Dešinės pusės krūtinės skausmas dažniausiai jaučiamas dėl neskubių sąlygų, tokių kaip raumenų įtempimas, rūgšties refliuksas ar net per didelis stresas. Tačiau pastebėjus skausmą dešinėje krūtinės pusėje, tai gali būti ir rimtos virškinimo sistemos, plaučių ir net širdies problemos požymis. Todėl kiekvieną kartą, kai jaučiate krūtinės skausmą, turite būti nedelsiant įvertinti ir prireikus gydyti. Jei dešinės krūtinės skausmas kartojasi dažnai, yra labai stiprus, su laiku stiprėja arba pasireiškia kitais simptomais, tokiais kaip rankos ir veido dilgčiojimas, pasunkėjęs kvėpavimas ar alpimas, nedelsdami kvieskite greitąją pagalbą arba vykite į ligoninę. Šie simptomai gali būti gyvybei pavojingos būklės, pvz., širdies priepuolio, požymis.
Kas sukelia skausmą dešinėje krūtinės pusėje?
Dažniausios dešiniosios krūtinės skausmo priežastys yra šios:
Stresas ir nerimas
Pernelyg didelis stresas ir nerimas yra dvi sąlygos, galinčios sukelti panikos priepuolį, ir jos gali sukelti labai panašius į širdies priepuolio simptomus, pavyzdžiui, staigų krūtinės skausmą. Paprastai skausmas labiau jaučiamas vidurinėje krūtinės dalyje esant panikos priepuoliui, tačiau dažnai jis gali plisti į dešinę kūno pusę. Kartu su krūtinės skausmu gali pasireikšti ir kiti simptomai: paviršutiniškas kvėpavimas, dusulys, dilgčiojimas rankose ir kojose bei prakaitavimas. Skirtingai nei širdies priepuolis, panikos priepuolis dažniau pasitaiko po labai įtemptos situacijos, o krūtinės skausmas išnyksta per kelias minutes.
Ką daryti: Geriausias būdas sumažinti panikos priepuolio sukeltą diskomfortą – pabandyti nusiraminti reguliuojant kvėpavimą, atpalaiduojant įsitempusius raumenis. Gali padėti nueiti kur nors ramiai ir išgerti puodelį valerijono ar ramunėlių arbatos. Jei krūtinės skausmas vis dar stiprus arba įtariate širdies smūgį, nedelsdami kvieskite greitąją pagalbą arba vykite į ligoninę. Peržiūrėkite vaistažoles nuo nerimo ir streso, kurios gali būti naudojamos raminančioms, raminančioms arbatoms.
Raumenų įtempimas
Įtemptas raumuo yra dar viena dažna dešiniojo krūtinės skausmo priežastis, kuri dažniausiai įvyksta praėjus vienai ar dviem dienoms po bet kokios veiklos, kuri intensyviau naudoja krūtinės raumenis. Ši veikla gali būti tyčinė (pvz., mankšta sporto salėje) arba netyčinė (pvz., lubų dažymas). Stiprios jėgos naudojimas krūtinės srityje gali laikinai pažeisti raumenų skaidulas ir, nors tai gali nesukelti skausmo iš karto, po kelių dienų jis gali tapti skausmingas. Kiti krūtinės raumenų įtempimo simptomai yra padidėjęs skausmas palpuojant, nedidelis patinimas ir sunkumas judinti rankas.
Ką daryti: Pažeistos vietos patepimas ledu 15–20 minučių tris–keturis kartus per dieną padės numalšinti skausmą. Taip pat galite lengvai masažuoti paveiktą vietą su priešuždegiminiu kremu. Jei skausmas nepalengvėja per tris dienas, rekomenduojamas bendrosios praktikos gydytojo ar kineziterapeuto įvertinimas, nes gali prireikti konkretesnio gydymo.
Rūgšties refliuksas (arba GERL)
Rūgšties refliuksas, taip pat žinomas kaip rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (GERL), yra dažna būklė, kuri atsiranda, kai skrandžio rūgštis keliauja stemple ir sukelia deginimo pojūtį (ypač po valgio). Šis diskomfortas kartais gali būti skausmingas ir gali būti jaučiamas bendroje krūtinės srityje arba dešinėje pusėje. GERL paprastai lydi kiti simptomai, pvz., dažnas raugėjimas, kartaus skonis burnoje, jausmas, kad gerklėje yra gumbas ir sausas kosulys.
