Rodyklinis pirštas – tai antrasis mūsų rankos pirštas. Šis pirštas ypač dažnai naudojamas įvairiems veiksmams: kartu su nykščiu ir didžiuoju jis aktyviausias atliekant tiek tikslius prisilietimus, tiek sugriebimo judesius. Tačiau rodyklinio piršto funkcijos neapsiriboja vien praktiniais kasdieniais judesiais – neretai jis ima ir simbolinį vaidmenį gestuose, kai siekiame į kažką parodyti ar pabrėžti mintį be žodžių.
Struktūra ir sandara
Kiekvieno žmogaus rodyklinis pirštas sudarytas iš trijų pirštakaulių (falangų), kurie tęsiasi nuo antros plaštakos delnakaulio. Artimiausias delnui pirštakaulis sudaro tvirtą pagrindą ir per sąnarį (krumplį) jungiasi su viduriniuoju pirštikauliu. Piršto gale prasideda tolimasis pirštakaulis, kuris išlaiko jautrų piršto galiuką.
Stiprūs judesiai
Skirtingi raumenys valdo specifinius piršto judesius: rodyklinį ištiesia tiesiamasis rodyklės raumuo, o pritraukia prie kitų pirštų delno tarpkaulinis raumuo.
Jutimai ir kraujotaka
Piršto odą inervuoja vidinis nervas, todėl rodyklinis geba tiksliai reaguoti į įvairius prisilietimus. Svarbų vaidmenį atlieka ir kraujotaka: deguonies prisotintas kraujas rodyklinį pasiekia bendrąja delno arterija, kuri išsišakoja iš delno lanko ir yra susijungusi su stipinine bei alkūnine arterijomis.
Daugybė paskirčių
Rodyklinis pirštas dažnai vadinamas „rodikliu“ – juk būtent juo gestikuliuojame, rodydami kryptį ar objektą pokalbyje. Būtent šis pirštas ypač jautrus prisilietimams, tad tampa nepakeičiamas atliekant kasdienius darbus ar dirbant su smulkiomis detalėmis.