Anemija, dar vadinama mažakraujyste, yra būklė, kai kraujyje trūksta raudonųjų kraujo kūnelių ir/arba hemoglobino. Tai sukelia deguonies perdavimo į organizmo audinius sutrikimą. Ilgai besitęsianti mažakraujystė gali sukelti įvairias lėtines ligas.
Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) duomenimis, anemija serga apie 1,99 milijardo žmonių visame pasaulyje. Geležies stokoja 3,58 milijardo. Lietuvoje 25-30% nėščiųjų ir 25-40% kūdikių bei paauglių serga geležies stokos mažakraujyste.
Mažakraujystė gali būti sukelta įvairių priežasčių, dažniausiai geležies, vitamino B12 arba folio rūgšties trūkumo. Lėtinės ligos, tokios kaip inkstų nepakankamumas ar autoimuninės ligos, taip pat gali lemti sumažėjusį hemoglobino kiekį.
Svarbiausia nustatyti ir pašalinti pagrindinę mažakraujystės priežastį. Tuo pat metu taikyti gydymą. Pavyzdžiui, vartoti geležies, B12 vitamino ar folio rūgšties papildus. Atlikti kraujo perpylimą ar ilgalaikį gydymą.
Kas yra hemoglobinas ir jo svarba organizmui
Hemoglobinas yra baltymas, esantis raudonuosiuose kraujo kūneliuose. Jis perneša deguonį iš plaučių į kūno audinius ir anglies dioksidą atgal. Normalus hemoglobino kiekis suteikia tinkamą deguonies apykaitą.
Hemoglobino funkcijos žmogaus organizme
Hemoglobinas atlieka šias svarbias funkcijas:
- Transportuoja deguonį iš plaučių į kūno audinius
- Perneša anglies dioksidą iš audinių į plaučius
- Dalyvauja kraujo pH reguliavime
- Palaiko raudonųjų kraujo kūnelių struktūrą
Deguonies pernešimo mechanizmas
Hemoglobinas efektyviai perneša deguonį dėl savo unikalios cheminės struktūros. Kuo daugiau deguonies molekulių prisijungia, tuo spartesnis deguonies patekimas į kūno audinius. Šis procesas atspindimas sigmoidiniu hemoglobino prisotinimo deguonimi kreive.
Hemoglobinas yra svarbus kraujo komponentas, užtikrinantis efektyvią organizmo aprūpinimą deguonimi. Tinkamas hemoglobino kiekis yra esminis sveikatos rodiklis.
Normalus hemoglobino kiekis pagal amžių ir lytį
Hemoglobino kiekis žmogaus kūne priklauso nuo jo amžiaus ir lyties. Vyrams hemoglobino lygis būna 14-18 g/dl. Moterims – 12-16 g/dl. Nėščioms moterims hemoglobino norma yra 11-12 g/dl.
Naujagimams hemoglobino lygis gali būti aukštas, nuo 14 iki 24 g/dl. Tačiau šis rodiklis vėliau mažėja. 2-6 mėnesių kūdikiams hemoglobino norma yra 10-14 g/dl. Vyresnių vaikų hemoglobino lygis panašus į suaugusiųjų.
- Naujagimams: 14-24 g/dl
- 2-6 mėnesių kūdikiams: 10-14 g/dl
- Vyrams: 14-18 g/dl
- Moterims: 12-16 g/dl
- Nėščiosioms: 11-12 g/dl
Hemoglobino norma skiriasi pagal amžių ir lytį. Būtina stebėti šį rodiklį, ypač vaikams ir nėščioms. Tai svarbu, kad organizmas būtų tinkamai funkcionuojantis.
Žemas hemoglobinas: dažniausios priežastys
Žemas hemoglobinas dažnai susijęs su geležies trūkumu. Geležis yra būtina hemoglobino dalyviui. Taip pat, vitaminų B12 ir folio rūgšties stoka gali mažinti jo kieki. Šie vitaminai būtini raudonųjų kraujo ląstelių vystymuisi.
Be to, lėtinės ligos kaip inkstų nepakankamumas ar autoimuninės būklės gali sumažinti raudonųjų kraujo ląstelių gamybą. Didelis kraujo netekimas dėl traumų ar menstruacijų taip pat gali būti priežastis.
- Geležies trūkumas – pagrindinė žemo hemoglobino priežastis
- Vitaminų B12 ir folio rūgšties stoka – lemia neefektyvią raudonųjų kraujo ląstelių gamybą
- Lėtinės ligos – gali mažinti raudonųjų kraujo ląstelių skaičių
- Didelis kraujo netekimas – gausios menstruacijos, traumos
Žemas hemoglobinas susijęs su geležies trūkumu, vitaminų stoka ir lėtinėmis ligomis. Šios priežastys sutrikdo raudonųjų kraujo ląstelių gamybą. Atpažinti ir adresuoti šias priežastis svarbu, kad išsprėstum žemo hemoglobino problemą.
Mažakraujystės simptomai ir požymiai
Mažakraujystės simptomai gali būti sunkiai pamanomi. Anemijos simptomai gali būti blyškumas, išblyškusi oda, pabalę nagai ir lūpos. Taip pat pasireiškia nuovargis, silpnumas, dusulys, šiurkštumas liežuvyje, trupinėjantys nagai, sumažėjęs apetitas.
Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenimis, vienas iš trijų žmonių pasaulyje kenčia nuo anemijos. Ši liga dažniausiai sutinka besivystančiose šalyse. Dažnai atsiranda dėl geležies, vitamino B12 ar folio rūgšties trūkumo.
- Anemijos simptomai gali apimti nuovargį, galvos svaigimą, silpnumą, dusulį ir blyškią odą.
