Šis vaistinis preparatas sudarytas iš trijų veikliųjų medžiagų: abakaviro, lamivudino ir zidovudino. Jie dažniausiai vartojami kartu gydant žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) infekciją – vieni arba kaip dalis sudėtinės terapijos su kitais priešvirusiniais vaistais. Šie vaistai padeda sumažinti ŽIV kiekį organizme, todėl imuninė sistema gali geriau apsiginti nuo įvairių ligų. Tinkamai gydantis mažėja pavojingų ŽIV komplikacijų (pavyzdžiui, naujų infekcijų ar navikų) tikimybė, o tuo pačiu gerėja gyvenimo kokybė.
Kaip vartoti abakavirą, lamivudiną ir zidovudiną
Šio derinio sudėtyje esančių veikliųjų medžiagų dozės jau yra nustatytos ir tinkamos tik tuo atveju, jei jums būtinos būtent tokios dozės. Prieš pradedant ar atnaujinant gydymą, svarbu pasikonsultuoti su specialistu, kad įvertintų jų tinkamumą konkrečiai jūsų situacijai.
Vaistą reikia vartoti taip, kaip paskirta gydytojo – dažniausiai du kartus per parą, užgeriant pilna stikline vandens. Maistas neturi reikšmės, vaistą galima vartoti tiek valgant, tiek nevalgius.
Nenutraukite gydymo patys ir praleistų dozių neatstatinėkite be gydytojo nurodymo, nes gydymo pertraukos ar netinkamas vartojimas gali padidinti viruso atsparumą ir apsunkinti infekcijos kontrolę. Pradėjus ir tęsiant gydymą labai svarbu nepraleisti nė vienos dozės – vaistą vartokite kasdien tuo pačiu metu.
Jei gydymą abakaviro turinčiais preparatais buvote nutraukę net trumpam, prieš pradedant gydyti iš naujo, būtinai pasitarkite su gydytoju. Staigus nutraukimas ir vėl pradėjimas gali padidinti pavojingos alerginės reakcijos riziką.
Nepamirškite, kad ir vartojant šį vaistą, ŽIV išlieka užkrečiamas: laikykitės gydytojo patarimų dėl apsaugos priemonių – saugaus seksualinio elgesio, barjerinių priemonių, niekada nesidalykite daiktais, kurie galėjo liestis su krauju ar kūno skysčiais (pavyzdžiui, adatomis, skutimosi peiliukais ar dantų šepetėliais).
Galimi šalutiniai poveikiai
Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti lengvesni šalutiniai poveikiai:
- Galvos skausmas
- Silpnumas, nuovargis
- Pykinimas ar vėmimas
- Sumažėjęs apetitas
- Viduriavimas
- Svaigulys
- Miego sutrikimai
Dažniausiai šios reakcijos būna laikinos ir išnyksta tęsiant gydymą. Jei poveikiai tampa stiprūs ar ilgai trunka, verta pasitarti su savo sveikatos priežiūros specialistu.
Retesniais atvejais gydymo metu gali išsivystyti sunkesnių reakcijų. Pastebėję neįprastą ar greitai progresuojantį svorio kritimą, ilgalaikį nepaaiškinamą nuovargį, nuolatinius ar stiprius galvos skausmus, ilgai trunkantį raumenų silpnumą ar sąnarių skausmą, jutimo sutrikimus (rankų ar kojų tirpimą), pablogėjusį regėjimą, karščiavimą, pabrinkusius limfmazgius, ilgai negyjančius burnos ar odos pažeidimus, iš karto praneškite gydytojui.
Gydymo metu galimas nenumatytas kūno riebalų pasiskirstymo pakitimas (pavyzdžiui, sumažėjusios riebalų atsargos veide, galūnėse ar sėdmenyse), kuris gali būti nuolatinis. Apie bet kokius pastebėtus išvaizdos pokyčius taip pat informuokite gydytoją.
Ypatingas dėmesys skiriamas stiprioms nepageidaujamoms reakcijoms, tokioms kaip psichikos pokyčiai (prislėgta nuotaika, nerimas), lengvas kraujavimas ar kraujosruvos, visų odos ar nagų spalvos pokyčių atsiradimas. Atsiradus įtarimui dėl stiprios alerginės reakcijos ar ūmaus pilvo, nugaros skausmo, reikėtų kuo greičiau kreiptis pagalbos.
Svarbi informacija apie saugumą
Abakaviras gali sukelti sunkią alerginę reakciją – prieš pradedant gydymą gydytojas gali rekomenduoti specialų kraujo tyrimą. Jeigu tyrimas rodo didesnę riziką, šio vaisto vartoti nerekomenduojama. Alerginės reakcijos požymiai: odos išbėrimas, niežulys, tinimas (ypač veido ar gerklės), stiprus silpnumas, karščiavimas, pykinimas, pilvo skausmas, raumenų skausmai, gerklės skausmas, burnos opelės, nuolatinis kosulys. Atsiradus bet kuriam iš šių simptomų, nedelskite – nutraukite vaisto vartojimą ir kreipkitės į gydytoją. Grįžti prie abakaviro po alerginės reakcijos yra labai pavojinga.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.