Bortezomibas yra vaistas, vartojamas gydymui daugybinė mieloma ir mantijos ląstelių limfoma. Daugybinė mieloma yra kraujo vėžio tipas, o mantijos ląstelių limfoma yra limfos vėžio tipas. Bortezomibas yra vaistas nuo vėžio, vadinamas proteasomų inhibitoriai . Proteasoma yra fermentas, randamas vėžio ląstelėse ir veikia kaip ląstelių funkcijos ir augimo reguliatorius. Bortezomibas slopins proteasomų aktyvumą, todėl vėžio ląstelės negauna baltymų ir miršta. Prekių ženklai: Bortezomibas, Fonkozomibas, Velcade
Apie Bortezomibą
Grupė | Priešvėžiniai vaistai (proteasomų inhibitoriai) |
Kategorija | Receptiniai vaistai |
Pranašumai | Gydyti daugybinė mieloma ir mantijos ląstelių limfoma |
Vartoja | Suaugęs |
Nėštumo ir maitinimo krūtimi kategorijos | D kategorija: yra teigiamų įrodymų apie pavojų žmogaus vaisiui, tačiau gaunamos naudos dydis gali būti didesnis už riziką, pavyzdžiui, sprendžiant gyvybei pavojingas situacijas. Bortezomibas gali absorbuotis su motinos pienu, todėl žindymo laikotarpiu jo vartoti negalima. |
Vaisto forma | Injekcija |
Įspėjimas:
- Būkite atsargūs vartodami šį vaistą, jei kenčiate nuo širdies sutrikimų, sutrikusi kepenų veikla ir kvėpavimo sutrikimų.
- Būkite atsargūs vartodami šį vaistą, jei sergate inkstų ligomis, ypač kai atliekama dializė.
- Bortezomibas daro organizmą pažeidžiamą infekcijoms. Venkite tiesioginio kontakto su žmonėmis, sergančiais gripu, tymais ar vėjaraupiais.
- Venkite imunizacijos gydymo bortezomibu metu mažiausiai 6 mėnesius po paskutinio gydymo.
- Būkite atsargūs vartodami šį vaistą, jei sergate cukriniu diabetu, hipertenzija, hipotenzija, juostine pūsleline, hipercholesterolemija ir periferine neuropatija.
- Pasakykite gydytojui, jei vartojate bortezomibą prieš operaciją, įskaitant dantų chirurgiją.
- Pasakykite gydytojui, jei vartojate kitų vaistų, įskaitant papildus ir vaistažoles.
- Jei pasireiškia alerginė reakcija arba perdozavimas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Bortezomibo dozė
Bortezomibo dozės nustatymas priklauso nuo paciento būklės. Toliau pateikiamos bendros bortezomibo dozės:
- Daugybinė mieloma Pradinė dozė : 1,3 mg/m 2 LPT, švirkščiamas į veną arba į riebalus 3-5 sekundes. Gydymas trunka 6 savaites, padalytas į 9 ciklus. 1-4 ciklai: Dozavimas atliekamas 2 kartus per savaitę, būtent 1, 4, 8, 11, 22, 25, 29 ir 32 dienomis. 5-9 ciklas: Dozavimas atliekamas kartą per savaitę, 1, 8, 22 ir 29 dienomis.
- Jeigu daugybinė mieloma pasikartoja Pradinė dozė: 1,3 mg/m 2 LPT, 2 kartus per savaitę, 2 savaites (1, 4, 8, 11 dienomis) švirkščiant į veną arba į riebalus, po to daroma 10 dienų pertrauka (nuo -12 iki 21 dienų). Gydymą galima pratęsti iki daugiau nei 8 ciklų, skiriamų kartą per savaitę 4 savaites (1, 8, 15, 22 dienas), po to daroma 13 dienų pertrauka (nuo 23 iki 35 dienų).