- Dažnai pasitaiko mažakraujystė tarp vaisingo amžiaus moterų, nėščiųjų ir vaikų.
- Laiku atlikti kraujo tyrimus svarbu diagnozuojant anemijos priežastis ir pradedant gydymą.
Sveika, subalansuota mityba yra pagrindinis būdas kovoti su anemija. Produktai, turtingi geležimi, vitaminu B12 ir folio rūgštimi, gali padėti palaikyti normalų hemoglobino lygį. Apsilankymas pas gydytoją ir tyrimai padeda nustatyti priežastis ir pradėti gydymą.
Hemoglobino lygio matavimas ir diagnostika
Hemoglobino lygis nustatomas kraujo tyrimais. Šie tyrimai padeda diagnozuoti anemiją ir kitus sveikatos sutrikimus. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, anemija diagnozuojama, kai vyrams ir moterims po menopauzės hemoglobino lygis yra žemesnis nei 130 g/l. Nėščioms moterims – mažesnis nei 110 g/l.
Kraujo tyrimų interpretavimas
Kraujo tyrimų rezultatai rodo, ar jūsų hemoglobino lygis yra norminis ar ne. Normos gali skirtis pagal amžių, lytį ir etninę kilmę. Policiteminė vera, pavyzdžiui, gali padidinti hemoglobino kiekį.
Kada būtina kreiptis į gydytoją
- Jei jaučiate nuolatinį nuovargį, mieguistumą, galvos svaigmenis ar dusulius.
- Jei stebite blyški oda, lūpos ar nagų loviaus.
- Jei susiduriaite su neaiškių priežasčių vertinant kraujo tyrimus.
Visiems šiems atvejams rekomenduojama konsultuotis su gydytoju. Jis išsamiai vertins jūsų būklę ir paskiria reikiamus tyrimus kraujo tyrimai, hemoglobino matavimas, gydytojo konsultacija. Tik tinkamai diagnozuojus, galima pradėti veiksmingą gydymą.
Geležies preparatų vartojimo ypatumai
Geležies preparatai gali būti naudingi, kai maisto šaltiniuose nėra pakankamai geležies. Moterims su daugiau menstruacijų ar nėštumo metu jie ypač reikalingi. Jie padeda palaikyti geležies kiekį ir išvengti anemijos.
Effektyviu vartojimu svarbu vartoti preparatus tuščiu skrandžiu, ryte. Prieš pusryčiais turi būti mažiausiai 30 minučių. Kartu su vitaminu C, geležies įsisavinimas gali pagerėti.
- Geležies papildus geriausia vartoti tuščiu skrandžiu, ryte, likus mažiausiai 30 minučių iki pusryčių.
- Rekomenduojama vartoti su vitaminu C, kuris pagerina geležies įsisavinimą.
- Geležies preparatai naudingi, kai geležies negaunama pakankamai iš maisto, taip pat moterims su gausiomis menstruacijomis ar nėštumo metu.
Laikantis šių patarimų, geležies papildai bus efektyviau išnaudojami. Padės palaikyti reikiamą geležies kiekį. Svarbu pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, jei klausimai.
Natūralūs būdai hemoglobino lygiui pakelti
Pagrindinis būdas pakelti žemą hemoglobino lygį yra suvartoti pakankamai maisto produktų, turtingų geležies. Raudona mėsa, ypač jautiena ir kepenys, yra ypač vertingi geležies šaltiniai. Žuvis, ankštiniai augalai, riešutai ir tamsiai žalios lapinės daržovės taip pat gali padėti padidinti hemoglobino kiekį organizme.
Siekiant optimaliai įsisavinti geležį, svarbu vartoti ir vitamino C turinčius produktus. Citrusiniuose vaisiuose, brokoliuose, kiaušiniuose ar pieno produktuose yra daug vitamino C. Vitaminas C padeda organizmui geriau pasisavinti geležį, ypač iš augalinės kilmės šaltinių.
Maisto produktai, turtingi geležies
- Raudona mėsa (jautiena, kepenys)
- Žuvis
- Ankštiniai augalai (pupelės, lęšiai, žirniai)
- Riešutai
- Tamsiai žalios lapinės daržovės (špinatai, kale, brokoliai)
Mitybos rekomendacijos
- Įtraukite į savo dietą pakankamai geležies turinčių maisto produktų.
- Vartokite maistą, turtingą vitaminu C, kartu su geležies šaltiniais, kad pagerėtų įsisavinimas.
- Pasikonsultuokite su gydytoju dėl galimų papildų vartojimo, jei hemoglobino lygis išlieka žemas.
- Palaikykite sveikų gyvenimo būdo įpročių, tokių kaip reguliarus fizinis aktyvumas ir saikingas alkoholio vartojimas.
Savalaikis dėmesys hemoglobino lygiui ir natūralūs būdai jį pakelti padės užtikrinti gerą organizmo būklę. Tai išvengs įvairių sveikatos problemų.
Rizikos grupės ir prevencija
Anemijos rizika gali padidėti dėl įvairių veiksnių. Didžiausią riziką turės besilaukiančios moterys, vaikai, vegetarai, vegani ir sportininkai. Simptomais gali būti silpnumas, nuovargis, išblykštinė oda ir plaukų problemos.
Sveikatos tikrinimas yra svarbus. Rekomenduojama reguliariai tikrinti kraujo geležies lygį. Jei reikia, koreguoti mitybą geležingais produktais.
Vitaminų C ir B12 vartojimas padeda geriau įsisavinti geležį. Svarbu išvengti žalingų įpročių, kaip per didelis alkoholio vartojimas ir rūkymas. Aktyvus sportas skatina sveiką kraujotaką.