Sužinosite
Chemine nėštumo pabaiga – tai labai ankstyvas persileidimas, kuris dažniausiai įvyksta per pirmąsias penkias nėštumo savaites. Nors embrionas sugeba prisitvirtinti prie gimdos gleivinės, jo vystymasis greitai sustoja ir nėštumas, dar negalėjęs būti aptiktas echoskopu, nutrūksta. Kadangi viskas vyksta taip anksti, daugelis moterų net nesužino apie nėštumą ir manydamos, kad tai įprastas menstruacijų ciklo sutrikimas, nejunta persileidimo.
Chemine ir klinikinė nėštumo pabaiga: kuo skiriasi?
Žodis „cheminis“ apibūdina nėštumą pagal laboratoriją: testas rodo teigiamą rezultatą dėl hormonų pokyčių, o ne dėl akivaizdžių nėštumo požymių. Cheminio nėštumo metu embrionas trumpam suformuoja žmogaus chorioninį gonadotropiną (hCG), tačiau vystytis nustoja. Tuo tarpu klinikinė nėštumo pabaiga nustatoma jau tada, kai yra matomi vaisiaus požymiai echoskopijoje arba patvirtinta laboratoriniais tyrimais. Chemine nėštumo pabaiga taip pat yra tikras nėštumas, nors kai kurioms moterims šią patirtį stipriau įprasmina arba nėštumo testas, arba pirmoji echoskopija. Kiekviena istorija – savita, ir visos jos vertos pagarbos.
Kiek dažnai pasitaiko cheminės nėštumo pabaigos?
Tokie ankstyvieji persileidimai yra labai dažni. Apie ketvirtadalis visų nėštumų nutrūksta per pirmąsias dvidešimt savaičių. Dauguma ankstyvų persileidimų – net iki 80 proc. – įvyksta pačioje pradžioje. Neretai moterys nė nesužino apie nėštumą, nes cheminė nėštumo pabaiga būna labai panaši į įprastas, galbūt kiek stipresnes ar vėluojančias, menstruacijas.
Chemine nėštumo pabaiga: simptomai
- Menstruacijos prasideda maždaug savaite vėliau nei įprastai.
- Buvo teigiamas nėštumo testas, bet netrukus užsiregistravo menstruacijos.
- Iš pradžių testas rodo nėštumą, tačiau po kelių savaičių atsiranda neigiamas rezultatas.
- Menstruacijų kraujavimas intensyvesnis, o spazmai ir skausmas stipresni nei įprastai.
- Pozityvus nėštumo testas, tačiau nesijaučia jokių kitų ankstyvo nėštumo simptomų.
Kaip atrodo kraujavimas?
Kiekvienas organizmas gali reaguoti skirtingai. Kartais kraujavimas primena įprastas menstruacijas, tačiau dažnai būna gausesnis, su ryškesniais spazmais ir krešuliais. Kartais iš pradžių pasirodo tik nežymus tepliojimas, o po kiek laiko prasideda ryškesnis kraujavimas.
Kiek užtrunka cheminio nėštumo pabaiga?
Paprastai audinys iš organizmo pasišalina per kelias dienas ar savaites. Daugeliui moterų persileidimas įvyksta tuomet, kai buvo laukiamas periodas, todėl jos gali net nesuprasti apie nėštumą. Kartais procesas gali užtrukti ilgesnį laiką, kol organizmas visiškai pašalina persileidusio nėštumo audinius.
Priežastys ir rizikos veiksniai
Cheminė nėštumo pabaiga dažniausiai įvyksta per pirmąją savaitę po embriono implantacijos į gimdos sienelę. Implantacija sukelia hCG hormono gamybą, tačiau dažnai po kelių dienų embrionas nustoja vystytis. Taip gali atsitikti bet kuriai moteriai – dažniausiai dėl genetinių ar DNR pokyčių, dėl kurių embrionas negali normaliai augti, arba dėl to, kad implantacija įvyko netinkamoje vietoje. Kartais hormonų pusiausvyros sutrikimai ar kitų gretutinių ligų (skydliaukės, diabetas, policistinių kiaušidžių sindromas, lytiškai plintančios infekcijos) turėjimas taip pat gali didinti tikimybę patirti labai ankstyvą persileidimą. Gali padidėti rizika, jei moteriai yra 35-eri ar daugiau, gimda turi netaisyklingą formą, yra hormonų disbalansas ar esate gydoma dėl nevaisingumo.
