Skydliaukės akies liga (SAL) yra būklė, atsirandanti dėl autoimuninės reakcijos, kuri skatina skydliaukę perprodukuoti hormonus. Padidėjęs skydliaukės hormonų kiekis veikia įvairių organų sistemų funkciją, įskaitant regos sistemą, todėl atsiranda būklė, dažnai vadinama skydliaukės akies liga. Mes apžvelgiame svarbią ir naudingą informaciją iš patyrusių oftalmologų, specializuojančių skydliaukės akies ligos gydyme. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte apie šią būklę, kaip ją atpažinti ir kokie pavojai gali kilti, jei ji nebus laiku gydoma.
Kaip atrodo normalus akys ir kokios jos sudedamosios dalys?
Normalioje būsenoje akis yra bonyje struktūroje, vadinamoje akies lizdu (orbitos), ir neišsikiša. Akies lizdas turi riebalų, kurie amortizuoja akį, raumenis, kurie leidžia akiai judėti, kraujagysles, kurios ją maitina, ir nervus, kurie jungia ją su smegenimis. Išorinis akies lizdo galas yra platus, o vidinis siaurėja, primindamas kūgį.
Ar išsikišusios akys yra skydliaukės akies ligos požymis?
Išsikišusios akys (proptozė arba eksoftalmas) gali rodyti daugybę anomalijų ar sunkių būklių, be skydliaukės ligų, tokių kaip limfoma ar kraujagysliniai navikai. Išsikišusios akys, rodančios skydliaukės akies ligą, paprastai atsiranda dėl padidėjusių raumenų ir riebalų aplink akies obuolį, stumiančių akį į priekį. Kartais tai gali būti antrinė masė ar riebalai už akies, stumiantys ją į išorę.
Pradiniai skydliaukės akies ligos simptomai
Štai keletas pastebimų skydliaukės akies ligos pradiniu simptomų:
- Išsikišusios akys
- Atitraukti vokai, plačiai atmerktos akys su grėsmingu žvilgsniu.
- Padidėjusi viršutinės ir apatinės skleros (baltoji akies dalis) matomumas.
- Dviguba rega.
- Strabizmas (netinkamai išdėstytos akys).
- Pasikartojančios raudonos akys.
- Patinusi junginė.
Be išvardytų simptomų, sunkiais atvejais pacientai gali patirti sumažėjusią regą dėl padidėjusių raumenų ir riebalų, spaudžiančių nervus, kas lemia regos sumažėjimą. Simptomai paprastai blogėja per pirmus 1-2 metus. Jei skydliaukės hormonų lygiai yra kontroliuojami, skydliaukės akies ligos simptomai gali stabilizuotis arba sumažėti, tačiau visiškas pasveikimas iš šios būklės yra mažai tikėtinas.
Skydliaukės akies ligos priežastys
Skydliaukės akies liga pasireiškia maždaug 90% pacientų, sergančių hipertiroidizmu. Ji taip pat gali pasireikšti pacientams, turintiems kitų skydliaukės sutrikimų, tokių kaip skydliaukės vėžys ar autoimuniniai sutrikimai, pavyzdžiui, Hašimoto tiroiditas, arba net tiems, kurie serga hipotiroidizmu.
Pavojai, susiję su negydoma skydliaukės akies liga
Negydoma skydliaukės akies liga gali smarkiai pablogėti per pirmus 1-2 metus. Gali pasireikšti sunki uždegiminė reakcija, ekstremalus akių išsikišimas, kuris trukdo tinkamai uždaryti vokus, lėtiniai ragenos opos ir potencialus nuolatinis regos praradimas dėl nervų suspaudimo. Pacientai, turintys skydliaukės ligą, turėtų nedelsdami kreiptis į specialistą, jei pastebi akių anomalijas, kad gautų patarimų ir laiku gautų gydymą.
Kritiniai skydliaukės akies ligos simptomai, reikalaujantys skubios medicininės pagalbos
Sunki skydliaukės akies liga, reikalaujanti skubios medicininės konsultacijos, apima:
- Neryški rega, potencialiai dėl nervų suspaudimo, kuris gali sukelti nuolatinį regos praradimą.
