Hipozės navikas yra nenormalus darinys, susiformuojantis hipozės liaukoje. Paprastai tai nėra piktybinis darinys ir jis retai plinta į kitas kūno dalis. Hipozės navikai veikia kelis hormonus, kurie svarbūs daugeliui kūno funkcijų. Gydymas gali apimti chirurginį pašalinimą, vaistų vartojimą hormonų lygiui kontroliuoti arba laukimo strategiją.
Hipofizės naviko simptomai
Hipofizės navikų požymiai ir simptomai priklauso nuo pažeistų hormonų. Jie taip pat priklauso nuo naviko dydžio ir spaudimo kitiems audiniams. Didesni nei 1 centimetro navikai laikomi dideliais hipofizės navikais, dar vadinamais makroadenomomis. Mažesni navikai vadinami mikroadenomomis.
Dėl naviko spaudimo pacientai gali jausti galvos skausmą ir regėjimo netekimą, ypač periferinio regėjimo sumažėjimą. Hipozės navikų vystymasis gali sukelti hormonų sukeliamus simptomus, įskaitant:
- Hormonų perteklinė gamyba
- Hormonų trūkumas
- Adrenokortikotropinio hormono sekreciją (AKTH) skatinantys navikai
Žmonės, turintys AKTH navikus, gali patirti Kušingo sindromą, kuris gali sukelti:
- Riebalų kaupimąsi aplink pilvo ir viršutinės nugaros dalies sritį
- Apvalią veido formą
- Raumenų silpnumas
- Plonas rankas ir kojas
- Aukštą cukraus kiekį kraujyje
- Aukštą kraujospūdį
- Acnes
- Silpnus kaulus
- Mėlynes
- Tempimo žymes
- Nerimą
- Dirglumą
- Depresiją
Augimo hormono sekreciją skatinantys navikai
Hipofizės navikai gali padidinti augimo hormono kiekį, kuris gali sukelti:
- Veido bruožų grubėjimą
- Didesnes rankas ir kojas
- Padidėjusį prakaitavimą
- Aukštą cukraus kiekį kraujyje
- Aukštą kraujospūdį
- Širdies problemas
- Sąnarių skausmą
- Suklijuotus dantis
- Padidėjusį kūno plaukuotumą
Hipofizės navikai gali padidinti prolaktino kiekį, kuris gali sumažinti lytinių hormonų lygį. Šios būklės simptomai skiriasi tarp moterų ir vyrų.
Moterims ši būklė gali sukelti:
- Nereguliarius menstruacijų ciklus
- Menstruacijų nebuvimą
- Krūtų pieno išsiskyrimą
Vyrams ši būklė gali sukelti:
- Sumažėjusį spermatozoidų kiekį
- Prarastą lytinį potraukį
- Erekcijos sutrikimus
- Krūtų padidėjimą
Skydliaukę stimuliuojančio hormono navikai
Hipofizės navikai gali sukelti per daug skydliaukę stimuliuojančių hormonų, dėl ko gali atsirasti hipertiroidizmas arba per didelis skydliaukės aktyvumas, kuris gali sukelti:
Kada kreiptis į gydytoją
Jei pastebėjote aukščiau nurodytus požymius ir simptomus, reikėtų kreiptis į gydytoją. Taip pat rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju, jei šeimoje pasireiškė endokrininė neoplazija, tipo 1 (MEN1).
Priežastys
Hipofizės navikai kyla dėl nekontroliuojamo ląstelių augimo hipofizės liaukoje. Šios nenormalios augimo priežastis lieka neaiški, tačiau buvo nustatyta, kad genetiniai pokyčiai gali būti susiję su hipofizės navikų vystymusi.
Rizikos veiksniai
Kelių endokrininė neoplazija, tipo 1 (MEN1) yra vienas iš paveldimų sutrikimų, kurie gali padidinti hipofizės navikų riziką, nes navikai gali atsirasti keliose endokrininių liaukų sistemose.
