Bruceliozė – tai infekcinė liga, kurią sukelia Brucella bakterijos ir kurią dažniausiai perduoda gyvūnai. Ji pasižymi dažnai nepastebimais, nespecifiniais simptomais, tokiais kaip svyruojanti temperatūra, sąnarių skausmai ir gausus prakaitavimas. Ši infekcija gali trukti ilgai – kartais simptomai trunka keletą mėnesių ar net metų, kinta ir pasikartoja.
Kas dažniausiai suserga brucelioze
Bruceliozė paplitusi daugelyje pasaulio šalių. Padidėjusi rizika užsikrėsti kyla žmonėms, kurie kasdien bendrauja su gyvūnais arba gyvulininkystės produktais. Ypač rizikuoja veterinarai, ūkininkai, mėsininkai, laboratorijų darbuotojai, medžiotojai bei tie, kurie valgo žalią ar termiškai neapdorotą mėsą, taip pat geria nepasterizuotą pieną ar jo produktus.
Kaip plinta bruceliozė
Šią ligą sukelia Brucella genties bakterijos, kuriomis užsikrėsti galima per kontaktą su gyvūnais arba jų produktais. Pagrindiniai užsikrėtimo būdai:
- Nepasterizuoto pieno bei jo produktų vartojimas (pvz., sūrio ar ledų iš žalių pieno produktų). Užsikrėtę gyvūnai gamina užkrėstą pieną, tačiau pasterizavimas sunaikina bakterijas.
- Kontaktas su užsikrėtusio gyvūno audiniais ar kūno skysčiais – per pažeistą odą, akis, burną ar nosį.
- Brucella bakterijų įkvėpimas – galimas dirbant laboratorijoje, tvarkant gyvūnų skerdenas ūkyje, skerdykloje ar mėsos perdirbimo įmonėje.
- Valgant nepakankamai termiškai apdorotą ar žalią mėsą.
Nors perdavimas tarp žmonių labai retas, pavieniais atvejais bruceliozė gali patekti iš motinos vaisiui nėštumo metu, per žindymą arba lytinio kontakto metu.
Bruceliozės poveikis žmogaus organizmui
Bakterijos į žmogaus kūną patenka per kvėpavimo takus, akis, burną ar per pažeistą odą. Patekusios į organizmą, jos apsigyvena limfmazgiuose ar kituose audiniuose, kur lėtai dauginasi. Iš ten infekcija gali išplisti ir pažeisti kone bet kurią kūno dalį – širdį, kepenis, smegenis, kaulus – sukelti patinimus, uždegimus ir organų pažeidimus.
Bruceliozės simptomai
- Karščiavimas, neretai banguojantis
- Intensyvus prakaitavimas (kai kuriais atvejais su specifiniu kvapu)
- Sąnarių skausmai, ypač klubų, kelių ar juosmens srityje
- Galvos skausmas
- Nepaaiškinamas svorio kritimas
- Pilvo skausmas
- Apetito stoka arba virškinimo sutrikimai
- Bendras silpnumas
- Padidėję, skausmingi limfmazgiai
- Nuotaikos pokyčiai, depresija
Pirmieji ligos požymiai dažniausiai atsiranda praėjus 2–4 savaitėms po infekcijos, tačiau kai kada simptomai gali pasirodyti net vėliau.
Kas sukelia bruceliozę
Skirtingos Brucella bakterijos rūšys gali sukelti šią infekciją. Dažniausiai ją platina galvijai, ožkos, kiaulės, avys, šunys, elniai, briedžiai, kupranugariai. Šie gyvūnai patys dažnai neturi jokių matomų problemų, tačiau jų pienas, mėsa ar kūno skysčiai gali nešioti bakterijas.
Bruceliozės diagnozavimas
Norint įsitikinti, kad žmogus serga brucelioze, gydytojas išsamiai išklauso nusiskundimų bei paima kraujo ar kitų kūno skysčių pavyzdžius tyrimui. Dėl nespecifinių simptomų dažnai reikalingi papildomi tyrimai, kad būtų atmestos kitos ligos. Tiksliausias būdas nustatyti bruceliozę – išskirti pačią bakteriją iš kūno skysčių ar audinių. Kadangi šios bakterijos auga lėtai, galutinis atsakymas gali būti gautas tik po kelių savaičių. Kartais tyrimai kartojami kelis kartus, kad būtų tiksliau nustatyta diagnozė.
