Ar žinai, kas šlykštu? Sloga, kurią sunku nuryti net ir esant menkiausiam oro pasikeitimui. Na! Gali būti velniškai sudėtinga suprasti, ar esate alergiškas, ar pradėjo vystytis gerklės skausmas. Pradėkime tai suprasti nuo pagrindinio termino, vartojamo, kai bandome gauti vaistų nuo gerklės skausmo ir rijimo sunkumo, gerklės uždegimo. Strep gerklė yra streptococcus pyogenes bakterijos sukelta infekcija, kuri pasireiškia panašiais simptomais – virusiniu gerklės skausmu, sloga ir pykinimu. Žmogus gali pasigauti šią bakteriją, jei yra tokio paviršiaus ar aplinkos, kurioje yra streptokokų bakterijų. Pavyzdžiai gali būti tokių paviršių palietimas, o tada prisilietimas prie nosies ir burnos arba dalijimasis indais su asmeniu, jau sergančiu STREP infekcija. Galbūt girdėjote apie mielą į saldainį panašų antibiotiką pavadinimu „Z-pak“, kuris buvo iš karto skirtas 5 dienoms nuo gerklės skausmo. Išsamiau pakalbėkime apie šį Z-PAK EASY TO-GO vaistą nuo gerklės skausmo.
Kas yra azitromicinas arba Z-Pak?
Z-pak, rožinės mažos, saldainius primenančios tabletės yra makrolidų antibiotikas (azitromicinas), skirtas streptokoko bakterijai gydyti kaip antroji gydymo linija, siekiant sustabdyti platų jos naudojimą, nukreipiant jos baltymų sintezę. Vaistų buvo lengviausia gauti vos 5 dienas. Viena 250 mg tabletė per parą, pradedant nuo 2 tablečių po 250 mg pirmąją dieną kaip pradinė pradinė dozė. Bet palauk! Kokia yra pirmoji gerklės skausmo gydymo linija? Tai penicilinas. Priežastis, dėl kurios jis nėra toks dažnas kaip Z-pak azitromicinas, yra dėl jo alergijos ir atsparumo daugeliui asmenų, kurie praeityje vartojo peniciliną dėl daugelio kitų medicininių priežasčių. Tiesiog FYI, antroji gydymo linija ateina tada, kai pirmoji linija nepadeda gydyti paciento dėl kokios nors priežasties. Alergija penicilinui ir kartais jo atsparumas daugeliui žmonių neleido juo užsikrėsti nuo įprastos STREP infekcijos, o ne pasirinko azitromiciną kaip pirmenybę.
Kaip gydyti streptokokinę gerklę azitromicinu?
Strep gerklė gali būti veiksmingai gydoma 100% antibiotikais azitromicino makrolidais, nes jis slopins tolesnį jo augimą ir neleis bakterijoms toliau paveikti jus. Pradinė jo dozė yra 500 mg pirmą dieną (2 tabletės po 250 mg) ir 250 mg kiekvieną dieną likusias 4 dienas. Tai iš viso 5 dienų azitromicino kursas, skirtas visiškai išnaikinti simptomus ir skausmą.
Azitromicino vartojimas
Vartojant azitromiciną ar bet kurį antibiotiką, reikia laikytis labai svarbios ir pagrindinės atsargumo priemonės, kuri yra „Atitikimas antibiotikams“, o tai reiškia, kad reikia vartoti paskirtą dozę nustatytu laikotarpiu. Pavyzdžiui, azitromiciną reikia vartoti 5 dienas, net jei po 2 dienų jaučiatės geriau. To priežastis yra „Atitikimas antibiotikams yra atsparumo antibiotikams vystymasis“. Taip atsitinka, kai mūsų organizmas ir esamos bakterijos pradeda būti atsparūs vaistams ir tampa sunku gydyti tą pačią būklę tais pačiais vaistais. Norėdami gauti gerų rezultatų, turime pakeisti antibiotiką.
Azitromicino dozavimas
Paprastai nurodyta azitromicino dozė yra 250 mg per parą 5 dienas valgio metu arba nevalgius. Faktinį dozavimo režimą iš viso sudarys 5 dienos, įsotinamoji 500 mg/QD dozė (2 tabletės po 250 mg) pirmąją azitromicino vartojimo dieną. Tęstinė dozė bus 250 mg per parą 4 dienas. Maisto vartojimas iš tikrųjų neturi įtakos antibiotikų pasisavinimui, bet jei jis dirgina skrandį, po jo geriau suvalgyti gabalėlį.
