PGT-A testas: embrionų genetinė diagnostika ir IVF sėkmė

PGT-A testas: embrionų genetinė diagnostika ir IVF sėkmė

Paskutinį kartą atnaujinta: 2025-03-27

PGT-A (preimplantacinis genetinis tyrimas dėl aneuploidijų) yra genetinis testas, skirtas patikrinti 23 chromosomų porų užbaigtumą embrione IVF arba ICSI procedūrų metu, prieš perkelant embrioną atgal į gimdą, siekiant užtikrinti sėkmingą nėštumą. Embrionas yra sveikas, stiprus ir turi mažą genetinių sutrikimų, tokių kaip Dauno sindromas, Turnerio sindromas ar Edvardso sindromas (trisomija 18), riziką. PGT-A yra tinkamas nevaisingoms poroms, moterims, kurios patyrė pasikartojančius persileidimus vyresniame amžiuje, arba moterims, kurios kelis kartus nesėkmingai bandė IVF. PGT-A sumažina persileidimo riziką, mažina IVF/ICSI ciklų skaičių ir padidina sėkmingo nėštumo galimybę.

Kodėl PGT-A?

Žmogaus chromosomos paprastai sudaro 23 chromosomų poras, iš viso 46 chromosomas, sudarančias 22 somatinių chromosomų poras ir 1 lytinių chromosomų porą; moterų chromosomos yra 22 + xx = 23 poros, o vyrų chromosomos yra 22 + xy = 23 poros. Jei chromosomų skaičius yra pilnas arba subalansuotas, ši būklė vadinama euploidija; jei chromosomų trūksta arba yra per daug, palyginti su normaliu 46 chromosomų skaičiumi, ši būklė vadinama aneuploidija, kuri dažniausiai pasitaiko vyresnėms nėščioms moterims, o tai ne tik sumažina aktyvaus nėštumo galimybę, bet ir padidina persileidimo riziką, nėštumo su Dauno sindromu ar intelekto sutrikimais, vystymosi vėlavimu ar Cri-du-chat sindromu su kūno organų anomalijomis riziką.

PGT-A tikrina visą 23 porų, arba 46 chromosomų, rinkinį, nes trūksta ar yra daugiau nei 23 poros, kas sumažina persileidimo riziką, sumažina galimybę susilaukti vaiko su Dauno sindromu ir užkerta kelią genetinių ligų perdavimui kitai kartai. Be to, PGT-A, pasirinkus sveikus embrionus, padidina nėštumo galimybes vyresnėms moterims, sumažina pasikartojančių persileidimų riziką ir leidžia poroms su nenormaliomis chromosomomis susilaukti gyvų, sveikų kūdikių.

Kas gali pasinaudoti PGT-A?

  • Moterims virš 35 metų, norinčioms pastoti ir turėti vaiką.
  • Moterims, kurios anksčiau buvo nėščios su nenormaliomis chromosomomis.
  • Moterims, turinčioms daugiau nei 2 persileidimus dėl chromosomų anomalijų arba nežinomų priežasčių.
  • Moterims ar vyrams, turintiems nevaisingumą, kurie bandė IVF daugiau nei 2 kartus nesėkmingai.
  • Moterims ar vyrams, turintiems šeimos istoriją apie chromosomų anomalijas.
  • Pora, pasirinkusi IVF/ICSI, siekdama sumažinti riziką turėti vaiką su Dauno sindromu ar kita genetine liga.

Kokia yra PGT-A procedūra?

Trophectoderm Biopsija

Embrionologas kultivuoja embrionus embrionikos laboratorijoje, kol jie pasiekia blastocisto stadiją, maždaug po 5–6 dienų po kiaušinių paėmimo procedūros. Reprodukcinis endokrinologas tada paima 5–6 trophectoderm epitelio mėginius, arba išorinių chromosomų ląstelių, kurios formuos vaiko placentą, kad patikrintų chromosomų anomalijas, nesugadinant embrioninių ląstelių, kurios vystysis į kūdikį. Šiuo metu embrionas bus laikomas užšaldytas, kol bus gauti trophectoderm biopsijos rezultatai.

Embrionų užšaldymas

Kol reprodukcinis endokrinologas renka trophectoderm epitelio mėginius genetiniams tyrimams, embrionologas užšaldo embrionus. Jei PGT-A rezultatai yra normalūs ir motinos fizinė būklė yra tinkama nėštumui, reprodukcinis endokrinologas tęsią užšaldyto embriono perkėlimo (FET) procedūrą, kuri apima embriono atšildymą ir perkėlimą į gimdą implantacijai ir nėštumui.

