Bromfeniramino, pseudoefedrino ir dekstrometorfano derinys yra trys veikliosios medžiagos, kurios dažnai vartojamos kartu, siekiant palengvinti kosulį, užgulusią nosį bei alerginių ar peršalimo ligų simptomus. Šis medikamentas skirtas būtent tokiems nemaloniems pojūčiams kaip sloga, nosies gleivinės patinimas, kosulys ar alerginės reakcijos švelninti. Svarbu žinoti, jog ši priemonė nėra vaistas nuo infekcijų.
Naudojamas atsakingai
Dėl šių veikliųjų medžiagų poveikio jų derinys paprastai vartojamas tik tuomet, kai jo tikrai reikia – jis neturi būti naudojamas nuolat. Dažniausiai šio preparato reikia vartoti tik pajutus specifinius simptomus, o ne kaip kasdienę profilaktikos priemonę. Jei pamiršote išgerti dozę, papildomai jos kompensuoti nereikia – vaistas vartojamas tik pagal poreikį.
Ką verta aptarti su gydytoju prieš vartojant?
Prieš pradedant vartoti šį vaistą, itin svarbu pasakyti savo gydytojui apie visas esamas sveikatos problemas ar alergijas. Atsargumas ypač aktualus, jei turite žarnyno nepraeinamumą, buvo nustatyta cukrinio diabeto, glaukomos, širdies ligų, padidėjusio kraujospūdžio, inkstų funkcijos nepakankamumą ar kvėpavimo sutrikimų (pavyzdžiui, astmos, LOPL).
- Turite prostatos problemų
- Jums buvo ar yra skrandžio opų ar kitų virškinamojo trakto sutrikimų
- Pastaruoju metu vartojote MAO inhibitorių (per pastarąsias 14 dienų)
- Yra skydliaukės veiklos sutrikimų
- Esate alergiškas šiam ar kitiems vaistams, maistui, dažikliams, konservantams
- Esate nėščia, planuojate pastoti ar maitinate krūtimi
Kaip tinkamai vartoti šį vaistą?
Vaistą reikia vartoti per burną, tiksliai laikantis instrukcijų pakuotės lapelyje. Rekomenduojama prieš naudojimą buteliuką gerai supurtyti, o dozus matuoti specialiu švirkštu, samteliu ar lašintuvu – įprasti stalo šaukštai netinka, nes jais sunku tiksliai pamatuoti reikiamą kiekį.
Jei vaistas skiriamas vaikams nuo 6 metų, būtina laikytis visų gydytojo nurodymų ir papildomų atsargumo priemonių. Vyresniems nei 65 metų žmonėms preparatas gali sukelti stipresnį poveikį, todėl dažnai skiriama mažesnė dozė.
Galimi vaistų sąveikos pavojai
Tam tikros veikliosios medžiagos ar vaistai neturėtų būti derinami su bromfeniramino, pseudoefedrino ir dekstrometorfano mišiniu. Jokiu būdu negalima kartu vartoti vaistų, turinčių ergot alkaloidų (kaip dihidroergotaminas, ergotaminas), MAO inhibitorių ar ozanimodo.
Taip pat būtina žinoti apie galimą sąveiką su kitais preparatais:
- Alkoholiniais gėrimais
- Vaistais nerimui, miegui ar depresijai gydyti (pvz.: amitriptilinas, fluoksetinas, sertralinas)
- Preparatais nuo traukulių (pvz.: fenobarbitalis, primidonas)
- Narkotiniais vaistais nuo skausmo
- Bendrojo poveikio anestetikais (pvz., halotanas, izofluranas, metoksifluranas, propofolis)
- Kitais antihistamininiais vaistais ar preparatais nuo peršalimo ar kosulio
- Fenotiazinų grupei priklausančiais vaistais (tokiais kaip chlorpromazinas, tioredazinas ir kt.)
- Vaistais kraujospūdžiui mažinti ar raumenis atpalaiduojančiais vaistais
Prieš pradėdami naują gydymą, visuomet pateikite gydytojui ar vaistininkui visų vartojamų bei augalinių, nereceptinių, papildų sąrašą, informuokite apie rūkymą ar alkoholio vartojimą. Be to, ženkli sąveika gali kilti ir su kai kuriais maisto papildais ar cheminėmis medžiagomis.
Naudojimo metu – svarbūs dalykai
Gydymo šia priemone metu rekomenduojama reguliariai lankytis pas specialistą ir stebėti savo būklę. Praneškite gydytojui, jei pastebite, kad simptomai nesilpnėja arba net stiprėja.
Vartojant šį vaistą, galimas mieguistumas arba galvos svaigimas. Kol nežinote, kaip vaistas veikia būtent jus, nereikėtų vairuoti transporto priemonių ar valdyti sudėtingų mechanizmų. Atsargiau judėkite iš sėdimos ar gulimos padėties – ypač vyresniems žmonėms, kad išvengtumėte galvos svaigimo ar apalpimo rizikos. Venkite alkoholio, nes jis gali stiprinti šalutinį poveikį.
Neretai pajuntamas burnos džiūvimas – šiek tiek palengvinti simptomus padeda saldainiai be cukraus, kramtomoji guma ir dažnas vandens gėrimas. Jei šis nemalonumas išlieka ar darosi itin stiprus, verta pasikonsultuoti su gydytoju.
Galimas šalutinis poveikis
- Alerginės reakcijos: odos bėrimai, niežulys, dilgėlinė, veido, lūpų ar liežuvio patinimas
- Kraujospūdžio padidėjimas
- Traukuliai
- Serotonino sindromo požymiai: nerimas, sumišimas, viduriavimas, padažnėjęs ar nereguliarus širdies ritmas, raumenų trūkčiojimas, sustingimas, koordinacijos sutrikimai, stiprus prakaitavimas, aukšta temperatūra, šaltkrėtis, vėmimas
- Sunkumas šlapinantis
- Lengvesni, dažniau greitai praeinantys pojūčiai: nerimas, galvos svaigimas, burnos džiūvimas, miego sutrikimai, silpnumas arba greitesnis nuovargis
Laikymas ir tinkamas sunaikinimas
Visada laikykite vaistą vaikams ir gyvūnams neprieinamoje vietoje. Optimalu – laikymo temperatūra yra nuo 20 iki 25 laipsnių Celsijaus, vaistas turi būti apsaugotas nuo tiesioginių saulės spindulių. Pasibaigus galiojimo laikui, vaistas turi būti sunaikintas.
Dvigubai svarbu tinkamai atsikratyti nebenaudojamu ar pasibaigusio galiojimo vaistu. Geriausia – atiduoti į specialias surinkimo vietas ar vaistines. Jei tokios galimybės nėra, pasitarkite su farmacijos specialistu, ar galima vaistą išmesti į bendrą šiukšlių konteinerį, ar plytelių į tualetą. Jei leidžiama mesti su buitine atliekų mase, preparatą reikėtų sumaišyti su medžiagomis, kurios atbaidytų kitus nuo jo naudojimo – pavyzdžiui, su panaudotu kraiku katėms, žemėmis, kava – tada supakuoti į sandarią pakuotę ir išmesti.
Šis aprašymas – informatyvus ir nėra išsamus visų niuansų šaltinis. Jei kyla papildomų klausimų apie vaistą, būtinai kreipkitės į savo gydytoją ar vaistininką.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.