Azitromicino šalutinis poveikis:
Dažnas šalutinis poveikis yra
- Viduriavimas (skrandžio sutrikimas)
- Vėmimas
- Pykinimas
- Galvos skausmas
Sunkus azitromicino šalutinis poveikis yra toks:
- Nereguliarus širdies plakimas / ritmas
- Pūslės arba odos lupimasis
- Sąmonės netekimas/ alpimas
- Apetito praradimas / mieguistumas
- Vietinis niežėjimas
- Tamsios spalvos šlapimas
- Neįprastas raumenų silpnumas.
Svarstymai ir atsargumo priemonės
Prieš kreipiantis į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją išrašyti receptą, naudinga turėti elektroninę bylą arba bet kurio ar visų vaistų ligos istorijos įrašą. Tai padės išvengti bet kokios vaistų sąveikos ir alergijos. Numatytų atsargumo priemonių, susijusių su azitromicinu, paprastai vengiama vartojant antacidinius vaistus, antikoaguliantus (kraują skystinančius vaistus) ir SSRI. Jei po pirmosios ar dviejų azitromicino dozių pajusite bet kokį neigiamą poveikį ar staigias reakcijas, verta kuo greičiau pasikonsultuoti su savo paslaugų teikėju.
Kada turėtumėte kreiptis į gydytoją?
Tuo metu, kai pradedate jausti rijimo sunkumą arba gerklės skausmą, verta pasitikrinti pas sveikatos priežiūros specialistą arba nuvykti į laboratoriją, kad atliktų greitą streptokokinio tepinėlio tyrimą. Kiti STREP simptomai yra karščiavimas, patinusios tonzilės, balti pūliai ant tonzilių ir padidėję limfmazgiai.
DUK apie bėrimą vidinėje šlaunies dalyje
Kaip greitai Z-Pak veikia sergant gerklės uždegimu?
Z-pak skiriamas tik 5 dienas (250 mg kiekvieną dieną), nes jis veiks greičiau ir gali duoti rezultatų per kelias pirmąsias gydymo dienas, tačiau būtina užbaigti kursą.
Kaip gerai Z-paks gydo gerklės skausmą?
Z-pak (Azitromicinas) yra veiksmingas ir trumpalaikis kursas gerklės bakterinių infekcijų gydymui.
Ar antibiotikai visada reikalingi gerklės infekcijoms gydyti?
Taip. Antibiotikai yra vienintelis būdas gydyti streptokokinę gerklę, nes tai bakterinė infekcija su daugybe nemalonių simptomų, kurias galima gydyti tik tinkamais antibiotikais. Išskyrus antibiotikus, simptomus palengvins tik natūralūs vaistai. Pavyzdžiui, šiltų skysčių gėrimas, gargaliavimas šiltu sūriu vandeniu ir juodųjų pipirų arbata gali labai padėti.
Kada yra geriausias laikas vartoti azitromiciną?
Antibiotikus, tokius kaip azitromicinas, galima vartoti ryte arba vakare valgio metu arba nevalgius. Konkretaus azitromicino vartojimo laiko nėra. Nors antibiotikų vartojimas tuo pačiu paros metu, kol jis bus paskirtas, gali labai padėti pasveikti.
Ar azitromicinas yra vienintelis antibiotikas, vartojamas gerklės gydymui?
Ne, STREP yra bakterinė infekcija, kurią sukelia streptokokų bakterija, ir ją galima gydyti penicilinu (pirmoji gydymo linija), taip pat azitromicinu (jei esate alergiškas arba atsparus azitromicinui).
Ar azitromiciną galima vartoti kartu su kitais vaistais?
Ne, azitromicino negalima toleruoti su visais vaistais, pavyzdžiui, kartu negalima vartoti antivirusinių vaistų, įskaitant nelfinavirą. Azitromicinas taip pat sąveikauja su antacidiniais vaistais, antikoaguliantais ir SSRI. Prieš pradėdami išrašyti azitromiciną, geriau pasakyti savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui apie visus vaistus, kuriuos planuojate vartoti.