- Mantijos ląstelių limfoma Pradinė dozė: 1,3 mg/m 2 iš LPT, 2 kartus per savaitę, 2 savaites (1, 4, 8, 11 dienomis), su 10 dienų poilsio laikotarpiu (nuo 12 iki 21 dienų). Gydymas derinamas su rituksimabu, ciklofosfamidu, doksorubicinu ir prednizonu.
- Jei mantijos ląstelių limfoma kartojasi Pradinė dozė: 1,3 mg/m 2 LPT, 2 kartus per savaitę, 2 savaites (1, 4, 8, 11 dienomis) švirkščiant į veną arba į riebalus, po to daroma 10 dienų pertrauka (nuo -12 iki 21 dienų). Gydymą galima pratęsti iki daugiau nei 8 ciklų, skiriamų kartą per savaitę 4 savaites (1, 8, 15, 22 dienas), po to daroma 13 dienų pertrauka (nuo 23 iki 35 dienų).
Teisingas bortezomibo vartojimas
Bortezomibas tiekiamas tik kaip injekcinis vaistas, kurį galima švirkšti į riebalus arba kraujagysles. Vaistų tiekimas turi būti atliekamas gydytojo arba medicinos personalo gydytojo nurodymu. Vartojant bortezomibą, gydytojas taip pat stebės kvėpavimą, kraujospūdį ir inkstų bei nervų funkciją. Įsitikinkite, kad bortezomibo švirkščiama ne toje pačioje injekcijos vietoje, kad sumažintumėte sužalojimo po oda riziką. Gydymo bortezomibu metu gerkite daugiau skysčių, kad sumažintumėte inkstų funkcijos sutrikimo riziką. Bortezomibas gali sukelti galvos svaigimą ir apalpimą, jei per greitai atsistojate iš gulimos padėties. Kad išvengtumėte šios rizikos, pabuskite lėtai, tada sėdėdami, prieš atsistodami kelioms minutėms padėkite kojas ant grindų.
Vaistų sąveika
Toliau pateikiami keli pavojai, kurie gali kilti, jei bortezomibas vartojamas su kitais vaistais:
- Padidina periferinės neuropatijos riziką, jei vartojama kartu su amjodaronu, izoniazidu ir cholesterolio vaistais statinams.
- Vartojant kartu su antihipertenziniais vaistais, padidėja hipotenzijos rizika.
- Sumažina bortezomibo kiekį ir veiksmingumą, jei jis vartojamas su fenobarbitaliu, karbamazepinu ir enzalutamidu.
- Vartojant kartu su golimumabu, padidėja sunkių infekcijų rizika.
- Sumažina kaulų čiulpų ir baltųjų kraujo kūnelių funkciją, jei vartojamas su deferipronu.
Pripažinkite bortezomibo šalutinį poveikį ir pavojus
Galimas šalutinis poveikis po bortezomibo vartojimo yra:
- Pykinimas ir vėmimas
- Galvos skausmas
- Rėmuo ir apetito praradimas
- Viduriavimas
- Vidurių užkietėjimas
- Nugaros ir sąnarių skausmai
- Raumenų mėšlungis
- Miego sutrikimas
Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei šalutinis poveikis pasunkėja arba atsiranda toliau išvardytų būklių:
- Alergijos simptomai, tokie kaip niežulys, bėrimas ir veido, lūpų, liežuvio ir gerklės patinimas, dusulys.
- Dehidratacijos simptomai, pvz., nuolatinis troškulio jausmas, šlapinimosi sutrikimai, gausus prakaitavimas ir sausa oda.
- Kepenų funkcijos sutrikimų simptomai, pvz., skausmas dešinėje pilvo pusėje ir gelta.
- Širdies nepakankamumo simptomai, tokie kaip dusulys, apatinių galūnių patinimas, kosulys su gleivėmis ir greitas širdies plakimas.
Bortezomibas taip pat gali sukelti virusinę infekciją smegenyse, kuri sukelia paralyžių ir net mirtį. Nedelsdami į artimiausią ligoninę, jei pasireiškia stiprūs galvos skausmai, zvimbimas ausyse, neryškus matymas, dezorientacija ar traukuliai.