- Kraujo tyrimai – ieškoma bakterijos antigenų, antikūnų ar DNR, taip pat bandoma auginti bakterijas laboratorijoje
- Kiti kūno skysčių tyrimai – imami mėginiai iš stuburo kanalo, sąnarių ar kitų vietų
- Audinių biopsija – gali būti imamas kaulų čiulpų ar kitų audinių mėginys
- Vaizdo tyrimai – rentgenograma, kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tyrimas ar ultragarsas padeda įvertinti vidaus organų ar kaulų pokyčius
Bruceliozės gydymas
Šiai infekcijai gydyti visada skiriami ne mažiau kaip du antibiotikai, o gydymo trukmė – nuo 6 iki 8 savaičių ir dažnai ilgiau. Konkretūs antibiotikų deriniai parenkami atsižvelgiant į ligos formą, komplikacijas ar organizmo ypatumus. Kai kada gali prireikti papildomų priemonių – pavyzdžiui, nuskausminamųjų ar uždegimo mažinimo, drenavimo procedūrų, jeigu uždegimas paveikė vidaus organus.
Gydymui skiriami antibiotikai
- Streptomicinas arba gentamicinas
- Rifampicinas
- Doksiciklinas
- Trimetoprimas/sulfametoksazolas
- Ciprofloksacinas
Kaip padėti sau gydantis bruceliozę
Be specialisto paskirtų antibiotikų, simptomus lengvinti gali padėti ir namų priemonės: sąnarių skausmui ar karščiavimui malšinti verta pasitarti su gydytoju dėl tinkamų nereceptinių vaistų ar kitų pagalbinių metodų.
Kaip apsisaugoti nuo bruceliozės
- Nevartokite neapdoroto (nepasterizuoto) pieno ir jo produktų
- Dirbant su gyvūnais ar jų audiniais visuomet naudokite apsauginius drabužius – pirštines, prijuostę, apsauginius akinius
- Mėsą ruoškite pakankamai aukštoje temperatūroje, nuolat plaukite rankas, paviršius ir įrankius
- Medžiotojai ar ūkininkai ypač turėtų žinoti apie žvėrienos užkrėtimo riziką
Prognozė susirgus brucelioze
Dauguma asmenų, gydomų tinkamais antibiotikais, visiškai pasveiksta, tačiau pasveikimas gali užtrukti ilgai – mėnesius ar net metus. Ypač svarbu užbaigti visą gydymo kursą, nes kitaip liga gali grįžti. Kai kurie simptomai, pavyzdžiui, sąnarių skausmai, gali išlikti ilgiau ar tapti lėtiniai net po gydymo pabaigos. Jei bruceliozė nebus tinkamai gydoma, gali atsirasti sunkių komplikacijų.
Galimos bruceliozės komplikacijos
- Lėtinis sąnarių uždegimas (artritas)
- Padidėjęs kepenų ar blužnies tūris
- Lėtinė hepatosplenomeginė pūlinė bruceliozė (pūliniai kepenyse ir blužnyje)
- Širdies, smegenų dangalų, nugaros smegenų, stuburo ar kaulų uždegimai
- Sėklidžių ir prielipo uždegimas
- Persileidimas
Nors daugelį šių komplikacijų galima išgydyti laiku ir tinkamai taikant gydymą, kai kurios jų gali palikti ilgalaikių pasekmių.
Ar įmanoma visiškai išgydyti bruceliozę?
Laikantis gydytojo nurodymų ir visą kursą išgeriant antibiotikus, Brucella infekcijos dažniausiai išgydomos. Tačiau jei bakterijos organizme išlieka ilgai, tam tikri pažeidimai gali būti nuolatiniai.
Ar bruceliozė gali būti mirtina?
Mirštamumas nuo šios ligos labai retas – mirtinų atvejų pasitaiko tik 1–2 proc. visų susirgimų.
Bendri patarimai sergančiajam brucelioze
Jei sergate brucelioze, svarbiausia – laikytis gydytojo paskirto gydymo režimo ir nenutraukti antibiotikų anksčiau laiko, net jei jaučiatės geriau. Pradėjus trūkti vaistų ar atsiradus naujiems, stiprėjantiems simptomams, būtinai praneškite savo gydytojui.
Kada būtina kreiptis į gydytoją
- Jei pradėjo kamuoti bruceliozei būdingi simptomai, ypač jei dirbate ar turite pomėgių, susijusių su gyvuliais ar žaliavine mėsa
- Esant rimtiems simptomams, pavyzdžiui: labai aukštai temperatūrai (didesnei nei 39,4 °C), stipriam pilvo skausmui, sumišimui ar kitokiems psichikos pokyčiams, reikia kreiptis į skubios pagalbos skyrių
Klausimai, kuriuos verta aptarti su gydytoju
- Kiek ilgai truks gydymas ir kaip tiksliai vartoti paskirtus vaistus?
- Kaip būtų galima palengvinti simptomus namuose?
- Kada planuoti pakartotinę gydytojo apžiūrą?
- Kokie simptomai rodo gydymo komplikacijas ir kada būtina kreiptis skubios pagalbos?

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.