Chromosomų analizė

Genetiko laboratorijoje genetikas tiria trophectoderm epitelio arba placentos ląstelių mėginius, kad nustatytų aneuploidiją, skaičiuodamas chromosomų skaičių, kad patvirtintų, ar visos 23 poros yra pilnos, taip pat tikrindamas chromosomų formą, ar nėra anomalijų, ar chromosomų aneuploidijos, ar segmentinės chromosomų aneuploidijos, ir tikrinant bendrą chromosomų skaičių, kad pamatytų, ar trūksta ar yra papildomų chromosomų, palyginti su normaliu 46 chromosomų skaičiumi, ir jei taip, kiek chromosomų trūksta ar yra per daug, taip pat tikrinant lytinių chromosomų, tiek moterų chromosomų xx, tiek vyrų chromosomų xy, skaičių.

Genetinis ataskaitos pateikimas

Baigęs PGT-A analizę, genetikas atsiųs PGT-A ataskaitą reprodukciniam endokrinologui, kuris apibendrins ir informuos tiriamąjį apie embriono chromosomų būklę, nurodydamas chromosomų porų skaičių, bendrą chromosomų skaičių ir chromosomų pilnumą ar formą, įskaitant lytines chromosomas, kad būtų galima suplanuoti individualizuotą gydymo planą.

Embrionų pasirinkimas ir užšaldytų embrionų perkėlimas

Kai būsimos motinos fizinė būklė yra tinkama nėštumui, embrionologas pasirinks embrionus su visomis 23 poromis sveikų chromosomų atšildymui. Reprodukcinis endokrinologas tada perkelia embrionus į gimdą, siekiant pasiekti pilną nėštumą. Likę sveiki embrionai bus užšaldyti kaip atsarginiai, jei ateityje reikės pakartotinės embriono perkėlimo procedūros.

Ką reiškia PGT-A rezultatas?

PGT-A rezultatai gali būti pateikti 4 tipais:

  1. Euploidija
    Normalu: Embriono chromosomos sudaro 23 chromosomų poras (iš viso 46 chromosomas) ir yra tinkamos perkelti į gimdą nėštumui.
  2. Aneuploidija
    Nenormali: Embriono chromosomos trūksta, turi daugiau chromosomų nei normalus 46 chromosomų skaičius arba turi nenormalias formas ir nėra tinkamos perkelti į gimdą nėštumui.
  3. Mozaiškas
    Mišrus: Normalios ir nenormalios embriono chromosomos yra sumaišytos. Kai kurios mozaiškos chromosomos gali būti perkelti į gimdą nėštumui. Reprodukcinis endokrinologas nustatys normalų ir nenormalų chromosomų santykį. Jei nenormalių chromosomų santykis yra mažesnis už normalų chromosomų santykį ir yra didelė tikimybė susilaukti normalaus, sveiko kūdikio, reprodukcinis endokrinologas nuspręs, ar tęsti embriono perkėlimo procedūrą, atsižvelgdamas į gydytojo sprendimą.
  4. Be rezultato
    Neaišku: Embriono chromosomų rezultatai buvo neaiškūs dėl prastos chromosomų kokybės arba nepakankamo chromosomų skaičiaus PGT-A. Reprodukcinis endokrinologas apsvarstys galimybę pakartoti PGT-A naudojant likusį užšaldytą embrioną, kad gautų aiškius rezultatus.

Kiek laiko užtrunka PGT-A rezultatai?

Paprastai PGT-A rezultatai bus prieinami per 1-2 savaites, priklausomai nuo kiekvieno asmens sveikatos būklės. Tačiau, jei asmuo turi sudėtingą chromosomų sutrikimą, genetikas gali prireikti papildomų 2-4 savaičių apdoroti ir apibendrinti testo rezultatus.

Kokie yra PGT-A privalumai?

  • Padidintos implantacijos normos: Trūkstamos embrionų chromosomos yra dažniausia persileidimo priežastis pirmosiomis nėštumo savaitėmis. PGT-A padeda pasirinkti aukštos kokybės embrionus su 23 poromis normalių formų chromosomų be trūkstamų ar papildomų chromosomų, užtikrinant saugų ir sklandų nėštumą.
  • Sumažina persileidimo normas: Reprodukcinis endokrinologas paprastai aptinka nenormalius chromosomas arba aneuploidiją iki 50% vyresnių nėščių moterų, taip pat kiaušinius su didesniu trūkstamų ar papildomų chromosomų skaičiumi nei vidutinė jauna nėščia moteris. PGT-A nustato nenormalius chromosomas, užkerta kelią genetinių ligų perdavimui būsimam vaikui ir potencialiai sumažina persileidimo riziką.
  • Sumažina IVF/ICSI ciklų skaičių: PGT-A padeda pasiekti sėkmingą IVF nėštumą tik per vieną ciklą (priklausomai nuo motinos sveikatos), pasirinkus tik sveikas chromosomas prieš perkelimą, taip žymiai sutaupant laiko ir išlaidų nuo pakartotinių IVF ciklų ir sumažinant genetinių ligų, kurioms reikia ilgo gydymo po gimdymo, riziką.
  • Teikia svarbią sveikatos informaciją: Prieš nusprendžiant turėti vaiką, PGT-A suteikia svarbią sveikatos informaciją, tokią kaip sveikos chromosomos, kurios prisideda prie sveiko kūdikio. Šios naudos dėka tie, kurie turi puikias chromosomas, gali pasinaudoti PGT-A, gauti pradinę konsultaciją su ekspertu reprodukciniu endokrinologu, kad suplanuotų savo būsimus vaikus.
  • Pagerinti nėštumo rezultatai: PGT-A pasirenka normalias chromosomas perkelti į motinos gimdą. Tik sveikos chromosomos užtikrins sveiką nėštumą ir prisidės prie kokybiško nėštumo, ypač pirmąjį trimestrą, kai nėštumas yra labiausiai pažeidžiamas. Kai nėščia motina turi sveiką nėštumą, jos galimybės turėti sveiką vaiką be genetinių ligų dar labiau padidėja.

