Ausies skausmas yra simptomas, kuris dažniausiai išryškėja, kai į ausies kanalą patenka vandens arba į svetimkūnį, pavyzdžiui, ausies tamponą. Tai gali sukelti infekciją arba plyšti ausies būgnelis, tačiau kitos sąlygos, galinčios sukelti ausies skausmą, yra žandikaulio problemos, gerklės infekcijos arba dantų augimas.
Norėdami sumažinti ausies skausmą, galite uždėti šiltą kompresą prie ausies ir pailsėti sėdėdami, o ne stovėdami, o tai padidins vidinės ausies spaudimą.
Dažniausios ausų skausmo priežastys
Ausų infekcija
Ausų infekcijai, taip pat žinomai kaip vidurinės ausies uždegimas, būdingas ausies skausmas, niežulys, karščiavimas ir skysčio ar plutos buvimas ausies kanale. Kai kuriais atvejais bakterijos, atsakingos už ausų infekciją, gali kilti iš gerklės po gerklės infekcijos. Gerklės infekcija gali pasireikšti skausmu, diskomfortu ar rijimo pasunkėjimu.
Ką daryti: Norėdami sumažinti skausmą, galite vartoti nereceptinius analgetikus, tokius kaip acetaminofenas, arba vaistus nuo uždegimo, pvz., ibuprofeną. Tačiau jei infekcija nepraeina savaime arba jei simptomai yra labai nepatogūs, turėtumėte kreiptis į gydytoją. Jis arba ji gali įvertinti jūsų ausį ir pradėti gydymą, kaip nurodyta, paprastai paskirtais antibiotikais.
Įstrigęs vanduo
Ausų skausmas, kurį sukelia vanduo, įstrigo ausies kanale, yra labai dažnas plaukikams, tačiau jis gali pasireikšti ir išsimaudžius vonioje ar duše, pasikaitinus sūkurinėje vonioje ar baseine arba išsimaudžius vandenyno ar ežero vandenyje. Šio tipo ausies skausmą gali lydėti išskyros iš ausies ir net nedidelis klausos praradimas.
Ką daryti: Kad sumažintumėte ausies skausmą, kurį sukelia įstrigusis vanduo, 15 minučių uždėkite šiltą kompresą tiesiai prie išorinės ausies ir išgerkite nereceptinių vaistų nuo uždegimo ar analgetikų, tokių kaip ibuprofenas ar acetaminofenas. Taip pat galite pabandyti pakreipti galvą į šoną, kai įstrigo vanduo, kad būtų lengviau pašalinti vandenį iš ausies. Peržiūrėkite sąrašą būdų, kaip namuose pašalinti įstrigusį vandenį iš ausies.
Slėgio pokyčiai
Slėgio pokyčiai nuo aukščio, pavyzdžiui, lėktuvui kylant ar leidžiantis, gali būti skausmingi ir sukelti pojūtį, kad ausis užgulta.
Ką daryti: Vienas iš būdų išvengti ar sumažinti ausų skausmą dėl slėgio pokyčių keliaujant lėktuvu – kramtyti gumą arba žiovauti. Kūdikiams žindymas arba buteliuko ar čiulptuko siūlymas yra puikus būdas numalšinti skausmą.
Sąnarių problemos
Kai kurios sveikatos problemos, susijusios su sąnariais, pavyzdžiui, artritas ar žandikaulio išnirimas, gali sukelti skausmą tiek probleminėje srityje, tiek ausyje. Žandikaulio sąnario problemos (taip pat žinomos kaip smilkininio apatinio žandikaulio sąnarys arba „TMJ“) gali papildomai sukelti skausmą žiovaujant ar kramtant, o kartais gali sukelti galvos skausmą.
Ką daryti: Vienas iš būdų sumažinti skausmą yra uždėti šiltą kompresą tiesiai ant pažeisto sąnario ir ausies. Šiuo atveju labai rekomenduojama kreiptis į gydytoją, kad būtų galima pradėti specifinius tyrimus ir gydymą.
Tonzilitas
Tonzilitas yra gerklės infekcija, kurią sukelia bakterijos, virusai ar grybeliai tonzilėse. Jis gali sukelti skausmą ar diskomfortą gerklėje, kuris gali spinduliuoti į ausį, nes yra arti.
Ką daryti: Tokiais atvejais rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju, kad būtų pradėtas gydymas analgetikais ar priešuždegiminiais vaistais. Antibiotikai, tokie kaip amoksicilinas, gali būti skirti bakterinei infekcijai gydyti.
Protinio danties plyšimas
Išminties danties plyšimas gali sukelti uždegimą ir infekciją šalia žandikaulio sąnario. Šis danties skausmas gali plisti ir į ausį.
Ką daryti: Ausų skausmui, kurį sukelia išminties danties augimas, specialaus gydymo nereikia ir jis išnyks, kai bus pasirūpinta išminties dantimi. Tuo tarpu skausmui malšinti galite dėti šiltą kompresą tiesiai ant žandikaulio ir išorinės ausies 15-20 minučių per dieną tris kartus per dieną. Taip pat galite vartoti priešuždegiminius vaistus, tokius kaip ibuprofenas, arba analgetikus, pvz., acetaminofeną. Esant protinio danties infekcijai, odontologas gali skirti antibiotikų ir rekomenduoti ištraukti dantų chirurgą.
Kitos dantų problemos
Be išminties danties plyšimų, ausų skausmą gali sukelti kitos dantų problemos, tokios kaip dantenų abscesai, ertmės ar dantų griežimas. Taip yra todėl, kad dantyse esantys nervai yra arti ausies.
