Ši būklė atsiranda, kai insulino trūksta labai stipriai, todėl ląstelės negali tinkamai pasisavinti gliukozės iš kraujo ir ji negali būti naudojama kaip energijos šaltinis. Dėl to riebalai yra skaidomi ir naudojami kaip energija, kas sukelia ketonų, vadinamų rūgštimis, kaupimąsi kraujyje. Negydoma, ketonų kaupimasis gali sukelti diabetinę ketoacidozę. Ši būklė gali paveikti asmenis, sergančius 1 tipo cukriniu diabetu, tuos, kuriems diabetas dar nėra diagnozuotas, ir kai kuriuos žmones, turinčius ketozei linkusį diabetą. DKA gali pasireikšti bet kokio amžiaus žmonėms. Apie 20-40 procentų DKA pacientų pirmą kartą diagnozuojamas 1 tipo diabetas. Nors tai yra reta, 2 tipo diabetas taip pat gali būti paveiktas DKA.
Kokios yra diabetinės ketoacidozės priežastys?
Kai mūsų ląstelės negali absorbuoti gliukozės dėl insulino trūkumo, išskiriami kiti kontrareguliuojantys hormonai, kurie skatina riebalų skaidymą energijai, kas sukelia perteklinę ketonų gamybą. Šlapimo takų infekcijos, pneumonija, pankreatitas ir širdies priepuolis gali sukelti DKA. Aukštas adrenalino ar kortizolio lygis gali trukdyti insulino sekrecijai ir galbūt sukelti DKA. Be to, nėštumas, kokaino ar kitų narkotikų vartojimas, taip pat tam tikri vaistai, tokie kaip diuretikai, kortikosteroidai ir SGLT2 inhibitoriai, gali predisponuoti DKA.
Kokie yra diabetinės ketoacidozės požymiai ir simptomai?
Diabetinės ketoacidozės simptomai gali pasireikšti per 24 valandas, o kai kurie iš jų gali sutapti su diabeto simptomais; jie gali apimti:
- Galvos skausmas
- Ekstremalus troškulys
- Hiperglikemija
- Dažnas šlapinimasis
- Dehidratacija
- Trumpas kvėpavimas
- Pilvo skausmas
- Kvapas, primenantis vaisius
- Ekstremalus nuovargis
- Pykina ir vėmimas
Rizikos veiksniai
Veiksniai, prisidedantys prie DKA vystymosi, apima šeimos istoriją apie diabetą, autoimunines ligas ir nepakankamai kontroliuojamą 1 ir 2 tipo diabetą.
Kada turėtumėte kreiptis į gydytoją?
Turėtumėte nedelsdami kreiptis į medicinos pagalbą, jei vemiate arba negalite laikyti maisto ar gėrimų. Be to, jei jūsų kraujo cukraus lygis viršija 300 mg/dL, būtina skubi medicininė pagalba. DKA negalima ignoruoti ir palikti negydomą, nes ši būklė gali greitai sukelti mirtį.
Kaip diagnozuojama kraujas kosint?
Gydytojai diagnozuoja DKA atlikdami fizinį ištyrimą ir laboratorinius tyrimus, kad nustatytų kraujo gliukozės, ketonų, pH, elektrolitų, šlapimo analizės, rentgeno nuotraukos ir EKG rodiklius.
Kokie yra diabetinės ketoacidozės gydymo būdai?
Greitas DKA nustatymas ankstyvoje stadijoje leidžia pacientams gydyti būklę namuose, vadovaujantis gydytojo nurodymais. Namų gydymo būdai DKA apima:
- Laikykitės gydytojo nurodymų dėl vaistų ir insulino dozavimo.
- Venkite fizinio krūvio: tam tikros fizinės veiklos gali padidinti kraujo cukraus ir ketonų lygius.
- Laikykitės hidratacijos: DKA pacientai turėtų gerti vandenį, gėrimus be cukraus arba sultinį, kad išliktų hidratuoti, ypač jausdami pykinimą ar vėmimą.
- Reguliariai tikrinkite kraujo cukraus ir ketonų lygius: stebėkite kraujo cukraus lygius kas valandą ir naudokite kraujo ketonų matuoklį, kad patikrintumėte ketonų lygius.
- Laikykitės įprastos dietos: valgykite normaliai, net kai nesijaučiate gerai.
Jei atsiranda sunkūs simptomai, hospitalizacija yra privaloma. Ligoninėje gydytojai gali skirti šiuos gydymo būdus:
- Insulinas: skiriamas lašeline arba injekcijomis į raumenis.
- Intraveniniai skysčiai gali padėti pašalinti šlapimo ketonus, gydyti elektrolitų disbalansą ir taisyti dehidrataciją.
Priklausomai nuo būklės sunkumo, gali būti taikomi ir kiti gydymo metodai. Be to, kai jūsų kraujo cukraus lygis nukrenta žemiau 200 mg/dL, o kraujo pH pakyla virš 7.3, jūs išeinate iš DKA būklės.
Komplikacijos
Diabetinės ketoacidozės komplikacijos gali būti susijusios su gydymu ir apima hiperglikemiją, padidėjusius ketonus, hipokalemiją arba mažą kalio lygį bei smegenų edemą.
Kaip išvengti diabetinės ketoacidozės?
DKA galima išvengti keliais būdais, pavyzdžiui:
- Diabeto valdymas: kontroliuokite diabetą laikydamiesi sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo.
- Insulino dozės koregavimas: pasitarkite su gydytoju dėl insulino dozės koregavimo, kad kraujo cukraus lygis būtų sveikame intervale.
- Kraujo cukraus ir ketonų stebėjimas: tikrinkite kraujo cukraus ir ketonų lygius, jei jaučiatės blogai ar esate stresinėje situacijoje. Jei diabeto pacientai turi aukštus ketonų lygius, tai rodo, kad jiems reikia daugiau insulino.
- Nustokite vartoti insuliną tik pasitarę su gydytoju.
Pasiruošimas vizitui pas gydytoją
Nors pasireiškia lengvi diabetinės ketoacidozės simptomai, labai svarbu nedelsiant kreiptis į medicinos pagalbą. Jei simptomai pablogėja arba yra sunkūs, skambinkite vietinėms pagalbos tarnyboms. Gydytojas gali užduoti klausimų, kad sužinotų apie jūsų simptomus ir būklę. Pavyzdžiui:
- Ar galite laikyti maistą ar gėrimus?
- Ar neseniai tikrinote savo kraujo cukraus ir ketonų lygius?
- Ar turite diabeto ar buvote diagnozuotas?
- Kada pasireiškė DKA simptomai?
- Kaip efektyviai valdėte savo diabetą prieš DKA simptomų atsiradimą?

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.