Leukemijos požymiai yra per didelis nuovargis, silpnumas, svorio kritimas be aiškios priežasties ir padidėję kaklo bei kirkšnių limfmazgiai. Leukemijos simptomai gali šiek tiek skirtis, tačiau tai priklauso nuo vėžio fazės, paveiktų ląstelių tipų ir asmens amžiaus.
Paprastai kai kuriuos leukemijos požymius galima supainioti su peršalimo ar gripo simptomais, ypač jei jie atsiranda staiga. Taip pat dažnai žmonės, sergantys leukemija, patiria infekcijas ir užtrunka ilgai, kol nuo jų atsigauna. Taip atsitinka dėl vėžio sukeltų imuninės sistemos sutrikimų.
Leukemijos gydymas priklauso nuo paciento amžiaus, vėžio fazės ir esamos leukemijos tipo. Gydymas turi būti pradėtas kuo greičiau, kad padidėtų išgydymo tikimybė.
Pagrindiniai simptomai
Dažniausi leukemijos simptomai yra:
- Per didelis nuovargis
- Padidėję limfmazgiai ant kaklo, pažastų ar kirkšnių
- Karščiavimas virš 38ºC
- Raudoni arba violetiniai taškai arba bėrimai
- Sąnarių ir kaulų skausmas
- Padidėjęs infekcijų, ypač UTI, dažnis
- Svorio kritimas be aiškios priežasties
Be to, kai kurie pacientai gali pranešti apie galvos skausmą, pykinimą, vėmimą, dvigubą regėjimą ir dezorientaciją, kuri gali atsirasti, kai pažeidžiama centrinė nervų sistema.
mų tikrintuvas yra tik informacinė priemonė ir nepateikia diagnozės bei nepakeičia konsultacijos su šeimos gydytoju ar hematologu.
Vaikų leukemijos simptomai
Simptomai vaikams gali pasireikšti bet kuriame etape. Kūdikis ar vaikas dažnai gali būti pavargęs ir nemotyvuotas šliaužioti ar vaikščioti. Jiems gali pasireikšti kiti simptomai, pvz., mėlynės, kraujavimas iš nosies, kraujavimas iš dantenų, apetito praradimas, pasikartojančios infekcijos, karščiavimas, naktinis prakaitavimas, pasunkėjęs kvėpavimas, galvos skausmas, galvos svaigimas ir blyški oda.
Nors tai gali būti baisu tėvams, vaikystės leukemija turi puikų išgydymo greitį, kai gydymas yra veiksmingas. Pastebėję vaiko elgesio pokyčius, turėtumėte nedelsdami kreiptis į vaiko pediatrą.
Diagnozės patvirtinimas
Leukemiją svarbu diagnozuoti kuo anksčiau, kad būtų išvengta ligos progresavimo ir pagerėtų paciento gyvenimo kokybė. Pacientams, kuriems yra požymių ar simptomų, rodančių leukemiją, reikia atlikti įvairius tyrimus.
Pagrindinis diagnostinis leukemijos testas yra pilnas kraujo tyrimas (CBC), kuris leidžia įvertinti baltųjų kraujo kūnelių, raudonųjų kraujo kūnelių ir trombocitų kiekį kraujyje. Šis tyrimas taip pat gali nustatyti baltųjų kraujo kūnelių pokyčius, kurie gali padėti suprasti kaulų čiulpų funkcionavimą.
Be CBC, gydytojas taip pat gali užsisakyti biocheminius kraujo tyrimus ir pažvelgti į krešėjimo faktorius. Diagnozė paprastai patvirtinama atliekant kaulų čiulpų biopsiją, kurios metu paimamas mėginys ir siunčiamas į laboratoriją analizei.
Gydymo galimybės
Leukemijos gydymas yra veiksmingiausias, kai vėžys yra ankstyvosiose stadijose. Jis gali skirtis priklausomai nuo diagnozuotos leukemijos tipo. Ūminės leukemijos dažniausiai gydomos chemoterapija, o lėtinei leukemijai gali prireikti specifinių vaistų.
Nepriklausomai nuo leukemijos tipo, priklausomai nuo vėžio stadijos ir sunkumo, gydytojas gali skirti imunoterapiją ir kaulų čiulpų transplantaciją.