Sužinosite
- Kur paplitusi ciguatera?
- Kokiose žuvyse dažniausiai būna ciguatoksino?
- Kaip atpažinti užterštą žuvį?
- Kaip dažnai pasitaiko šis apsinuodijimas?
- Ciguateros simptomai
- Kaip vystosi apsinuodijimas?
- Galimos komplikacijos
- Diagnozė
- Gydymas
- Kiek laiko trunka sveikimas?
- Prevencija
- Ligos baigtis ir gyvenimas po apsinuodijimo
- Kada būtina skubiai kreiptis į gydytoją?
- Klausimai jūsų gydytojui
Ciguatera – tai apsinuodijimas maistu, kurį sukelia ciguatoksinu užterštų žuvų vartojimas. Šis toksinas yra stipri nervų sistemą veikianti medžiaga, kuri kaupiasi tropinių vandenų žuvyse. Ciguatoksinas atsiranda, kai specialios mikroskopinės dumblių rūšys, vadinamos dinoflageliais (Gambierdiscus toxicus), auga ant koralų rifų. Mažos žuvelės ėda šiuos dumblius, o paskui jas praryja didesnės plėšrios žuvys, tokios kaip grupės ar ešeriai. Galiausiai šios žuvys atsiduria mūsų lėkštėse.
Kur paplitusi ciguatera?
Apsinuodijimu ciguatoksinu galima susirgti visame pasaulyje, tačiau pagrindinė rizika slypi vartojant žuvis iš koralinių rifų regionų – dažniausiai Karibų jūros ir Pietų Ramiojo vandenyno. Tokiose vietovėse kaip Floridos pietūs, Bahamai, Mergelių salos, Puerto Rikas ar Havajai, gyvenančios žuvys dažniau būna sukaupusios ciguatoksino. Vien faktas, kad žuvis paruošta ar patiekta tolimoje šalyje, negarantuoja saugumo – svarbiausia, kur ji buvo sužvejota.
Kokiose žuvyse dažniausiai būna ciguatoksino?
Daugiau nei 400 skirtingų rūšių žuvų gali kaupti ciguatoksiną. Dažniausiai tai didelės plėšrios rifų žuvys, kurios mitybos grandinėje užima aukštesnę vietą. Tarp dažniausiai pavojų keliančių žuvų minimos:
- Karališkosios žuvys (amberjack)
- Barrakudos
- Grupės (grouper)
- Murėjos
- Papūgžuvės
- Raudonieji ešeriai (red snapper)
- Jūrų lydekos
- Ispaninės skumbrės
- Eršketai
- Daktarai (surgeonfish)
Kaip atpažinti užterštą žuvį?
Ciguatoksinas neturi nei kvapo, nei skonio, nei kažkokių kitų išorinių požymių. Nėra galimybės toksino pašalinti nei šaldant, nei verdant, todėl buityje užtikrinti, kad žuvis yra saugi, praktiškai neįmanoma. Toksino buvimas nustatomas tik laboratoriniais metodais, kurie retai taikomi prieš patiekiant žuvį maistui.
Kaip dažnai pasitaiko šis apsinuodijimas?
Ciguatera yra vienas iš dažniausių apsinuodijimų žuvimi pasaulyje. Kasmet užregistruojama apie 50 000 atvejų, tačiau tikroji jų skaičius gali būti dar didesnis, nes ne visi atvejai patenka į statistiką. Šiltėjant klimatui ir blogėjant koralų būklei, tikimasi, kad apsinuodijimų skaičius dar augs – nes ciguatoksiną gaminantys dumbliai sparčiai plinta ten, kur koralai nyksta.
Ciguateros simptomai
Pirmieji negalavimai dažniausiai pajuntami per pusvalandį–šešias valandas po užkrėstos žuvies vartojimo, tačiau simptomai gali vėluoti iki paros. Įprasti apsinuodijimo ciguatoksinu požymiai:
- Pykinimas, vėmimas ir viduriavimas
- Bendras silpnumas, nuovargis
- Galvos skausmas
- Regos sutrikimai
- Galvos svaigimas, haliucinacijos
- Stiprus prakaitavimas
- Intensyvus niežulys
- Skausmas, tarsi dantys būtų laisvi ar skaudėtų
- Keistas, metalo ar deginimo pojūtis burnoje
- Raumenų, sąnarių ar pilvo skausmai
- Nutirpimas ar dilgčiojimas burnoje, rankose, kojose
- Pojūčių pakitimas: karšti daiktai atrodo šalti ir atvirkščiai
Rimtesni atvejai gali pasireikšti šalčiu, odos bėrimais, paralyžiumi, gausiu seilėtekiu ar akių ašarojimu, dusuliu, lėtiniu širdies ritmu ar sumažėjusiu kraujospūdžiu.
Kaip vystosi apsinuodijimas?
