Probiotikai, tokie kaip acidophilus, yra produktai, kurių sudėtyje yra įvairių mikroorganizmų rūšių, pavyzdžiui, mielių (Saccharomyces boulardii) ar bakterijų (tokios kaip Lactobacillus, Bifidobacterium). Šios mikroskopinės gyvybės formos natūraliai aptinkamos skrandyje, žarnyne bei makštyje. Kai kurios sąlygos, pavyzdžiui, gydymas antibiotikais ar kelionės, gali sutrikdyti natūralią bakterijų ar mielių pusiausvyrą. Probiotikai vartojami norint pagerinti virškinimą ir atkurti normalią mikroflorą.
Probiotikai taip pat dažnai vartojami gydant žarnyno sutrikimus, tokius kaip viduriavimas ar dirgliosios žarnos sindromas, atopinį dermatitą (egzemą), makšties mielių infekcijas, laktozės netoleravimą bei šlapimo takų infekcijas. Jie randami įvairiuose maisto produktuose (jogurte, piene, vaisių sultyse, sojų gėrimuose) bei maisto papildų pavidalu (kapsulėmis, tabletėmis, milteliais). Skirtingi produktai gali būti skirti skirtingiems tikslams, todėl vartojant visada verta pasitikslinti etiketėje arba konsultuotis su specialistu dėl konkretaus jums tinkančio produkto.
Atkreipkite dėmesį: kai kuriuose maisto papildų produktuose gali būti priemaišų ar kitų nepageidaujamų medžiagų. Pasitikrinkite produkto kokybę prieš pradėdami jo vartojimą. Maisto papildų saugumas ir veiksmingumas dažnai nėra įvertintas atsakingų tarnybų, tad prieš pradedant vartoti verta pasitarti su gydytoju ar vaistininku.
Kaip vartoti acidophilus probiotiką
Vartojant acidophilus ar kitus probiotikus svarbu laikytis visų instrukcijų, nurodytų ant pakuotės. Kai kuriuos produktus reikia nuryti užsigeriant, kitus kramtyti, maišyti su maistu ar gėrimu. Jei vartojate skystąją formą, dozę tiksliai pamatuokite specialiu matavimo indeliu ar šaukšteliu – įprastas šaukštas gali būti netikslus. Jei kyla klausimų dėl vartojimo būdo, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Kai kurie probiotikų produktai turi gyvų bakterijų (pavyzdžiui, bifidobakterijų), kurių veiksmingumą gali sumažinti antibiotikai. Rekomenduojama tokius probiotikus vartoti bent 2–3 valandas prieš ar po antibiotikų vartojimo – bet visada laikykitės konkretaus gamintojo nurodymų.
Jei probiotiką vartojate dėl su antibiotikų vartojimu susijusio viduriavimo, nereikėtų jo vartoti ilgiau nei 2 dienas ar turint aukštą temperatūrą be gydytojo sutikimo – tai gali būti rimtesnės sveikatos problemos požymis.
Jei sveikatos būklė blogėja arba išlieka ilgesnį laiką, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Atsargumo priemonės
Prieš vartodami probiotikus, informuokite gydytoją, jei esate alergiški bet kuriai sudedamajai medžiagai ar turite kitų alergijų. Kai kuriuose probiotikų produktuose gali būti neaktyvių ingredientų (pavyzdžiui, dažiklių, saldiklių), kurie gali sukelti alergines ar kitas nepageidaujamas reakcijas.
Jei turite šias sveikatos problemas, prieš pradėdami vartoti probiotikus būtinai pasikonsultuokite su gydytoju:
- Viduriavimas, trunkantis ilgiau nei 2 dienas, ypač jei ji lydi aukšta temperatūra;
- Susilpnėjusi imuninė sistema (dėl chemoterapijos, ŽIV infekcijos ar kitų būklių);
- Kartotinės makšties ar šlapimo takų infekcijos.
Skystuose, kramtomuose ar milteliniuose produktuose gali būti cukraus ar aspartamo, todėl vartojant juos sergant diabetu, fenilketonurija (PKU) ar kitais susirgimais, kai būtina riboti tam tikras medžiagas, būtina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.
Prieš planuojamą operaciją būtinai informuokite gydytoją ar odontologą apie visus naudojamus vaistus ir papildus.
Nėštumo metu probiotikus vartokite tik esant tikram poreikiui. Pasitarkite dėl rizikos ir naudos su gydytoju. Nežinoma, ar probiotikai patenka į motinos pieną – prieš žindant naujagimį taip pat verta pasitarti su gydytoju.
Sąveika su kitais vaistais
Vartojami kartu su kitais vaistais, probiotikai gali keisti jų poveikį ar didinti šalutinių reiškinių tikimybę. Svarbu turėti sąrašą visų vartojamų vaistų (tiek receptinių, tiek nereceptinių ir papildų) bei informuoti apie juos gydytoją ir vaistininką.
- Kai kurie antibiotikai ir priešgrybeliniai vaistai (pavyzdžiui, clotrimazolum, ketokonazolas, griseofulvinas, nistatinas) gali sumažinti probiotikų efektyvumą.
Be gydytojo žinios nekeiskite vartojamų vaistų dozės ar nenutraukite gydymo.
Galimi šalutiniai poveikiai
- Padidėjęs pilvo pūtimas ar dujų kaupimasis;
- Neįprastai užsitęsęs gerklės skausmas, karščiavimas, šaltkrėtis (gali būti infekcijos požymiai);
- Labai retai – stipri alerginė reakcija (bėrimas, niežulys ar tinimas – ypač veido, liežuvio, gerklės srityje, stiprus galvos svaigimas, kvėpavimo sutrikimai).
Atsiradus rimtesnių ar neįprastų simptomų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.