Perkateterinė koronarinė intervencija (PKI)

Perkateterinė koronarinė intervencija (PKI)

Perkutaninė koronarinė intervencija (PKI) arba balioninė angioplastika, dar vadinama koronarine angioplastika, yra dažnai atliekama procedūra gydant užsikimšusias arterijas. PKI gali būti būtina, jei turite apnašų, sudarytų iš riebalinių medžiagų, kalcio ar cholesterolio, susikaupusių arterijose. PKI taip pat naudinga gydyti po širdies smūgio.

Kas yra perkutaninė koronarinė intervencija?

Perkutaninė koronarinė intervencija (PKI) arba balioninė angioplastika yra minimaliai invazinė procedūra užsikimšusių arterijų gydymui. Koronarinės arterijos yra kraujagyslės, kurios tiekia deguonimi prisotintą kraują širdies raumenims. Kai riebalai, cholesterolis ar kalcis blokuoja arteriją, sumažėja kraujo tekėjimas, todėl atsiranda simptomų, tokių kaip dusulys ir krūtinės angina. PKI gali padėti atidaryti užsikimšusią arteriją ir palengvinti simptomus. Procedūrą dažniausiai atlieka intervencinis kardiologas. Procedūra apima kateterio su stentu ir balionu įvedimą per nedidelę įpjovą ant riešo arba kirkšnies ir kateterio nukreipimą į užsikimšusią koronarinę arteriją.

Kai arterijose susidaro apnašos, tai vadinama arterioskleroze, galinčia padidinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką ir sumažinti kraujo tekėjimą į širdį bei kitus organus. Kai arteriosklerozė smarkiai sutrikdo koronarinės arterijos veiklą, atsiranda miokardo deguonies poreikio ir tiekimo disbalansas, sukeliantis tokius simptomus kaip angina. PKI yra pagrindinė procedūra žmonėms, kuriems reikia susiaurėjusios koronarinės arterijos korekcijos dėl arteriosklerozės. Be to, tai yra gyvybės gelbėjimo priemonė po ūminio širdies smūgio. Norėdamas nustatyti, ar PKI yra tinkama pacientui, kardiologas atsižvelgs į užsikimšimų skaičių, raumenų funkciją, paciento amžių ir esamas širdies ar neširdies sveikatos būkles.

Ko tikėtis?

Prieš procedūrą

Jums bus suteikta informacija apie pasirengimo veiksmus prieš procedūrą. Reikalingas badavimo laikotarpis, kuris turėtų būti bent 4-6 valandos prieš procedūrą. Jei vartojate antikoaguliantus, turėsite juos nutraukti nustatytam laikotarpiui, kadangi antikoaguliantai gali padidinti kraujavimo riziką procedūros metu. Prieš PKI jus seduos (bet ne migdys), todėl procedūros metu nieko nejusite. Įstatyta IV linija užtikrina galimybę suleisti vaistų, jei reikia. Be to, jūsų širdis bus stebima elektrodais, o auslėlėje ar piršto galiuke dedamas pulsoksimetras leidžia išmatuoti deguonies saturaciją kraujyje.

Procedūros metu

PKI metu kardiologas įves kateterį, kurio gale yra nesuplėštas balionas, per nedidelę įpjovą ir nukreips į širdį. Po kateterio įvedimo bus suleidžiama kontrastinė medžiaga, leidžianti kardiologui vizualizuoti užsikimšusią arteriją rentgeno fluoroskopijos būdu. Tuomet intervencinis gydytojas pripūs kateterio gale esantį balioną, siekiant išpleti užsikimšusią arteriją, kad pagerėtų kraujo tekėjimas. Kardiologai paprastai naudoja stentus arterijai atidaryti. Galiausiai, pjūvis uždaromas po to, kai kateteris su išleistu balionu pašalinamas. Procesas paprastai trunka apie pusvalandį ir sudėtingesniais atvejais gali užtrukti iki dviejų valandų.

Po procedūros

Po PKI būsite perkelti į atsigavimo kambarį stebėjimui. Laikas, kurį praleisite atsigavimo kambaryje, priklauso nuo jūsų būklės ir paprastai trunka nuo 2 iki 6 valandų. Kateterio įvedimo vietoje gali atsirasti mėlynių ir patirti nedidelį krūtinės skausmą. Be to, gali prireikti vairuotojo, kuris parvežtų jus namo, nes per 24 valandas po PKI negalima vairuoti ar valdyti jokių transporto priemonių.

PKI privalumai ir rizika

PKI privalumai:

  • Pagerėjęs kraujo tekėjimas į širdį
  • Užsikimšusios arterijos (krūtinės skausmo ir dusulio) simptomų pagerėjimas

Galimos PKI rizikos:

  • Kraujavimas, mėlynės ar infekcija kateterio įvedimo vietoje
  • Kraujo krešuliai širdies stente gali sukelti širdies smūgį
  • Insultas, sukeltas kraujo krešulio arba embolijos
  • Aterosklerozės pasikartojimas
  • Kraujagyslių pažeidimas, pavyzdžiui, plyšimas ar trūkimas

Atsigavimas

Po procedūros galite nusiprausti per vieną ar dvi dienas. Praėjus savaitei po PKI, galite atnaujinti vidutinio intensyvumo veiklas, tokias kaip vaikščiojimas, plaukimas ar važiavimas stacionariu dviračiu, nes jos gali sustiprinti širdį. Vis dėlto, reikėtų vengti veiklų, kurios apima kėlimą ar traukimą riešu, ir vengti sunkumų keliančių pratimus ar fizinio krūvio, pavyzdžiui, sporto ar grindų siurbimo. Be to, jūsų gydytojas gali paskirti antitrombotinius vaistus, kad sumažintų kraujo krešulių riziką atsigavimo laikotarpiu. Atidžiai laikykitės vaistų vartojimo nurodymų.

Kada kreiptis į gydytoją

Jei po PKI pasireiškia šie simptomai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją:

  • Kraujavimas, išskyras, šaltumas ar nutirpimas kateterio įvedimo vietoje.
  • Dusulys.
  • Krūtinės skausmas.
  • Karščiavimas ar šaltkrėtis.
  • Nualpimas.
  • Padidėjęs skausmas riešo ar kirkšnies srityje.
  • Patinimas, kuris nepraeina.
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *