Zolpidemas dažniausiai trumpam laikui skiriamas nemigai gydyti. Jis gali padėti greičiau užmigti arba sumažinti pabudimų skaičių nakties metu. Prireikus gydytojas gali paskirti zolpidemą ir kitoms būklėms gydyti.
Kaip veikia zolpidemas?
Zolpidemas stiprina natūralios smegenų medžiagos vadinamos GABA (gama-amino sviesto rūgštimi) poveikį. GABA padeda atsipalaiduoti ir užmigti lengviau.
Zolpidemo formos ir dozės
Zolpidemas Lietuvoje randamas kaip Ambien, Ambien CR, Edluar ir kaip generinis zolpidemas. Šios vaistų formos vartojamos per burną:
- 6,25 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
- 12,5 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
- 7,5 mg kapsulės
- 5 mg tabletės
- 10 mg tabletės
- 1,75 mg, 3,5 mg, 5 mg, 10 mg liežuvio gleivinės (po liežuviu tirpstančios) tabletės
Zolpidemo laikymas
Tabletės ir kapsulės
Tabletės ir kapsulės turi būti laikomos kambario temperatūroje – nuo 20 iki 25 °C. Per trumpą laiką leidžiama temperatūra nuo 15 iki 30 °C, pavyzdžiui, transportuojant. Laikyti vėsioje, sausoje vietoje.
Liežuvio gleivinės tabletės
Liežuvio gleivinės tabletės laikomos kambario temperatūroje – nuo 20 iki 25 °C. Per trumpą laiką galima laikyti 15–30 °C temperatūroje, pavyzdžiui, gabenant. Laikyti vėsioje, sausoje vietoje, saugoti nuo drėgmės. Neimkite tabletės iš individualios pakuotės iki pat vartojimo.
Šalutinis poveikis
Dažniausi šalutiniai reiškiniai
- Galvos skausmas
- Mieguistumas
- Svaigulys
- Viduriavimas
Gali pasireikšti ir kitų šalutinių poveikių. Jei pastebite kokį nors šalutinį poveikį, pasitarkite su gydytoju.
Sunkus šalutinis poveikis
Nors tokie atvejai reti, į gydytoją kreipkitės, jei pasireiškia toliau išvardyti sunkūs šalutiniai reiškiniai:
- Sunkūs alerginiai simptomai, tokie kaip kvėpavimo pasunkėjimas, švokštimas, padažnėjęs širdies plakimas, karščiavimas, pablogėjusi savijauta, patinę limfmazgiai, veido, lūpų, burnos, liežuvio ar gerklės tinimas, pasunkėjęs rijimas ar spaudimas gerklėje, niežulys, odos bėrimas ar avilys, pykinimas, vėmimas, svaigulys, alpulys, pilvo skausmas ar sąnarių skausmai
- Elgesio ir minčių pakitimai: agresyvesnis ar ekstrovertinis elgesys, sujaudinimas, dėmesio koncentracijos sutrikimas, prislėgtumas, haliucinacijos
- Mieguistumas kitą rytą: ypač jeigu vartojate didesnę nei rekomenduojama dozę, kartu geriate alkoholį ar vartojate kitus migdomuosius ar raminančius vaistus. Nepilkai išsimiegojus gali išlikti mieguistumas. Nevairuokite ir nedirbkite pavojingų darbų, jei nesate visiškai pabudę.
- Veikla nesant visiškai pabudus: gali pasireikšti lunatizmas, kalbėjimas telefonu, vairavimas, valgymo arba maisto gaminimas, seksas, apie kuriuos kitą rytą neprisimenama. Jei tai pasireiškia, nedelsdami nutraukite vartojimą ir kreipkitės į gydytoją.
- Depresijos pablogėjimas, minčių apie savižudybę ar bandymų atsiradimas. Skubiai kreipkitės pagalbos, jei atsiranda naujų ar sustiprėjusių savižudiškų minčių, bandymų ar nuotaikos pokyčių.
- Kvėpavimo sutrikimai: lėtas arba paviršutiniškas kvėpavimas, ypač jei kartu vartojate kitus kvėpavimą slopinančius vaistus ar turite kvėpavimo sutrikimų. Atsiradus stipriam mieguistumui, dusuliui, odos ar nagų spalvos pokyčiams, sąmonės pritemimui – nedelsdami kvieskite pagalbą.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Kas neturėtų vartoti zolpidemo?
- Asmenys, alergiški zolpidemui, Ambien, Edluar ar kitiems to gaminio sudėtyje esantiems ingredientams. Vaistininkas gali pateikti tikslią sudėtį.
- Žmonės, kuriems jau yra buvę elgesio sutrikimų dėl neveikimo pilnai pabudus (pavyzdžiui, vaikščiojimas ar vairavimas miegant po zolpidemo vartojimo). Tokiais atvejais gydytojas gali parinkti kitą vaistą.
