Tepamasis mentolis – tai preparatas, skirtas sumažinti nestiprius skausmo pojūčius ar niežėjimą. Šį poveikį dažniausiai suteikia vėsinanti priemonės savybė, kuri trumpam nukreipia dėmesį nuo diskomforto.
Vartojimas ir formos
Tepamasis mentolis dažniausiai naudojamas vietiniam įvairaus pobūdžio lengvam skausmui ar niežėjimui malšinti. Jis dažnai renkamasi esant tokioms būklėms kaip:
- maudimas ar sustingimas dėl raumenų ar sąnarių (pavyzdžiui, po patempimų, sumušimų ar mėlynių),
- skausmingos nugaros vietos,
- sąnarių ar sausgyslių problemos,
- lengvi odos pažeidimai ar sudirginimai (pjūviai, įbrėžimai, vabzdžių įkandimai),
- nudegimai saulėje ar lengvi terminiai nudegimai.
Tepamasis mentolis parduodamas įvairiomis formomis: geliais, kremais, purškalais, losjonais, pleistrais, skysčiais ar milteliais. Yra įvairių koncentracijų, pavyzdžiui, 0,5–16 %, priklausomai nuo produkto formos ir paskirties.
Veikimo principas
Pagrindinis mentolio poveikis pagrįstas vadinamuoju dirginančiuoju efektu – mentolis stimuliuoja odos receptorius, kurie sukelia vėsos pojūtį, ir tuo pačiu laikinai sumažina vietinį skausmą ar niežulį. Šalčio pojūtis užgožia nemalonius signalus, sklindančius iš pažeistos vietos.
Galimi šalutiniai poveikiai
Dažniausiai pasitaikantys
- Dilgčiojimas, deginimo ar vėsos pojūtis toje vietoje, kur užteptas preparatas,
- lengvas odos paraudimas ar sudirginimas.
Jei juntamas stiprus sudirginimas, nemalonūs pojūčiai ilgai nedingsta, ar oda tampa labai jautri, rekomenduojama nutraukti produkto naudojimą.
Rečiau pasitaikantys, bet rimtesni simptomai
- Staigus veido, lūpų, burnos, liežuvio ar gerklės patinimas,
- kvėpavimo sunkumas, švokštimas,
- karščiavimas, limfmazgių patinimas,
- stiprus niežulys ar dilgėlinė,
- pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas,
- sąnarių skausmas, pilvo spazmai.
Jei pasireiškia išvardyti simptomai arba alerginės reakcijos požymiai, reikėtų nutraukti vartojimą ir konsultuotis su gydytoju.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Kada nereikėtų naudoti
- Asmenims, alergiškiems mentoliui ar bent vienai iš pasirinktame produkte esančių pagalbinių medžiagų.
- Tiems, kurių oda yra pažeista (atviros žaizdos, stiprūs nudegimai ar uždegimas).
Papildoma svarbi informacija
- Tepamo mentolio preparatai skirti tik išoriniam vartojimui ant nepažeistos odos.
- Venkite šių priemonių patekimo į akis, burną, nosį ar lytinius organus.
- Negalima uždengti tepimo vietos sandariu tvarsčiu ar šildyti (pvz., kaitinti šilumos pagalve). Tai gali padidinti vaisto įsigėrimą ir užkelti šalutinių reiškinių riziką.
- Preparate yra degių sudedamųjų dalių – laikykite atokiau nuo atviros liepsnos ar aukštos temperatūros.
- Neleiskite preparato vaikams.
Preparato vartojimas turi būti nutrauktas, jei skausmas ar niežėjimas stiprėja, atsiranda odos pūslelių ar stiprus sudirginimas, o simptomai užsitęsia ilgiau nei savaitę arba sugrįžta netrukus po pagerėjimo.
Jei naudojate kitus pleistrus ar odai skirtas vaistines priemones, nenaudokite jų ant tos pačios vietos vienu metu.
Nėštumas ir žindymas
- Nežinoma, ar mentolis veikia nėštumą ar vaisių – pasitarkite su gydytoju, jei laukiatės ar planuojate pastoti.
- Taip pat nėra pakankamai duomenų apie poveikį žindymo laikotarpiu.
Sąveika su kitais vaistais ir maistu
Šiuo metu nėra žinoma apie sąveikas tarp tepamo mentolio ir maisto bei gėrimų. Taip pat nėra duomenų apie nepageidaujamas sąveikas su kitais vaistais. Vis dėlto kiekvienu atveju verta aptarti su gydytoju arba vaistininku visus naudojamus vaistus ar papildus, ypač jei ruošiatės vartoti naują preparatą.
Laikymo sąlygos
Kiekvienas tepamo mentolio produktas gali turėti savų laikymo nurodymų – laikykitės gamintojo rekomendacijų, nurodytų ant pakuotės. Jeigu kyla abejonių, visada galite pasitarti su vaistininku.
Ką daryti praleidus ar panaudojus per daug?
Tepamo mentolio naudojimas paprastai nėra susijęs su griežtu dozavimu – jis naudojamas tik tada, kai reikia. Svarbiausia neviršyti rekomenduojamos dozės ir netepti dažniau, negu nurodyta. Jei netyčia užtepta per daug, nuplaukite odą švariu vandeniu. Jeigu atsiranda stiprių ar neįprastų pojūčių, kreipkitės į gydytoją.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.