Ką daryti: Priklausomai nuo sunkumo, refliukso simptomus galima palengvinti paprastais dietos pakeitimu, pvz., vengiant didelių valgių ir riebaus bei aštraus maisto. Tačiau yra atvejų, kai gali prireikti vaistų, kurie blokuoja skrandžio rūgštingumą. Jei diskomfortas nepalengvėja keičiant mitybą, rekomenduojama pasikonsultuoti su gastroenterologu, kad būtų pradėtas tinkamas gydymas.
Kostochondritas
Kostochondritas yra mažiau paplitusi problema, tačiau ji gali sukelti stiprų krūtinės skausmą. Paprastai skausmas jaučiamas krūtinės viduryje, tačiau jis gali plisti į dešinę arba kairę pusę. Ši būklė atsiranda, kai dėl stiprių slėgio pokyčių, intensyvaus kosulio ar net blogos laikysenos uždegama kremzlė, jungianti krūtinkaulį su šonkauliais. Kostochondritas sukelia jautrumą krūtinės viduryje, o skausmas paprastai pablogėja kosint ar giliai įkvėpus.
Ką daryti: Kostochondritas yra laikina problema, kuri po kelių dienų be jokio specialaus gydymo paprastai pagerėja. Tačiau tempimo pratimai ir ledo tepimas ant pažeistos vietos 15–20 minučių tris ar keturis kartus per dieną gali sumažinti uždegimą ir palengvinti diskomfortą. Priešuždegiminiai vaistai taip pat gali padėti nuo patinimo.
Tulžies pūslės uždegimas
Tulžies pūslė yra pilvo ertmės organas, esantis viršutinėje dešinėje pusėje. Jis gali patinti, jei organe pradeda kauptis tulžies akmenys, jei tulžies akmenys užkemša lataką arba suvirškinus riebų maistą. Uždegimas gali sukelti skausmą viršutinėje dešinėje pilvo dalyje, kuris spinduliuoja iki dešinės krūtinės. Kiti simptomai yra vėmimas, pykinimas, karščiavimas ir geltonas viduriavimas.
Ką daryti: Įtarus, kad gali būti tulžies pūslės uždegimas, patariama kreiptis į šeimos gydytoją arba gastroenterologą, kad jis įvertintų. Turėtumėte vykti į ligoninę, jei jaučiate stiprų dešinės pusės skausmą ir pykinimą kartu su dažnu vėmimu. Šis uždegimas paprastai gydomas gausiu skysčių kiekiu (geriamu arba intraveniniu būdu), taip pat antibiotikais ir analgetikais.
Kepenų uždegimas
Kepenys, kaip ir tulžies pūslė, taip pat yra viršutinėje dešinėje pilvo dalyje. Šio organo patinimą paprastai sukelia infekcija, per didelis toksinių medžiagų (pvz., vaistų ar alkoholio) vartojimas, parazitai ar kitos širdies problemos. Sužinokite daugiau apie dažniausiai pasitaikančias kepenų uždegimo priežastis. Uždegimas gali sukelti viršutinės dešinės pilvo dalies skausmą, kuris plinta į dešinę krūtinės pusę, taip pat vėmimą, apetito praradimą, bendrą negalavimą ir geltą. Daugiau apie simptomus, būdingus kepenų ligai, galite perskaityti čia.
Ką daryti: Kepenų ligų gydymas paprastai skiriasi priklausomai nuo pagrindinės uždegimo priežasties. Tai gali apimti vaistų ar alkoholio vartojimo sustabdymą, taip pat konkrečias intervencijas infekcijoms valdyti, pavyzdžiui. Taip pat svarbu išlaikyti subalansuotą mitybą, kuri apima šviežių vaisių ir daržovių vartojimą.