Ką daryti: Kad sumažintumėte ausies skausmą, ant pažeistos ausies uždėkite šilto vandens kompresą ir išgerkite analgetikų, tokių kaip acetaminofenas. Tuo tarpu turėtumėte pasikonsultuoti su odontologu, kad išspręstumėte pagrindinę dantų problemą. Gali būti nurodytas ertmės užpildymas, antibiotikai dėl galimo absceso arba burnos apsauga nuo šlifavimo.
Plyšęs ausies būgnelis
Ausies būgnelių plyšimo priežastys yra rimtos ausų infekcijos, traumos dėl svetimkūnių ausyje (pvz., medvilnės tampono ar rašiklio dangtelio) arba stiprūs slėgio pokyčiai (pvz., šokinėjimas į baseiną). Ausies skausmą dėl plyšusios ausies būgnelio gali lydėti kiti simptomai, tokie kaip kraujavimas, klausos praradimas ar spengimas ausyje.
Ką daryti: Turėtumėte kreiptis į otolaringologą, kuris gali skirti antibiotikų. Sunkesniais atvejais arba jei ausies būgnelis nepagerėja per 2 mėnesius, gali prireikti operacijos.
Otomikozė
Grybelinė ausies infekcija arba otomikozė kai kuriais atvejais gali sukelti tokius simptomus kaip niežulys, paraudimas ir net pablogėti klausa. Šio tipo infekcija dažniau pasireiškia pacientams, sergantiems nekontroliuojamu diabetu, ir plaukikams (dėl nuolat drėgnų ausies kanalų).
Ką daryti: Norint išvengti ausies skausmo, reikia vengti niežėjimo ar pešiojimo vatos tamponu. Svarbu pasikonsultuoti su otolaringologu, kuris gali atlikti ausų valymą ir išrašyti priešgrybelinių ausų lašų ar tablečių.
Sinuso infekcija
Sinusinė infekcija gali atsirasti dėl alergijos arba dėl virusinės, bakterinės ar grybelinės infekcijos. Paprastai tai sukelia nosies kanalų uždegimą ir gali sukelti išskyrų susikaupimą sinusuose, kurios gali paveikti ausis ir sukelti skausmą.
Ką daryti: Daug skysčių gėrimas gali padėti pašalinti susikaupusias išskyras, kurios gali sumažinti veido spaudimą ir ausų skausmą. Nosies purškalai su fiziologiniu tirpalu taip pat gali padėti pašalinti išskyras. Priešuždegiminiai vaistai, tokie kaip ibuprofenas, gali padėti nuo ausies skausmo ir sinusų infekcijos. Bakterijų sukeltos sinusinės infekcijos turi būti gydomos antibiotikais, pasikonsultavus su otolaringologu. Sužinokite apie namų gynimo priemones nuo sinusų infekcijos, kurias galite naudoti kaip paskirtą gydymą.
Labirintitas
Labirintitas yra vidinės ausies patinimas, kurį paprastai sukelia infekcija. Be skausmo, simptomai gali būti zvimbimas ausyje, galvos svaigimas, pykinimas ir pusiausvyros praradimas. Ką daryti: Norint pašalinti ausies skausmą, reikia gydyti pagrindinę vidinės ausies infekciją. Tuo tarpu turėtumėte pailsėti, kad išvengtumėte sužalojimų dėl pusiausvyros praradimo. Gali būti skiriami vaistai bet kokiems susijusiems simptomams gydyti, pvz., dimenhidrinatas nuo pykinimo arba betahistinas nuo pusiausvyros problemų ir uždegimo. Kai yra infekcija, gali prireikti antibiotikų, kuriuos gali skirti gydytojas.
Cukrinis diabetas
Diabetas gali sukelti bendrą imuninės sistemos susilpnėjimą, todėl diabetikams yra didesnė rizika susirgti ausų infekcijomis. Apskritai, ausies skausmą dėl infekcijos gali lydėti kiti simptomai, tokie kaip klausos praradimas, išskyros ar nemalonus kvapas iš ausies.
Ką daryti: Tokiu atveju pirmiausia reikia gydyti pagrindinę ausies infekciją. Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje svarbu kontroliuoti cukraus kiekį, kad būtų išvengta diabeto komplikacijų (pvz., infekcijų, retinopatijos ir neuropatijos). Skaitykite apie vaistus nuo diabeto, kuriuos gydytojas gali skirti, kad padėtų valdyti šią būklę.
Ausų skausmas kūdikiams
Ausų skausmas kūdikiams būdingas pirmaisiais gyvenimo metais, nes kanale, jungiančiame nosį su ausimi, yra didesnė anga ir didesnis pralaidumas. Dėl to peršalimo ir gripo virusų sukeltos išskyros gali patekti į ausį ir sukelti ausies patinimą bei skausmą. Kitos kūdikių ausų skausmo priežastys gali būti:
- Vanduo įstrigo ausyje iš vonios
- Dantų augimas
- Alergijos
- Užkrečiamos infekcijos, gautos iš kitų vaikų (pvz., vaikų darželyje)
Kai yra infekcija, gali atsirasti kitų simptomų, pvz., aukštesnė nei 38 ºC (arba 100,4 ºF) temperatūra, į skysčius panašios išskyros iš ausies kanalo arba nemalonus kvapas. Tokiais atvejais, norint pradėti gydymą, rekomenduojama kreiptis į gydytoją. Gali būti paskirti antibiotikai.