Salicilo rūgštis dažnai naudojama įvairiose priemonėse gydyti lengvą ar vidutinio sunkumo aknę. Šią medžiagą galima taikyti ir kartu su kitais aknės gydymo būdais, tačiau visuomet pravartu prieš derinant kelis produktus pasitarti su gydytoju ar vaistininku.
Kaip veikia salicilo rūgštis
Salicilo rūgštis priklauso salicilatų vaistų grupei. Naudojama ant odos, ji veikia padėdama pašalinti negyvas odos ląsteles nuo jos paviršiaus ir mažina uždegimą – paraudimą bei patinimą. Tai padeda užkirsti kelią naujiems spuogams ir greitina odos gijimo procesą.
Naudojimo instrukcijos
- Visada laikykitės nurodymų, pateiktų ant produkto pakuotės. Jei kyla abejonių, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Prieš pradėdami reguliariai naudoti priemonę, išbandykite ją ant nedidelio odos plotelio su spuogais. Stebėkite odą apie tris dienas. Jei atsiranda alerginė reakcija – pvz., bėrimas ar stiprus suerzinimas – nutraukite naudojimą ir nedelsdami pasitarkite su gydytoju.
- Šis preparatas skirtas tik išoriniam naudojimui ant odos. Venkite kontakto su akimis, burna, nosimi, kirkšnies sritimi ar pažeista oda (pjūviais, žaizdomis, išbertomis vietomis). Patekus preparatui į šias sritis – nedelsiant gerai išplaukite šaltu vandeniu.
- Prieš kiekvieną naudojimą švelniai nuplaukite pažeistą vietą ir leiskite jai nudžiūti. Tepkite plonu sluoksniu ir lengvai įmasažuokite. Po naudojimo nusiplaukite rankas.
- Jei naudojate prausiklį su salicilo rūgštimi, sudrėkinkite odą, švelniai įtrinkite priemonę 10–20 sekundžių, kol ji suputos. Netrinkite odos. Kruopščiai nuplaukite vandeniu ir nusausinkite. Esant dideliam sausumui ar sudirgimui, prausiklį galite nuplauti anksčiau arba sumažinti naudojimo dažnį.
- Naudojamų kiekių ir dažnio nereikėtų viršyti – daugiau ar dažniau vartojant, oda neišsivalys greičiau, tačiau gali padidėti nepageidaujamų reakcijų tikimybė.
Jei odos būklė blogėja arba nepagerėja, būtina kreiptis į gydytoją.
Galimi šalutiniai poveikiai
- Naudojant salicilo rūgštį dažniausiai pasitaiko odos pleiskanojimas, paraudimas, sausėjimas ar deginimo pojūtis, ypač gydymo pradžioje. Šie požymiai paprastai greitai praeina, tačiau jei jie stiprėja arba nepraeina, verta sumažinti naudojamo produkto kiekį ar retesnį taikymą.
- Reta, bet rimta šalutinė reakcija – alergija. Jos požymiai: staigus odos išbėrimas, niežėjimas ar patinimas (ypač veido, liežuvio ar gerklės), stiprus galvos svaigimas ar kvėpavimo pasunkėjimas. Pajutus tokius simptomus, svarbu nedelsti ir kreiptis į gydymo įstaigą.
- Nors šalutiniai poveikiai pasitaiko retai, visada stebėkite savo organizmo reakciją. Jei atsiranda kitų, neįprastų simptomų, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
Ką svarbu žinoti prieš pradedant naudoti
- Praneškite gydytojui ar vaistininkui, jei esate jautrūs salicilo rūgščiai ar nesteroidiniams vaistams nuo uždegimo (pvz., aspirinui, ibuprofenui, naproksenui). Kai kurie produktai gali turėti papildomų sudedamųjų dalių, kurios taip pat gali sukelti alergines reakcijas ar kitokias problemas.
- Pasitarkite su gydytoju, jeigu turite cukrinį diabetą, kraujotakos sutrikimų ar sergate odos ligomis, tokiomis kaip atopiškas dermatitas ar atviros žaizdos.
- Nėštumo metu salicilo rūgštį naudokite tik tuomet, kai to tikrai reikia – aptarkite su gydytoju galimą riziką ir naudą.
- Nėra aišku, ar ši veiklioji medžiaga patenka į motinos pieną. Jei žindote kūdikį, pasitarkite su gydytoju prieš pradėdami gydymą.
Sąveika su kitais preparatais
Vartojant daugiau nei vieną vaistinę ar kosmetinę priemonę, visada verta pasitarti su gydytoju ar vaistininku – kai kurie produktai gali sąveikauti ir kelti šalutinių poveikių riziką arba sumažinti vieni kitų veiksmingumą. Nepakeiskite gydymo plano, nepadidinkite ar nesumažinkite dozių be gydytojo žinios.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.