TLIF operacija: Saugi, minimaliai invazinė stuburo fuzija

Paskutinį kartą atnaujinta: 2025-04-04

TLIF operacija (transforaminalinė juosmeninės stuburo interbody fuzija) yra stuburo fuzijos technika, skirta gydyti degeneracinius diskus juosmens srityje, kurie sukelia slankstelių pasislinkimą, spaudimą nervams ir stiprų juosmens skausmą. TLIF operacijos metu taikoma minimaliai invazinė technika, siekiant pašalinti degeneracinį diską ir jį pakeisti tarpikliu bei kaulų transplantatu. Tada du slanksteliai fiksuojami titano strypais ir varžtais, kas leidžia juosmens stuburui būti tvirtu ir stabilu bei sumažina nugaros skausmą. TLIF operacija yra minimaliai invazinė procedūra, siūlanti mažiau skausmo ir greitesnį atsistatymą. Ši operacija laikoma saugia chirurgine procedūra, padedančia gydyti apatinės nugaros dalies skausmą, sutrumpinanti atsigavimo laiką ir leidžianti pacientams greitai grįžti prie kasdienių veiklų.

Kodėl TLIF operacija?

Anksčiau ortopedai gydydavo stiprų apatinės nugaros dalies skausmą, lėtinį skausmą, išvaržytus diskus ar stuburo stenozę naudodami atvirą laminektomijos chirurginę techniką, kuri reikalavo ilgo pjūvio nugaros viduryje, siekiant pašalinti kai kurias raumenų dalis ir degeneracinį diską, paliekant didelį chirurginį žaizdą, kuris ilgai gyjo, nekalbant apie stiprų skausmą po operacijos ir ilgą atsigavimo laikotarpį. TLIF operacija naudoja naują chirurginę technologiją su 3D kompiuterine vaizdavimo sistema, leidžiančia tiksliai vizualizuoti vidaus organus, sumažinant tradicinės chirurgijos trūkumus, atliekant labai mažą pjūvį, kurio ilgis tik 7-10 mm, tačiau siūlant įvairią gydymo efektyvą, reikšmingai sumažinant pooperacinius sužalojimus, sutrumpinant atsigavimo laiką ir padedant greičiau grįžti prie normalių veiklų: sėdėjimo, stovėjimo, ėjimo, gulėjimo ir kitų kasdienių veiklų, taip pat žymiai sumažinant pooperacines komplikacijas.

Kokias ligas gydo TLIF operacija?

Transforaminalinė juosmeninės stuburo interbody fuzija (TLIF) yra efektyvi gydant šias būkles:

  • Stuburo stenozė – tai būklė, kurią sukelia su amžiumi ar per didelį naudojimą degeneruojantys stuburo diskai ir sąnariai. Tai sukelia tarpslankstelinio forameno susiaurėjimą, spaudžiantį stuburo smegenis ir nervus, kas sukelia nugaros ir kaklo skausmą bei tirpimą ar silpnumą rankose, rankose, kojose ar pėdose, dažniausiai pasitaikančią vyresnio amžiaus žmonėms.
  • Spondilolistozė – tai būklė, dažniausiai sukeliama L4 ir L5 juosmens slankstelio disko degeneracijos, dėl kurios slanksteliai pasislenka į priekį, sukeldami stiprų apatinės nugaros dalies skausmą, tirpimą suspausto nervo inervacijoje ir nuolatinį nugaros skausmą, kuris plinta į klubus ir kojas.
  • Išvaržyti diskai – tai būklė, kurią sukelia su amžiumi, per dideliu naudojimu, genetika ar antsvoriu degeneruojantys tarpslanksteliniai diskai, dėl kurių diskas išslysta ir spaudžia nervą, sukeldamas apatinės nugaros dalies, kaklo, klubo skausmą, kuris plinta į vieną ar abi kojas, tirpimą ir sunkumus lenkiantis, keliant ar išlaikant pusiausvyrą. Lėtiniai išvaržyti diskai gali sukelti tirpimą, raumenų silpnumą ir šlapinimosi problemas.
  • Degeneracinė disko liga – tai būklė, kuriai būdingas juosmens slankstelių degeneracija, sukeliama amžiaus, per didelio naudojimo ar paveldimų veiksnių, dažniausiai pasitaikanti žmonėms, vyresniems nei 25 metų. Simptomai apima apatinės nugaros dalies skausmą, intensyvų skausmą juosmens srityje ar nugaros sustingimą, taip pat stiprų nugaros skausmą sėdint, stovint ar einant ilgą laiką.
  • Skoliozė – tai būklė, kai stuburas deformuojasi arba kreipiasi į šoną „S” ar „C” formos daugiau nei 10 laipsnių. Skoliozę sukelia genetika, neurologinės ar raumenų ligos, arba degeneracija dėl per didelio naudojimo, dėl ko kūnas pasviria ir praranda pusiausvyrą, pečiai tampa nevienodi, o stuburas išsikreipia. Simptomai gali pablogėti su amžiumi.