Kaip greitai mažėja hCG po cheminės nėštumo pabaigos?
HCG kiekis kraujyje po cheminės nėštumo pabaigos dažniausiai pradeda mažėti gana sparčiai – vidutiniškai per dvi dienas sumažėja per pusę. Priklausomai nuo to, kiek hormonų jau buvo prisigaminę, testas dar kurį laiką gali rodyti teigiamą rezultatą, tačiau galų gale hCG grįžta į normalią ribą ir nėštumo testas būna neigiamas.
Diagnostika
Diagnozuojant cheminę nėštumo pabaigą, gydytojas apklausia, kada buvo paskutinės menstruacijos, ir atlieka kelis tyrimus:
- Pagrindinis nėštumo testas (kraujyje arba šlapime), kuris gali būti neigiamas arba rodyti nukritusį hCG lygį.
- Kraujas tiriamas hCG hormono kiekiui nustatyti. Antro tyrimo metu hCG lygis jau būna gerokai mažesnis, jei įvyko cheminė nėštumo pabaiga.
- Echoskopija – nerandama nei vaisiaus, nei nėštumo požymių gimdoje.
Priežiūra ir pagalba
Cheminių nėštumo pabaigų gydymas atskirai nėra taikomas, tačiau daugelis moterų, patyrusios tokio tipo ankstyvą persileidimą, ateityje susilaukia sveikų vaikų. Jei cheminės nėštumo pabaigos kartojasi, verta kreiptis pas vaisingumo specialistus. Daugelis moterų šią patirtį išgyvena labai skirtingai – vienoms tai palengvėjimas, kitoms – skaudus netekties jausmas, ypač jei ilgai laukė šeimos pagausėjimo. Svarbu atrasti laiko apmąstymams ir prireikus pasikalbėti su gydytoju ar psichologu, jei reikia emocinės pagalbos ar patarimų, ką daryti toliau.
Prevencija ir sveikatos stiprinimas
Dauguma cheminių nėštumų įvyksta dėl chromosomų pakitimų, ir juos išvengti neįmanoma. Tačiau dažnai ateinantis nėštumas vystosi normaliai. Jei bandote pastoti po cheminės nėštumo pabaigos, rekomenduojama imtis tų pačių sveiko nėštumo principų kaip visada:
- Užtikrinti ankstyvą ir reguliarią nėščiųjų priežiūrą – kaip galima greičiau kreipkitės į specialistą.
- Laikytis tinkamos bei subalansuotos mitybos – valgykite daug vaisių, daržovių, grūdinių produktų ir baltymų, pradėkite vartoti nėščiosioms skirtus vitaminus, jei planuojama pastoti.
- Reguliariai judėti – bent 30 min per dieną daugumoje savaitės dienų.
- Vengti alkoholio ir tabako.
- Gerti pakankamai vandens.
Gyvenimas po cheminės nėštumo pabaigos
Nors vienas ar keli tokie ankstyvieji persileidimai nenulemia, kad negalėsite susilaukti vaiko ateityje, kiekviena patirtis – unikali. Suteikite sau laiko apmąstyti, o jei reikia – aptarkite tai su partneriu ar gydytoju, kuris padės pasirinkti tinkamiausią tolimesnį kelią. Kai kurios moterys siekia pastoti iš karto po cheminės nėštumo pabaigos – ovuliacija gali grįžti per dvi savaites.
Klausimai, kuriuos galite aptarti su specialistu po cheminės nėštumo pabaigos:
- Kiek laiko palaukti iki naujo nėštumo planavimo?
- Ką pakeisti gyvenime, kad padidėtų sveiko nėštumo galimybė?
- Ar verta atlikti papildomus tyrimus, jei įtariama kokia nors priežastis, dėl kurios nutrūko nėštumas?
Rūpinkitės savo emocine ir fizine sveikata, o esant poreikiui – nebijokite kreiptis pagalbos.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.