Kombinuoti vaistai, kuriuose yra guaifenesino ir deksktrometorfano, skirti tam, kad palengvintų kosulį, susijusį su peršalimu, bronchitu ar kitomis kvėpavimo takų ligomis. Ši priemonė nepašalina ligos priežasties, bet gali sumažinti simptomus ir palengvinti savijautą.
Kaip veikia šis vaistas
Šio derinio sudėtyje guaifenesinas priskiriamas atkosėjimą skatinančioms medžiagoms. Jis padeda suskystinti bei išsklaidyti gleives, todėl jas lengviau pašalinti iš kvėpavimo takų. Deksktrometorfanas veikia kaip kosulio slopiklis – jis mažina norą kosėti veikdamas smegenų kosulio centrą.
Kada vartojamas
- Peršalimo ar gripo sukeliamam kosuliui
- Sergant ūminiu ar lėtiniu bronchitu
- Kitais atvejais, kai vargina įkyrus, sausas arba sunkiai valdomas kosulys
Svarbu pažymėti, kad šie vaistai netrumpina ligos trukmės ir nėra skirti mažiems vaikams be gydytojo rekomendacijos. Kai kurie šio vaisto pavidalai (pvz., ilgo veikimo tabletės, kapsulės) nerekomenduojami jaunesniems nei 12 metų vaikams.
Kaip vartoti
Gerkite vaistą taip, kaip nurodė gydytojas, arba laikydamiesi pakuotės instrukcijų. Vaistą galima vartoti tiek prieš valgį, tiek po jo. Jei pasirinkote skystą pavidalą – naudokite specialų matavimo prietaisą dozei nustatyti, įprasta virtuvės šaukštu matuoti nerekomenduojama. Miltelius (jei vaistas dozuojamas vienkartinėmis pakuotėmis) berkite ant liežuvio ir nurykite, nekramtykite, kad išvengtumėte nemalonaus skonio. Kapsules taip pat reikia nuryti nekramtant.
Vartojimo dažnis ir dozė priklauso nuo amžiaus, sveikatos būklės ir gydytojo rekomendacijos – neviršykite nustatytos normos. Nekartokite dozės dažniau ir negerkite ilgesnį laiką nei patariama, nes tai gali būti pavojinga sveikatai.
Naudojant šį vaistą svarbu gerti pakankamai skysčių – tai padeda lengviau išvalyti kvėpavimo takus nuo gleivių.
Neteisingai ar per dažnai vartojant vaistą gali pasireikšti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip traukuliai ar net mirtis.
Kreipkitės į medikus, jei kosulys atsinaujina, nepraeina ilgiau nei savaitę, atsiranda stiprus galvos arba gerklės skausmas, bėrimas ar pakyla temperatūra.
Galimi šalutiniai poveikiai
- Gali pasireikšti svaigulys, mieguistumas, pykinimas ar vėmimas.
- Retais atvejais gali įvykti stipri alerginė reakcija – jos požymiai: bėrimas, niežėjimas, patinimas (ypač veido, liežuvio ar gerklės srityje), stiprus galvos svaigimas, pasunkėjęs kvėpavimas.
Dauguma žmonių šį vaistą toleruoja gerai, tačiau į bet kokius neįprastus ar stiprėjančius simptomus svarbu reaguoti nedelsiant ir pasitarti su gydytoju.
Atsargumo priemonės
Prieš pradėdami vartoti šį vaistą, informuokite gydytoją apie visas turimas alergijas, ypatingai jei esate jautrūs guaifenesinui ar deksktrometorfanui. Kai kurios šio preparato pagalbinės medžiagos gali sukelti reakcijas jautriems žmonėms.
Pasakykite gydytojui apie lėtines kvėpavimo takų ligas (pvz., bronchinę astmą, lėtinį bronchitą, emfizemą ar kosulį rūkant), jei Jums pasireiškė kraujingas ar ypač gausus atsikosėjimas, taip pat apie kepenų ligas.
Šio vaisto vartojimas gali sukelti mieguistumą ar svaigulį – ypač jei tuo pat metu vartojamas alkoholis ar kitos svaigiosios medžiagos. Kol žinote, kaip vaistas veikia Jus, nevairuokite ir nedirbkite su pavojinga technika.
Skysti šio vaisto pavidalai gali turėti cukraus ar alkoholio, todėl diabetikams ar sergantiems kepenų ligomis jį reikia vartoti atsargiai. Jei sergate fenilketonurija, būtinai įsitikinkite, ar sudėtyje nėra aspartamo.
Jei laukiatės ar žindote, vaistą vartoti galite tik pasitarę su gydytoju. Nėra aišku, ar veikliosios medžiagos patenka į motinos pieną.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.