- Padidėjęs akių išsikišimas gali lemti negalėjimą jų uždaryti, kas kelia riziką ragenos opoms ir nuolatiniam regos praradimui.
- Dviguba rega, kurią sukelia padidėję akies raumenys, apsunkina kasdienes veiklas.
Kada skydliaukės akies liga yra pavojingiausia?
Pačios sunkiausios skydliaukės akies ligos simptomai pasireiškia per pirmus 1-2 metus. Šiuo laikotarpiu simptomai progresyviai blogėja, tačiau ankstyvas gydymas gali sumažinti regos praradimo riziką. Rūkymas pablogina ligos sunkumą ir trukmę, potencialiai prailgindamas sunkią būklę nuo 1-2 metų iki 3-4 metų ir didindamas nuolatinio regos praradimo riziką.
Ar išsikišusios akys gali atsitraukti, kai liga patenka į remisiją?
Remisijos metu akių simptomai palaipsniui gerėja. Pilnas pasveikimas iki normos yra retas, tačiau 30-50% pagerėjimas yra įprastas. Tolimesnė korekcija dažnai reikalauja chirurgijos, kad būtų pašalintos likusios anomalijos.
Kokie veiksniai sukelia skydliaukės akies ligos simptomus?
Svarbiausi veiksniai, sukeliantys skydliaukės akies ligos simptomus, yra:
- Rūkymas pablogina akių simptomus.
- Nepakankamas poilsis gali pabloginti ligą. Pakankamas poilsis ir maistingų dietų laikymasis gali padėti užkirsti kelią greitam ligos progresavimui.
- Aukšti hormonų lygiai gali pabloginti ligą. Hormonų lygių kontrolė padeda išvengti akių simptomų blogėjimo.
Kaip diagnozuojama skydliaukės akies liga?
- Fizinė apžiūra, siekiant įvertinti akių anomalijas.
- Kraujo tyrimai ir imuniniai tyrimai, pavyzdžiui, anti-TSH receptorių antikūnų tyrimas ir skydliaukės hormonų lygiai, jei anksčiau nebuvo tirtas.
- CT skenavimas akies lizdo, siekiant patikrinti, ar nėra nenormalaus raumenų padidėjimo ar riebalų sankaupų, rodančių skydliaukės akies ligą.
Kaip gydoma skydliaukės akies liga?
Skydliaukės akies ligos gydymas priklauso nuo dviejų būklės fazių:
- Pirmoji fazė, trunkanti 1-2 metus, yra aktyvi fazė su nuolatiniu uždegimu. Jei patinimas, išsikišusios akys ir dviguba rega blogėja šiuo laikotarpiu, gali prireikti steroidų, kad sumažintų uždegimą ir kontroliuotų paveiktų raumenų ir riebalų padidėjimą.
- Antra fazė yra tada, kai liga stabilizuojasi po 1-2 metų pirmosios fazės. Šiuo laikotarpiu svarbu įvertinti bet kokius likusius akių simptomus. Gali prireikti chirurgijos, pirmiausia atliekant orbitinę dekompresijos operaciją, po to, jei dviguba rega išlieka, atliekant raumenų operaciją, atsakingą už akies susigrūdimą (strabizmo chirurgija). Galiausiai oftalmologas atliks vokų atitraukimo korekcinę operaciją, kad atstatytų netinkamą vokų padėtį.
Chirurginis skydliaukės akies ligos gydymas
Nors chirurgija gali būti atliekama abiem akims tuo pačiu metu, gydytojai rekomenduoja atlikti vieną procedūrą vienu metu. Prieš orbitinę chirurgiją svarbu kontroliuoti skydliaukės hormonų lygius, gauti pakankamai poilsio, laikytis sveikos mitybos ir vengti rūkymo bei alkoholio. Orbitinė chirurgija paprastai reikalauja mažiausiai 3 valandų kiekvienai akiai, todėl dažnai reikia 2-3 dienų ligoninės buvimo. Jei turite klausimų apie skydliaukės akies ligą arba įtariate, kad turite šių anomalijų, nedvejodami kreipkitės į oftalmologą

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.