Plokščios pėdos, dar žinomos kaip plokštpėdystė, pasižymi akivaizdžiu arko nebuvimu vienoje ar abiejose pėdose. Stovint, vidinės pėdos dalys yra suplokštintos ir tiesiogiai liečiasi su žeme. Visi naujagimiai gimsta su plokščiomis pėdomis; paprastai arkos pradeda formuotis apie 6 metus. Apie du iš dešimties žmonių išlaiko plokščias pėdas ir suaugę. Kai kuriems suaugusiems asmenims pėdų raiščiai ir sausgyslės gali degeneruoti, sukeldami būklę, žinomą kaip nukritusios arkos.
Šiaip plokščios pėdos nesukelia jokių problemų. Visgi, ši būklė gali tapti sveikatos problema, jei ji išlieka nuo vaikystės arba neseniai išsivysto suaugus.
Plokščių pėdų tipai
- Fleksibilios: Tai yra dažniausiai pasitaikantis plokščių pėdų tipas. Kai nesate stovint, galite pastebėti arkas pėdose. Stovint arba uždedant svorį ant pėdų, arkos dingsta. Ši būklė gali išlikti nuo vaikystės ar paauglystės ir blogėti laikui bėgant dėl ištemptų, suplėšytų ar patinusių sausgyslių ir raiščių.
- Rigi: Šis plokščių pėdų tipas vystosi paauglystėje. Sėdint ar stovint arkų pėdose nematyti. Pėdų lenkimas arba judėjimas iš šono gali būti sunkus ir skausmingas.
- Įgytos plokščios pėdos suaugusiems: Ši būklė gali atsirasti dėl suplėšytų kojų sausgyslių, sukeldama staigias nukritusias ar nuvirtusias arkas. Tai gali būti skausminga.
- Vertikalus talus arba rokerio dugno pėda: Tai yra įgimta būklė, nes čiurnos kaulas (talus) nėra teisingoje padėtyje.
Simptomai
Kai kurie žmonės gali visai nejausti jokių simptomų; kiti gali patirti įprastus simptomus, įskaitant skausmą pėdos viduje dėl sausgyslių uždegimo, mėšlungį kojoje, skausmą pėdoje ar kojos raumenyse, arkose, kulne ar pėdos išorėje dėl nukritusios arkos sukeliamo trinties, skausmą vaikštant arba keičiant vaikščiojimo būdą.
Priežastys
Plokščios pėdos gali būti paveldimos. Tačiau kai kurie žmonės gali turėti sveikatos sutrikimų, kurie padidina plokščių pėdų riziką, tokių kaip Dauno sindromas, cerebrinis paralyžius, diabetas, hipertenzija, nutukimas, reumatoidinis artritas, nėštumas arba sulaužyti kaulai pėdoje.
Diagnostika
-
Fizinė apžiūra
Jūsų gydytojas apžiūrės jūsų pėdas ir stebės batų nusidėvėjimo modelį, kad įvertintų jūsų pėdų mechaniką ir eiseną. Jei jaučiate skausmą, praneškite gydytojui. Gali tekti pasikonsultuoti su podiatru arba ortopedu.
-
Vaizdavimo tyrimai
- Rentgeno nuotraukos gali sukurti pėdos kaulų ir sąnarių vaizdus, įvertinti pėdos išsidėstymą ir nustatyti artritą.
- KT (kompiuterinė tomografija) gali suteikti daugiau detalių nei rentgeno nuotrauka. Gydytojai nurodo tyrimą, jei turite rigią plokščią pėdą, kad nustatytų, kur kaulai yra sujungti, arba jei turite plokščias pėdas, susijusias su degeneraciniais sąnariais.
- Ultragarsas gali sukurti minkštųjų audinių pėdoje vaizdus, kad nustatytų, ar turite sausgyslių traumą.
- MRT gali suteikti kaulų, minkštųjų audinių ir suplėšytų raiščių vaizdus.
Gydymas
Paprastai gydymas nėra būtinas, ypač jei plokščios pėdos nesukelia jokių simptomų ar skausmo. Jei jaučiate skausmą, gydytojas gali pasiūlyti terapijas.
- Terapijos gali palengvinti skausmą, tačiau negali padėti išlyginti pėdų.
- Arkų atramos (ortopediniai prietaisai), pritaikyti individualiems pėdų kontūrams. Jos gali palengvinti simptomus, tačiau negali išgydyti plokščių pėdų.
- Ištiesimo pratimai gali padėti ištempti sutrumpėjusią Achilo sausgyslę.
- Fizinė terapija yra naudinga stiprinant pėdų raumenis ir sausgysles bei gerinant eiseną.
- Chirurgija gali būti būtina, jei neskausmingas gydymas negali pagerinti simptomų ar skausmo, arba jei pacientai jaučia nuolatinį skausmą, ribojantį jų kasdienę veiklą. Tai gali būti minimaliai invazinė arba atvira chirurginė procedūra.
Gyvenimo būdo pakeitimai ir namų gynimo priemonės
Norint palengvinti simptomus ir lengvą skausmą, galite daryti šiuos dalykus:
- Venkite didelio poveikio veiklų, tokių kaip bėgimas ar šokinėjimas, kurios gali pabloginti jūsų būklę. Vietoj to išbandykite plaukimą, vaikščiojimą ar važiavimą dviračiu.
- Naudokite arkų atramas.
- Vartokite skausmą malšinančius vaistus, tokius kaip ibuprofenas ar naprokseno natrio druska.
- Numeskite svorio, kad sumažintumėte apkrovą pėdoms.
Pasiruošimas
Dėvėkite kasdienius batus vizito pas gydytoją dieną, kad gydytojas galėtų nustatyti nusidėvėjimo modelį ir ar batai jums tinka.
Pasiruoškite atsakyti į klausimus, kuriuos gali užduoti gydytojas. Pavyzdžiui:
- Kada prasidėjo simptomai?
- Ar jaučiate buką, aštrų ar deginantį skausmą? Ar tai veikia jūsų kasdienę veiklą?
- Kas pagerina arba pablogina jūsų simptomus?
- Kokius batus dažnai dėvite?
- Ar turite kitų sveikatos sutrikimų?
- Ar kada nors turėjote pėdos ar čiurnos traumų?
- Ar kas nors jūsų šeimoje turi plokščias pėdas?
DUK
- Ar plokščios pėdos sukelia skausmą?
Suaugusiųjų paplitimas yra apie 30%, tačiau plokščios pėdos paprastai nesukelia skausmo ir nereikalauja jokio gydymo. - Kaip gydytojas gali diagnozuoti plokščias pėdas?
Fizinis tyrimas gali nustatyti plokščias pėdas. Pėda turi minimalų arką, arba visa pado dalis liečiasi su žeme. - Ar normalu, kad vaikai turi plokščias pėdas?
Naujagimiai gimsta su plokščiomis ir lankstiomis pėdomis. Kai jiems sueina 3 metai, jų pėdos pradeda formuoti arką. Apie 7 metus visiškai išsivysto arkos, kaip suaugusiesiems. - Koks amžius yra tinkamiausias plokščių pėdų chirurgijai?
Plokščių pėdų korekcija jaunesniame amžiuje yra efektyvesnė, nes pėdų kaulai yra labai lankstūs. Pacientams, vyresniems nei 16 metų, gali prireikti išsamesnio gydymo dėl standesnių pėdų kaulų. - Ar plokščių pėdų operacija paveiks mano ūgį?
Plokščių pėdų operacija gali padėti jums stovėti tiesiau ir atrodyti aukštesniam, tačiau jūsų ūgis žymiai nesikeis.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.