Plaučių uždegimas
Pneumonija apibūdinama kaip plaučių uždegimas, kurį sukelia infekcijos sukėlėjai, maisto aspiracija arba antisanitarinių kvėpavimo aparatų naudojimas. Ši būklė dažniausiai pasireiškia jaunesniems nei penkerių metų vaikams ir vyresniems nei 70 metų žmonėms, nes šios populiacijos paprastai turi silpnesnį imunitetą. Pneumonijos simptomai gali pasireikšti palaipsniui arba greitai, ypač susilpnėjus imuninei sistemai. Dažniausi pneumonijos simptomai yra nugaros ar krūtinės skausmas (jis gali būti jaučiamas dešinėje, kairėje arba abiejose pusėse), pasunkėjęs kvėpavimas, karščiavimas ir kosulys.
Ką daryti: Turėtumėte kreiptis į gydytoją, jei jaučiate, kad jūsų kvėpavimas yra sutrikęs ir karščiuojate. Gydytojas įvertins jūsų krūtinę per auskuliaciją ir paskirs krūtinės ląstos rentgenogramą, kad geriau matytų plaučių laukus. Plaučių uždegimo gydymas priklauso nuo pagrindinės priežasties ir gali apimti antivirusinius vaistus, antibiotikus ir analgetikus.
Pneumotoraksas
Pneumotoraksas yra būklė, susijusi su oru pleuros ertmėje, kuri yra tarpas tarp krūtinės sienelės ir plaučių. Šioje erdvėje esantis oras padidina spaudimą plaučiams, todėl plaučiai žlunga. Sugriuvęs plaučiai dešinėje krūtinės ląstos pusėje gali sukelti skausmą toje vietoje, taip pat stiprų kvėpavimo pasunkėjimą, kosulį ir skausmą kvėpuojant. Ši būklė dažniau pasireiškia po krūtinės traumos, pavyzdžiui, po kritimo ar perforacijos, tačiau ji gali atsirasti dėl plaučių uždegimo ar astmos.
Ką daryti: Jei įtariate, kad patyrėte pneumotoraksą, turite nedelsdami vykti į ligoninę ištirti ir patvirtinti diagnozę. Gydymas skirtas pašalinti perteklinį orą ir sumažinti spaudimą ilgą, ir paprastai apima oro įsiurbimą adata.
Plaučių embolija
Plaučių embolija yra plaučių būklė, kuriai būdingas kraujo krešulys, blokuojantis kraujagyslę plaučiuose. Dėl to sumažėja kraujotaka šioje srityje, o tai reiškia, kad sumažėja deguonies ir gali atsirasti audinių išemija. Ši būklė gali sukelti skausmą dešinėje krūtinės pusėje, jei krešulys yra dešiniajame plautyje, taip pat tokius simptomus kaip dusulys, kosulys, krūtinės skausmas, galvos svaigimas ir gausus prakaitavimas. Plaučių embolija gali atsirasti sergant širdies ligomis, vėžiu, chirurgija, krešėjimo ligomis ar COVID-19.
Ką daryti: Plaučių embolija yra gyvybei pavojinga būklė, todėl pastebėjus aukščiau išvardytus simptomus reikia nedelsiant vykti į ligoninę.
Širdies problemos
Kai jaučiate krūtinės skausmą, vienas iš pagrindinių rūpesčių yra tai, kad tai gali būti širdies problemos požymis. Nors krūtinės skausmus dešinėje pusėje širdis sukelia ne itin dažnai, širdies sutrikimai gali sukelti skausmą, kuris plinta į dešinę pusę, ypač jei širdies raumuo yra uždegęs. Širdies sutrikimai dažniau pastebimi vyresnio amžiaus žmonėms, žmonėms, turintiems kitų lėtinių problemų, arba pacientams, kurie yra hospitalizuoti dėl sunkių infekcijų. Širdies skausmas paprastai yra labai stiprus ir sukelia spaudimo pojūtį krūtinėje. Be to, gali atsirasti kitų simptomų, tokių kaip širdies plakimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir alpimas. Pažvelkite į širdies ligų simptomus, kurių neturėtumėte ignoruoti.
Ką daryti: Jei įtariate, kad jūsų krūtinės skausmas yra susijęs su širdies liga, nedelsdami vykite į ligoninę arba kvieskite greitąją pagalbą, kad būtų galima patvirtinti diagnozę ir pradėti gydymą.