Latissimus dorsi, dar vadinamas plačiausiuoju nugaros raumeniu, yra vienas iš pagrindinių ir masyviausių nugaros raumenų. Šis raumuo sudarytas iš dviejų dalių, kurios simetriškai yra išsidėsčiusios abipus stuburo vidurinėje nugaros zonoje. Dalį šio raumens dengia trapecinis raumuo.
Anatominė sandara
Plačiausiasis nugaros raumuo prasideda ties septintuoju krūtinės slanksteliu (T7) ir tęsiasi iki žasto kaulo. Be to, jis dengią apatinę mentės (arba peties mentės) dalį, vadinamą žemutiniu kampu.
Pagrindinės funkcijos
Aktyviai dirbant latissimus dorsi raumeniui, rankos yra tiesiamos, judinamos link kūno ašies ir sukamos. Šios funkcijos ypač svarbios atliekant įvairius kasdienius ir sportinius judesius.
Traumos ir galimos problemos
Dėl raumens didelio dydžio bei centrinės padėties traumos čia gali būti itin skaudžios ir apsunkinti judėjimą. Dažniausiai pasitaiko raumens įplyšimai ar įtrūkimai. Uždegimas ar pažeidimas šiame raumenyje dažnai pasireiškia chronišku peties ar kaklo skausmu, kartais išsivysto peties sąnario sausgyslių uždegimas.
Nervinė inervacija
Latissimus dorsi raumenį įnervuoja torakodorsalinis nervas, išsišakojantis iš užpakalinės brachialinio rezginio šakos ir keliaujantis šalia subskapulinės arterijos. Ši nervų grandinė užtikrina, kad raumuo tinkamai funkcionuotų ir reaguotų į judesius.