Taip pat gydomos kitos degeneracinės stuburo ligos, tokios kaip spondilozė, pasikartojančios diskų išvaržos, stuburo nestabilumas ir pseudartrozė.

Kokie yra stuburo degeneracijos simptomai?

  • Juosmens skausmas, stiprus juosmens skausmas arba lėtinis apatinės nugaros dalies skausmas
  • Apatinės nugaros dalies skausmas, plintantis į klubus ir kojas.
  • Apatinės nugaros dalies skausmas vienoje ar abiejose pusėse vienu metu.
  • Stiprus juosmens skausmas sėdint, stovint ar einant ilgą laiką.
  • Apatinės nugaros dalies sustingimas ir judėjimo sunkumai.
  • Apribota judesių amplitudė, sunkumai vaikščiojant, pusiausvyros praradimas, kritimo jausmas.
  • Skausmas juosmens ar apatinėje nugaros dalyje judinant kūno organus.
  • Tirpimas ar silpnumas abiejose kojose ir pėdose.
  • Sunkumai lipant laiptais ar įlipant į automobilį; tik trumpi žingsniai; negalėjimas žengti žingsnių.
  • Žarnyno kontrolės problemos, šlapimo pūslės ir žarnyno nelaikymas.

Koks yra diagnozės procesas prieš TLIF operaciją?

Ortopedas atliks diagnozę prieš svarstant transforaminalinę juosmeninės stuburo interbody fuziją (TLIF), siekdamas nustatyti stuburo stenozės, spondilolistozės ir juosmens slankstelių degeneracijos požymius, kurie slenka ir spaudžia nervus, kaip nurodyta toliau:

  • Medicinos istorija: Ortopedas klausia apie jūsų juosmens ar apatinės nugaros dalies skausmą, įskaitant skausmo vietą, trukmę, ar yra organų tirpimas ar silpnumas, šlapimo pūslės ir žarnyno nelaikymas, svorio kritimas, ir/ar susijęs karščiavimas, taip pat ar turėjote vėžį.
  • KT (kompiuterinė tomografija) – tai tyrimas, apimantis visą stuburo struktūrą, įskaitant sąnarius, diskus ir stuburo raumenis. Tiriama stuburo kolona, jos forma ir stuburo kanalas, siekiant nustatyti tokius nukrypimus kaip degeneracija, degeneraciniai diskai, suspausti nervai, vidiniai sužalojimai, lūžiai, kaulų deformacijos ar infekcija.
  • MRI (magnetinio rezonanso tomografija) – tai 3D tyrimas, skirtas stuburo ir stuburo smegenų struktūrai tiksliai ir aiškiai ištirti, įskaitant tarpslankstelinį diską, stuburo kanalą, stuburo sąnarius ar nervus, siekiant nustatyti stuburo patologijas, tokias kaip stuburo degeneracija, išvaržyti diskai ar stuburo stenozė.

Prieš TLIF operacijos procedūros

  • Ortopedas paprašys paciento nutraukti tam tikrų vaistų vartojimą 2 savaites prieš operaciją, įskaitant antitrombocitinius vaistus, aspiriną, ibuprofeną, naprokseną, Plavix ir visus vaistažolių preparatus.
  • Asmenys, vartojantys Warfarin, turi būti priimti į ligoninę 3-4 dienas iš anksto, kad ortopedas galėtų paskirti alternatyvų trumpai veikiančią antikoaguliantą.
  • Norint pasiekti geriausius chirurginius rezultatus, pacientams rekomenduojama mesti rūkyti prieš operaciją ir 12 mėnesių po jos, nes rūkymas gali pabloginti rezultatus.

TLIF operacijos metu

  • Ortopedas atliks TLIF operaciją, padarydamas tik 1-2 mažus 7-10 mm pjūvius. Mažas endoskopas bus įstatytas į stuburą, kad būtų galima aiškiai vizualizuoti juosmens anatomiją ekrane, maksimaliai padidinant chirurginį tikslumą ir efektyvumą. Ortopedas pašalins degeneracinį diską, perpjaudamas vienos stuburo pusės sąnarių dalį, kad atskleistų degeneracinį diską arba išvaržytą diską, spaudžiantį nervą.
  • Ortopedas pašalins degeneracinį diską, išvaržytą diską ar stuburo kaulų spurtus, tada atliks interbody fuziją, įstatydamas tarpiklius arba protezinius diskus kartu su kaulų transplantatu ir/arba sumaišydamas su dirbtiniu kaulu. Tada du slanksteliai bus saugiai sujungti titano strypais ir varžtais. Žaizda bus sandariai užsiūta ir uždaryta. Operacija paprastai trunka apie 1-2 valandas.