Nevienos institucijos laboratorijose galėtumėte sužinoti, ar žuvis užkrėsta, tačiau įprastai tenka remtis simptomais ir žiniomis apie paskutinį valgytą maistą. Ciguatoksinas kaupiasi žuvų galvose, vidaus organuose, kepenyse ir ikruose, tad šie žuvies komponentai kelia didžiausią pavojų. Suvalgius ciguatoksinu užterštą žuvį, toksiškai paveikiamos visos nervų sistemos dalys, virškinimo sistema ir, sunkiais atvejais, širdies veikla.
Kai kuriais atvejais, jei maitinančios motinos perserga ciguatera, jų kūdikiams gali pasireikšti bėrimai ar viduriavimas. Todėl rekomenduojama nutraukti žindymą, kol motina visiškai nepasveiks.
Galimos komplikacijos
Dėl stipraus ir nuolatinio vėmimo gali kilti dehidratacijos pavojus – tuomet būtinas skysčių papildymas lašinėmis. Pavojingiausios komplikacijos susijusios su kvėpavimo ar širdies funkcijų nepakankamumu. Nors mirtis labai reta, nuvykimas į medicinos įstaigą svarbus norint sumažinti pavojingų pasekmių riziką.
Diagnozė
Tiksliam diagnozės patvirtinimui reikalingi laboratoriniai tyrimai, tačiau realybėje gydytojai dažniausiai pasikliauja simptomais ir duomenimis, ar buvo valgyta rizikos grupės žuvies. Svarbiausia – kuo greičiau gauti medicininę pagalbą prasidėjus pirmiesiems požymiams.
Gydymas
Ciguatoksinui priešnuodžio nėra, tad gydymas – tik simptominis. Dažniausiai naudojamos šios priemonės:
- Aktyvuota anglis – vartojama per pirmas kelias valandas po apsinuodijimo, jei pacientas nėra stipriai dehidratuotas. Ji gali sugerti dalį toksino ir padėti sukelti vėmimą.
- Osmosiniai diuretikai, pavyzdžiui, manitolis, gali sumažinti nervinius simptomus, jei ligonis stabilus ir neturi dehidratacijos požymių.
- Vaistai nuo skausmo, pavyzdžiui, gabapentinas ar amitriptilinas, padeda malšinti nervų skausmą ir sumažinti intensyvų niežėjimą. Esant bendram skausmui, gali būti skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo arba paracetamolis.
Svarbu žinoti, jog kai kurie maisto produktai gali atnaujinti simptomus net ir pasveikus. Todėl visą pusmetį po persirgtos ciguateros rekomenduojama vengti:
- Alkoholio (jis didina širdies simptomų riziką)
- Visų rūšių žuvies (net jei ji nėra užkrėsta)
- Riešutų ir sėklų
Kiek laiko trunka sveikimas?
Daugumai simptomai praeina per kelias dienas ar savaites, tačiau atskirais atvejais, ypač kai paveikti nervai, jie gali tęstis keletą mėnesių arba net ilgiau – retais atvejais net metus. Nervų sistemos simptomai linkę užsitęsti ilgiausiai.
Prevencija
Vienintelis realus būdas išvengti ciguateros – nerizikuoti valgant dideles plėšrias rifų žuvis, ypač jų galvų, vidaus organų, kepenų ir ikrų. Deja, net ir patyręs žvejys ar virėjas negali vizualiai atskirti užkrėstos žuvies, tad mažinti riziką padeda tik sąmoningas žuvų pasirinkimas.
Ligos baigtis ir gyvenimas po apsinuodijimo
Persirgus ciguatera, dauguma žmonių visiškai pasveiksta per kelias savaites. Kartais nervų sistemos negalavimai gali išlikti mėnesius ar dar ilgiau, tačiau tinkamai vengiant simptomus galinčių atnaujinti produktų sveikata palaipsniui atsistato. Mirtinos baigtys itin retos, dažniausiai susijusios su sunkiomis širdies ar kvėpavimo komplikacijomis, kurių galima išvengti laiku kreipusis į medikus.
Kada būtina skubiai kreiptis į gydytoją?
Jei per pastarąsias valandas ar dienas valgėte žuvį iš tropinių arba subtropinių vandenų ir pajutote bet kuriuos čia aprašytus simptomus, būtina kuo greičiau vykti į gydymo įstaigą. Tai padės užkirsti kelią sunkioms, gyvybei pavojingoms komplikacijoms.
Klausimai jūsų gydytojui
- Kokio gydymo gali reikėti norint suvaldyti simptomus?
- Kaip dažnai bus stebima mano būklė sveikstant?
- Kokio maisto ir gėrimų reikėtų vengti artimiausiu metu?
- Kaip išsaugoti aktyvų gyvenimo būdą ir sveikatą sveikstant po apsinuodijimo?
- Ar ateityje reikėtų vengti rifų žuvies?

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.