- Asmenys, kurių kepenų funkcijos stipriai sutrikusios. Tokiais atvejais gydytojas gali paskirti papildomus kepenų tyrimus.
Ką svarbu žinoti prieš vartojant zolpidemą?
- Vartokite zolpidemą tik pagal gydytojo paskirtį ir neskirkite jo kitiems asmenims, net jei jie turi panašių simptomų. Vaistas gali būti kenksmingas.
- Laikykite vaistą vaikams nepasiekiamoje vietoje ir saugioje vietoje, kad būtų apsaugotas nuo vagystės, nes zolpidemas – kontroliuojamoji medžiaga, galinti sukelti priklausomybę ar būti piktnaudžiaujama.
- Vartokite zolpidemą tik 1 kartą per naktį, iš karto prieš atsigulant į lovą. Neišgerkite, jei negalite skirti 7–8 valandų miegui.
- Kai kurios po liežuviu tirpstančios zolpidemo tabletės gali būti vartojamos tik tuo atveju, jei iki prabudimo lieka bent 4 valandos. Kreipkitės į vaistininką ar gydytoją dėl išsamesnės informacijos.
- Neužgerkite, nesmulinkite ir nekramtykite pailginto atpalaidavimo tablečių ar kapsulių.
- Po liežuviu tirpstančios tabletės nesmulkinamos, nekramtomos ir nenurijamos, jų negalima užsigerti vandeniu – tablete reikia palikti ištirpti po liežuviu.
- Nevartokite kartu su maistu ar iš karto po valgio, nes vaisto veikimas gali vėluoti.
- Nevartokite zolpidemo, jei vakare ar prieš miegą vartojote alkoholio – tuomet padidėja mieguistumo ir galimos rizikos kitą dieną.
- Vaistas skirtas trumpalaikiam vartojimui. Jei po 7–10 dienų nemiga nepraeina arba blogėja, kreipkitės į gydytoją.
- Zolpidemas gali veikti gebėjimą budėti ir koordinaciją, todėl kitą dieną nebykite už vairo ar nevykdykite pavojingos veiklos, kol neįsitikinsite, kad jaučiatės visiškai pabudę.
- Vyresni nei 65 metų žmonės jautresni šalutiniam poveikiui, pavyzdžiui, svaigimui ar mieguistumui, kuris didina griuvimų riziką.
- Nutraukus vartojimą gali būti nerimas, miego sunkumai pirmaisiais nutraukimo vakarais, taip pat galimi nutraukimo simptomai: prakaitavimas, drebulys, pilvo ar raumenų spazmai, nemalonūs pojūčiai. Pasireiškus ilgalaikiams simptomams pasitarkite su gydytoju.
Ką reikia pasakyti gydytojui prieš pradedant vartoti zolpidemą?
- Išsamiai papasakokite apie visas sveikatos problemas ir visus šiuo metu vartojamus receptinius ar be recepto parduodamus vaistus, vitaminus, mineralus, žolinius preparatus ar kitus papildus, nes jie gali keisti zolpidemo veikimą.
- Būtinai informuokite apie alkoholio ar kitų medžiagų vartojimo sutrikimus, nes zolpidemas yra kontroliuojama medžiaga.
- Pasakykite, jei turite kepenų ar inkstų funkcijos sutrikimų arba kitų sveikatos problemų.
Sąveika su kitais vaistais ir produktais
Ar zolpidemas sąveikauja su maistu ar gėrimais?
- Svarbu nevartoti zolpidemo su maistu ar iš karto po valgio, nes vaistas veiks lėčiau.
- Vartojant alkoholį kartu su zolpidemu padidėja mieguistumo rizika ir gali būti pavojinga. Nevartokite vaisto, jei tą vakarą vartojote alkoholio.
Ar zolpidemas sąveikauja su kitais vaistais?
- Informuokite gydytoją apie visus vartojamus vaistus ir papildus, ypač apie šiuos:
- Rifampicinas (antibiotikas, skirtas tuberkuliozei gydyti)
- Ciprofloksacinas (antibiotikas bakterinėms infekcijoms gydyti)
- Jonažolė (papildas, kartais vartojamas depresijai)
- Ketokonazolas ar itrakonazolas (vaistai nuo grybelinių infekcijų)
- Tricikliai antidepresantai, tokie kaip amitriptilinas ar imipraminas
- Kiti vaistai, sukeliantys svaigulį ir mieguistumą (migdomieji, raminamieji, vaistai nuo nerimo)
- Opioidai (pvz., oksikodonas, morfinas, kodeinas, fentanilis)
Kai kurie kiti vaistai taip pat gali keisti zolpidemo kiekį kraujyje. Visada pasitarkite su gydytoju apie visus vartojamus vaistus ir papildus.