Komplikacijos
Nors hipofizės navikai retai auga ar plinta į kitus kūno dalių, kai kuriais atvejais jie gali sukelti regėjimo praradimą ar nuolatinį hormonų trūkumą.
Diagnostika
Kadangi hipofizės navikų simptomai panašūs į kitų būklių, dažnai nėra diagnozuojami ir gali būti atrasti atliekant kitų būklių tyrimus. Tačiau diagnozuojant hipofizės naviką, gydytojas gali atlikti fizinį tyrimą ir kelis testus, įskaitant:
- Kraujo ir šlapimo tyrimas: hormonų lygiui matuoti
- Smegenų vaizdavimas: kaip KT tyrimas ar MRT, naviko vietai ir dydžiui nustatyti
- Regėjimo testai: siekiant nustatyti naviko poveikį regėjimui
Gydymas
Hipofizės naviko gydymas priklauso nuo jo tipo, dydžio ir augimo. Gydytojas taip pat atsižvelgia į paciento amžių ir kitas ligas. Kai kurie žmonės, kurių hipofizės navikai nesukelia požymių ar simptomų, gali nereikalauti jokio gydymo. Jiems gali būti taikomas laukimo metodas, įskaitant reguliarias sekimo bandymus, kad būtų stebimas naviko augimas.
Tačiau gydytojas gali apsvarstyti tam tikrus gydymo būdus žmonėms, kurių hipofizės navikai sukelia kai kuriuos simptomus. Galimos gydymo galimybės gali apimti:
Chirurginis pašalinimas
Jei navikas veikia hormonų gamybą arba spaudžia regos nervą, gydytojas gali rekomenduoti hipofizės naviko chirurginį pašalinimą. Yra du pagrindiniai chirurginio pašalinimo metodai:
Endoskopinė transnazinė transsfenoidinė chirurgija
Navikas bus pašalintas per nosį ir sinusą be išorinio pjūvio. Ši technika neturi įtakos kitoms smegenų dalims ir nesukuria matomų randų.
Transkranialinė prieiga (kraniotomija)
Jei navikas yra didelis ir sudėtingesnis, ši technika leidžia naviką pašalinti per viršutinę galvos dalį.
Spindulinė terapija
Spindulinės terapijos tikslas yra sunaikinti naviką, tiesiai į jį nukreipiant didelės energijos spindulius. Gydytojas gali naudoti šį gydymą vieną arba po operacijos, siekdamas padidinti gydymo efektyvumą.
Vaistai
Gydytojas gali skirti tam tikrus vaistus, kad sumažintų kai kurių tipų hipofizės navikus arba kontroliuotų hormonų lygį, įskaitant:
- Prolaktinomas arba prolaktiną išskiriančius navikus
- Kušingo sindromo AKTH gaminančius navikus
- Augimo hormonus išskiriančius navikus
Pituitarių hormonų pakeitimas
Gali prireikti vartoti pakaitinius hormonus, kad būtų išlaikytas ir kontroliuotas hormonų lygis, jei navikas arba operacija sumažina hormonų gamybą. Žmonėms, kurie gydomi spinduline terapija, taip pat gali reikėti hormonų pakeitimo.
Pasiruošimas vizitui pas gydytoją
Prieš vizitą patartina žinoti tam tikrus apribojimus ir paruošti tam reikalingą informaciją, įskaitant:
- Jūsų patirti simptomai
- Esminė jūsų asmeninė informacija
- Visi vartojami vaistai
- Klausimai, kuriuos norite pateikti gydytojui
Konsultacijos metu gydytojas gali užduoti keletą klausimų, įskaitant informaciją apie:
- Simptomų pradžią
- Ar jūsų simptomai pastovūs ar atsitiktiniai
- Simptomų sunkumą
- Ar kas nors pagerina ar pablogina jūsų simptomus
- Anksčiau atlikti galvos srities medicininių vaizdų tyrimai

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.