Ką daryti, jei PGT-A rezultatas ‘Be rezultato’?

Paprastai PGT-A ‘Be rezultato’ rezultatai klasifikuojami į 2 tipus:

  1. Neužtektinai chromosomų arba prastos kokybės embrionų chromosomos: Embrionai su nepakankamu chromosomų skaičiumi arba prastos kokybės chromosomomis paprastai nesugeba pereiti į blastocisto stadiją (5-6 dienas po kiaušinių paėmimo) ir yra nepakankami trophectoderm biopsijai PGT-A metu. Norėdami tęsti procedūrą, reprodukcinis endokrinologas gali nuspręsti pakartoti ovuliacijos stimuliavimo procesą ir surinkti naujus kiaušinius su pakankamu chromosomų skaičiumi ir kokybe kitam PGT-A, kad gautų rezultatą.
  2. Neteisingas aiškinimas: PGT-A yra ląstelių mėginių ėmimas naudojant tik 5-6 chromosomas, kurios vystysis į kūdikio placentą. Dėl to gali kilti neteisingų interpretacijų, ypač mozaiškų atvejų, kai normalios ir nenormalios chromosomos yra sumaišytos. Neteisingas aiškinimas gali įvykti dėl trophectoderm biopsijos, jei mėginiai sudaro tik nenormalių chromosomų ląsteles, nepaisant to, kad dauguma ląstelių turi normalias chromosomas. Norėdami patvirtinti PGT-A rezultatus, reprodukcinis endokrinologas užsakys pakartotinę trophectoderm biopsiją.

Kaip tikslus yra PGT-A?

PGT-A yra chromosomų tikrinimo testas arba embrionų vertinimas, turintis aukštą tikslumo rodiklį iki 98%, leidžiantis nevaisingiems asmenims, moterims virš 35 metų ir tiems, kurie turi šeimos istoriją apie chromosomų anomalijas, sėkmingai pastoti ir turėti vaiką.

Koks yra PGT-A sėkmės rodiklis?

Pagal tyrimą, atliktą moterims, kurios buvo po IVF arba ICSI įvairiu amžiu, palyginant tas, kurios atliko PGT-A prieš embriono perkėlimą, su tomis, kurios to nedarė, PGT-A sėkmės rodikliai skyrėsi pagal amžių:

  1. Moterims iki 35 metų, turinčioms PGT-A, nėštumo rodiklis buvo 56,5%. Tos, kurios neturėjo PGT-A, turėjo 48,1% nėštumo rodiklį.
  2. Moterims, kurių amžius 35–37 metų, turinčioms PGT-A, nėštumo rodiklis buvo 54,2%. Tos, kurios neturėjo PGT-A, turėjo 39,2% nėštumo rodiklį.
  3. Moterims, kurių amžius 38–40 metų, turinčioms PGT-A, nėštumo rodiklis buvo 52,2%. Tos, kurios neturėjo PGT-A, turėjo 27,6% nėštumo rodiklį.
  4. Moterims, kurių amžius 41–42 metų, turinčioms PGT-A, nėštumo rodiklis buvo 46,7%. Tos, kurios neturėjo PGT-A, turėjo 15,3% nėštumo rodiklį.
  5. Moterims virš 42 metų, turinčioms PGT-A, nėštumo rodiklis buvo 42,4%. Tos, kurios neturėjo PGT-A, turėjo 5% nėštumo rodiklį.

Šie duomenys taip pat atskleidė, kad tie, kurie atliko IVF arba ICSI ir gavo PGT-A testavimą prieš perkelti embrionus į gimdą, turėjo 95% nėštumo sėkmės rodiklį per 3 iš eilės užšaldytų embrionų perkėlimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *