Budezonidas yra vaistas, skirtas gydyti opiniam kolitui – ligai, kuri sukelia uždegimą virškinamajame trakte. Šis medikamentas priklauso steroidų grupei ir padeda sumažinti uždegimą, tokiu būdu palengvindamas ligos simptomus.
Kam dar gali būti vartojamas šis vaistas?
Budezonidas gali būti skiriamas ir kitoms būklėms gydyti, tačiau prieš pradėdami vartoti ne pagal instrukciją, būtinai pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku dėl tinkamumo ir saugumo jūsų atveju.
Kada reikia atsargumo prieš pradedant gydymą?
Prieš pradedant vartoti budezonidą, pasidalinkite su gydytojais informacija apie visas savo ligas ir būkles. Pasakykite, jei:
- Šiuo metu sergate infekcija
- Turi kataraktą ar glaukomą
- Jums diagnozuotas cukrinis diabetas arba padidėjęs kraujospūdis
- Ruošiatės operacijai
- Yra buvę skrandžio opų
- Turite imuninės sistemos sutrikimų
- Jūsų kepenų veikla sutrikusi
- Esate sirgęs(-usi) osteoporoze
- Reaguojate jautriai ar alergiškai budezonidui, steroidams, maistui, dažikliams ar kitiems papildams
- Laukiatės, planuojate nėštumą arba žindote kūdikį
Kaip teisingai vartoti budezonidą?
Vaistą reikia nuryti nekramtant, užgeriant stikline vandens. Rekomenduojama laikytis gydytojo nurodymų dėl dozavimo, vaisto neperpjaukite ir nekramtykite. Įprastai vaistas vartojamas ryte, o valgymas nėra būtinas – tinka tiek prieš valgį, tiek po jo. Jeigu po vaisto išgėrimo jaučiate diskomfortą skrandyje, išbandykite gerti su maistu.
Svarbu reguliariai vartoti vaistą tuo pačiu metu kasdien ir nenutraukti vartojimo savavališkai. Vengti reikia greipfrutų sulčių – jos gali pakeisti vaisto poveikį.
Kaip elgtis pamiršus išgerti dozę?
Pamiršus išgerti budezonido, išgerkite jį kuo greičiau. Jeigu jau beveik laikas kitai dozei – praleistą pamirškite ir tęskite toliau nustatytą dozių grafiką. Negerkite dvigubos ar papildomos dozės.
Svarbios saugumo taisyklės
- Budezonidas skirtas tik jums – vaistų nesidalinkite su kitais.
- Pasitarus su gydytoju, vartoti gali ir vaikai, tačiau jiems gali reikėti specialios priežiūros.
- Perdozavus, nedelsdami kreipkitės į pagalbos tarnybas.
Vaistų ir maisto sąveikos
Budezonidas gali sąveikauti su įvairiais kitais vaistais ir papildais. Praneškite gydytojui ar vaistininkui apie visus vartojamus receptinius, nereceptinius vaistus, žoleles ar papildus. Paminėkite, jei esate rūkantis ar vartojate alkoholį ar narkotikus.
- Skirtingi antacidiniai vaistai
- Kai kurie antibiotikai, pvz., klaritromicinas ar eritromicinas
- Antivirusiniai vaistai ŽIV arba hepatito gydymui
- Priešgrybeliniai vaistai, tokie kaip ketokonazolas, itrakonazolas, posakonazolas
- Cimetidinas
- Ciklosporinas
- Greipfrutų sultys
Ką stebėti gydymo metu?
Reguliariai lankykitės pas gydytoją, kad galėtų įvertinti jūsų sveikatą ir stebėti vaisto poveikį. Jei simptomai blogėja ar negerėja, informuokite specialistus. Vartojant budezonidą ilgą laiką, naudinga turėti su savimi kortelę nurodančią jūsų vartojamus vaistus ir gydytojo kontaktus.
Šis vaistas gali kiek padidinti polinkį į infekcijas – perspėkite gydytoją, jei buvote kontaktavę su žmonėmis, sergančiais vėjaraupiais ar tymais, ar jei atsiranda lėtai gyjančių žaizdų, opelių ar pūslinukų.
Informuokite gydytojus ir medicinos personalą, jei jums bus atliekama operacija ar bet kokia kita medicininė procedūra. Sergantieji cukriniu diabetu turėtų aptarti mitybos ar vaistų pakeitimus, nes steroidas gali pakelti gliukozės kiekį kraujyje.
Galimos budezonido pašalinės reakcijos
Pastebėję šiuos požymius, nedelsdami kreipkitės į gydytoją:
- Stipri alergija – bėrimas, niežėjimas, dilgėlinė, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas
- Kosnigo sindromo požymiai: riebalų kaupimasis pilvo, kaklo ar veido srityse, rausvos ar violetinės strijos ant odos, plona, lengvai pažeidžiama oda, netikėtas plaukų augimas
- Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje: stipresnis troškulys, dažnas šlapinimasis, silpnumas, neryškus matymas
- Kraujospūdžio padidėjimas
- Infekcijos požymiai: karščiavimas, šaltkrėtis, kosulys, gerklės skausmas, negyjančios žaizdos, skausmingas šlapinimasis, bendras negalavimas
- Antinksčių veiklos sutrikimas: pykinimas, vėmimas, apetito stoka, silpnumas, galvos svaigimas
- Psichikos ir elgesio pokyčiai: nerimas, sumišimas, haliucinacijos, dirglumas, agresija, mintys apie savižudybę, nuotaikos blogėjimas
- Kojų ar rankų tinimas
Mažiau pavojingos reakcijos (kreipkitės, jei jos vargina ar ilgai nepraeina):
- Odos spuoguotumas
- Bendras nuovargis arba bloga savijauta
- Galvos skausmas
- Pykinimas
- Svorio prieaugis
Laikymo ir saugojimo instrukcijos
Saugokite vaistą nuo vaikų ir gyvūnų. Laikykite budezonidą sandarioje talpyklėje, kambario temperatūroje (20–25 °C). Nepasibaigus galiojimo laikui, nenaudotus vaistus išmeskite.
Ši informacija yra santraukta ir neapima visų galimų aspektų. Kilo klausimų dėl vartojimo – būtinai pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.