Po TLIF operacijos procedūros

  • Ortopedas paskirs stiprius skausmą malšinančius vaistus skausmui palengvinti. Skausmas ir tirpimas paprastai laikui bėgant mažėja.
  • Pacientai gali sėdėti, stovėti, vaikščioti ir judėti 3-4 valandas per dieną po operacijos. Judėjimas palaipsniui gerina kraujo cirkuliaciją ir mažina kraujo krešulių riziką kojų venose.
  • Ortopedas kitą dieną atliks KT, kad įsitikintų, jog strypai ir varžtai yra saugūs.
  • Fizioterapeutas atliks fizioterapiją, kad padėtų atsigavimo procese ir išmokytų pacientą saugiai judėti.
  • Pacientai ligoninėje praleis 1-2 naktis. Ortopedas atliks fizinį tyrimą, kad stebėtų simptomus ir įvertintų gydymo rezultatus. Jei nenustatoma jokių nukrypimų ar komplikacijų, pacientai gali grįžti namo.

Koks yra TLIF operacijos požiūris?

  • Skausmo simptomai palaipsniui pagerės per 2-3 savaites po TLIF operacijos.
  • Po operacijos venkite lenkimo ar sukimo 2-4 savaites.
  • 1-3 mėnesius venkite intensyvių veiklų, sunkių daiktų kėlimo ar sunkių pratimų, kad maksimaliai užtikrintumėte kaulų masės fuziją, tvirtai sujungiančią dirbtinį diską.
  • Per 3-6 mėnesius viršutiniai ir apatiniai juosmens slanksteliai susijungs, įskaitant sritį prieš dirbtinį diską ir sąnarius.

Kiek laiko trunka atsigavimas po TLIF operacijos?

Paprastai pacientams, kurie patyrė TLIF operaciją, atsigavimas trunka apie 6-12 savaičių, priklausomai nuo fizinės būklės, ir jie gali grįžti prie kai kurių lengvų veiklų, įskaitant vairavimą, per 2 savaites.

Kokios gali būti TLIF operacijos komplikacijos?

TLIF operacija gali sukelti komplikacijų, tokių kaip pooperacinis kraujavimas, žaizdų infekcija, kraujo krešuliai kojų venose, smegenų skysčio nutekėjimas ar nervo pažeidimas. Tačiau šios komplikacijos yra retos (8,7%), kas yra mažas procentas, palyginti su reikšmingu apatinės nugaros dalies skausmo sumažėjimu.

Koks yra TLIF operacijos sėkmės rodiklis?

Pagal TLIF operacija gydytų asmenų tyrimus, 85-90% pacientų praneša apie žymiai mažesnį skausmą apatinėje nugaros dalyje, juosmens srityje, klubuose ir kojose, taip pat pagerėjusią fizinę mobilumą. Po 2 metų po operacijos 95% pacientų vis dar praneša apie didelį pasitenkinimą chirurginiais rezultatais.

Kokie yra TLIF operacijos privalumai?

  • Minimaliai invazinė operacija (MIS): TLIF operacija naudoja mažus nugaros pjūvius, turinčius tik 1-2 raktų dydžio chirurginius žaizdas, kurių ilgis yra 7-10 mm, dėl to sumažėja skausmas ir pagreitėja atsigavimas.
  • Tikslumas: TLIF operacija atliekama naudojant endoskopą, leidžiantį ortopedui tiksliai nustatyti išvaržytą diską ir efektyviai bei tiksliai gydyti iki 99% atvejų.
  • Greitas: TLIF operacija trunka tik 1-2 valandas, o tradicinė operacija trunka 3-4 valandas.
  • Saugu: Su labai mažu pjūvio dydžiu, tik 7-10 mm, TLIF operacija žymiai sumažina infekcijų sukeltų komplikacijų galimybę.
  • Minimalus poilsio laikas: Pacientams, kurie patyrė TLIF operaciją, reikia tik 1-2 naktų hospitalizacijos prieš grįžtant namo. Atkūrimas namuose truks apie 3 mėnesius, kol jie galės grįžti prie kasdienių veiklų. Skirtingai nuo tradicinės operacijos, kuri palieka didelį pjūvį, kuris gyja ilgiau nei metus.
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *