Apie vieną iš šešių tūkstančių naujagimių pasaulį išvysta su įgimta ausų deformacija. Nors kai kurios ausų formos ypatybės yra tik estetinės, kitos gali paveikti klausą bei vaiko vystymąsi.
Ausų deformacijų rūšys
Ausų forma gali skirtis nuo nedidelių pokyčių iki rimtesnių pakitimų. Dalis deformacijų būna įgimtos, tai yra atsiranda dar prieš gimimą, o kitos – įgyjamos dėl įvairių išorinių poveikių arba traumų jau gyvenimo eigoje.
Įgimtos ausų deformacijos dažniausiai pasimato vos gimus ir vėliau gali būti koreguojamos, priklausomai nuo individualios situacijos. Štai keletas dažniausių tipų:
- Suspausta ausis (kitaip vadinama „puodelio“ arba „sulinkusia“ ausimi) – kai viršutinė ausies dalis būna susitraukusi, raukšlėta ar užlinkusi.
- Išsikišusios ausys – kai ausys atsikišusios daugiau nei įprasta, paprastai daugiau nei 2 cm nuo galvos.
- Mikrotija – kai išorinė ausies sandara būna menkai išsivysčiusi ar labai maža.
- Anotija – visiškas ausies nebuvimas.
- Kryptotija – kai dalis ausies kremzlės esti po oda, tarsi „paslėpta“.
- Stahl ausis – šiai būklei būdingas smailėjantis ausies kraštas ir papildoma kremzlės raukšlė.
- Ausinės letenėlės pakitimai – pasitaiko dvigubi ar plyšę ausų speneliai.
- Papildomi ausies ataugėliai („ausų žymės“) – mažyčiai kremzlės ir odos dariniai prie ausies ar ant skruosto.
Taip pat egzistuoja įgytos ausų deformacijos, kurių atsiradimą dažniausiai lemia išoriniai veiksniai, tokie kaip traumos:
- „Kopūsto“ ausis – dažnas sportuojantiems kontaktinius sportus, kai po oda tarp kremzlės ir odos susikaupia kraujo, o ausis įgauna gumulėtą formą.
- Ausies keloidai – perteklinis rando audinys, paprastai susiformuojantis po auskarų vėrimo ar kitų traumų.
- Hemangiomos – nepiktybiniai kraujagyslių audinio dariniai. Jais gali sirgti bet kokio amžiaus žmonės, o kartais jie būna ir įgimti.
- Trauminės ausų deformacijos – plyšimai, įpjovimai, įvairios žaizdos, galinčios pakeisti ausies formą.
- Perskirti speneliai – dažnai dėl didelių ar sunkių auskarų nešiojimo, ausies spenelis ima skilti arba plyšta.
Kiek dažnai pasitaiko įgimtos ausų deformacijos
Įgimtos ausų formos pakitimai išties nėra retas reiškinys – jie nustatomi maždaug vienam naujagimiui iš šešių tūkstančių. Daugeliu atvejų ši būklė būna pastebima iškart po gimimo.
Ausų deformacijų simptomai
Dažniausiai ausų pokyčiai pirmiausiai matomi vizualiai. Vis dėlto, kai kuriais atvejais gali išryškėti ir kiti požymiai ar sunkumai, ypač vaikams:
- Nuolatinės ausų infekcijos
- Sumažėjusi klausa
- Kalbos ar bendravimo raidos sunkumai
Priežastys, kodėl atsiranda ausų deformacijos
Ne visada aišku, dėl ko tiksliai išsivysto įgimtos ausų pakitimai. Tarp galimų priežasčių visų pirma minimos:
- Neteisinga galvos padėtis ar kraujotakos sutrikimai dar vaisiaus vystymosi metu
- Paveldimi genetiniai sutrikimai
- Vaisiaus vystymosi laikotarpiu vartoti tam tikri vaistai (pavyzdžiui, talidomidas ar izotretinoinas)
Tuo tarpu įgytų ausų deformacijų kilmė dažniausiai susijusi su:
- Fizinėmis traumomis ir sužeidimais
- Navikais
Kaip nustatomos ausų deformacijos
Įgimtos ausų pakitimai dažnai diagnozuojami iškart po gimimo. Gydytojai įdėmiai apžiūri vaiko ausis, naudoja specialius instrumentus, kad galėtų patikrinti ir ausies landas.
Jeigu ausies forma pakito dėl patirtos traumos vėlesniame amžiuje, gydytojas ištirs ausį išoriškai ir domėsis, kokie simptomai yra juntami. Jei reikia, gali būti paskirti papildomi tyrimai, pavyzdžiui, rentgenas.
Ausų deformacijų gydymas
Tiek įgimti, tiek įgyti ausų formos pakitimai gali būti koreguojami. Pasirenkami metodai priklauso nuo amžiaus, deformacijos tipo ir aplinkybių:
- Ausies formavimas (moldavimas) – efektyvus ankstyvoje kūdikystėje, kai gydytojas pritaiko specialų individualų įtvarą. Per kelias savaites ausis palengva įgauna natūralesnę formą.
- Chirurginė operacija (otoplastika) – taikoma, kai ausies formavimo nepakanka arba negalima atlikti. Taip pat reikalinga įgytoms, trauminėms deformacijoms gydyti.
Ar įmanoma išvengti ausų deformacijų?
Dauguma įgimtų ausų pakitimų kyla dėl genetikos ar veiksnių, kurių visiškai išvengti nepavyksta. Tačiau įgytų deformacijų riziką galima sumažinti – svarbu sportuojant dėvėti apsauginę įrangą ir vengti ausiai kenksmingų veiksmų.
Prognozė ir gyvenimas su ausų deformacijomis
Jeigu jūsų vaikui nustatyta ausies formai būdinga ypatybė, gydytojas paprastai pasiūlys stebėjimą, ausies formavimo procedūrą arba operaciją. Laiku taikant gydymą, daugiau nei 90% atvejų galima pasiekti labai gerų rezultatų.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei naujagimiui pastebite neįprastą ausies formą, gydytojas nuolat vertins vaiko būklę ir paskirs tinkamiausią gydymą. Praradus ausies formą dėl traumos, svarbu kuo greičiau apsilankyti pas gydytoją – greitas gydymas padeda išvengti rimtesnių pasekmių, tokių kaip klausos praradimas.
Klausimai, kuriuos verta aptarti su gydytoju
- Koks gydymas tinkamiausias mūsų situacijoje?
- Kada rekomenduojama pradėti gydymą?
- Ar tai tik estetinė problema?
- Ar yra nustatyta klausos sutrikimų?