamas įvertinimas ir gydymas, jei reikia.

Karolina Skrebė

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.

Susiję Pranešimai

Ligos

Kruzono sindromas: simptomai, priežastys ir prognozė

Paskelbė Karolina Skrebė
2025 18 liepos
Ligos

Kruopas: priežastys, simptomai ir gydymas

Paskelbė Karolina Skrebė
2025 18 liepos
Ligos

Kritinė galūnių išemija: priežastys, simptomai ir gydymas

Paskelbė Karolina Skrebė
2025 18 liepos
Kitas įrašas
plokščiapėdystė

Plokščios pėdos (plokščiapėdystė): priežastys, simptomai ir gydymas

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojame

Pažastų skausmas

Pažastų skausmas: 9 dažnos priežastys (ir ką daryti)

2024 24 gruodžio
Raudonos dėmės ant odos

Raudonos dėmės ant odos: 14 priežasčių

2024 24 gruodžio
juodos išmatos

Juodos išmatos

2024 24 gruodžio
Dilgčiojimas visame kūne

Dilgčiojimas visame kūne – dažniausios priežastys

2024 24 gruodžio

Kruzono sindromas: simptomai, priežastys ir prognozė

2025 18 liepos

Kruopas: priežastys, simptomai ir gydymas

2025 18 liepos

Kritinė galūnių išemija: priežastys, simptomai ir gydymas

2025 18 liepos

Krymo–Kongo hemoraginė karštligė

2025 18 liepos
SveikatosRumai.lt

Internetinis projektas, skirtas populiarinti sveiką gyvenseną: informacija, praktiniai patarimai ir specialistų įžvalgos vardan jūsų gerovės.

Naujausi įrašai

  • Kruzono sindromas: simptomai, priežastys ir prognozė
  • Kruopas: priežastys, simptomai ir gydymas
  • Kritinė galūnių išemija: priežastys, simptomai ir gydymas

Skaičiuoklės

  • KMI skaičiuoklė pagal metus
  • Vaisingų dienų skaičiuoklė
  • Nėštumo skaičiuoklė
  • KMI skaičiuoklė
  • Reklama

2021 - 2025 © Copyright SveikatosRumai.lt. All Rights Reserved.

Nėra rezultato
Peržiūrėti visus rezultatus
  • Gydytojų sritys
  • Ligos
  • Lytiškai plintančios ligos
  • Nėštumas
  • Odontologija
  • Operacijos
  • Psichologija
  • Seksualinė sveikata
  • Skausmai
  • Sveikata
  • Tyrimai
  • Vaistai

2021 - 2025 © Copyright SveikatosRumai.lt. All Rights Reserved.