Sezoninė gripo vakcina, tokia kaip Afluria Quad, skirta apsaugoti nuo gripo infekcijos. Ši vakcina gali būti skiriama vaikams nuo 6 mėnesių amžiaus, suaugusiems ir vyresnio amžiaus žmonėms. Gripą sukelia virusai, o ši liga gali būti ypač pavojinga kūdikiams, senyviems ar lėtinėmis ligomis sergantiems asmenims. Vakcinacija dažniausiai padeda ne tik sumažinti susirgimo riziką, bet ir palengvina ligos eigą, jeigu visgi gripu susirgsite. Kiekvienais metais sukuriama nauja gripo vakcinos versija, nes gripo virusai nuolat kinta.
Kaip vartoti vakciną
Gripo vakcina paprastai leidžiama į raumenį medicinos specialisto kabinete. Vaikams ir suaugusiesiems injekcija dažniausiai suleidžiama į žasto sritį, kūdikiams – į šlaunį. Skiepijama kartą per metus, dažniausiai rudenį, pradėjus didėti gripo susirgimų skaičiui. Kai kurie vaikai iki 9 metų pirmą kartą gali gauti dvi vakcinos dozes, todėl dėl tikslaus grafiko reikėtų pasitarti su sveikatos specialistu.
Galimi šalutiniai poveikiai
Po vakcinacijos gali pasireikšti skausmas, paraudimas, patinimas ar kraujosruvos injekcijos vietoje. Kiti dažni požymiai – nedidelis karščiavimas, raumenų skausmai, galvos skausmas ar bendras silpnumas. Paprastai šie pojūčiai greitai praeina. Jeigu jie išryškėja stipriau arba užtrunka ilgiau, apie tai svarbu pranešti gydytojui ar slaugytojai.
Neretai iškart po injekcijos kai kuriems žmonėms pasireiškia trumpalaikis galvos svaigimas, alpimo pojūtis, regėjimo pokyčiai ar spengimas ausyse. Tokiais atvejais rekomenduojama atsisėsti ar atsigulti – paprastai šie simptomai greitai išnyksta.
Rimtesni šalutiniai reiškiniai pasitaiko retai, bet jais gali būti: nuotaikų ar elgesio pokyčiai, tirpimas, dilgčiojimas ar raumenų silpnumas, priepuoliai. Pastebėjus tokias būkles, reikia nedelsti ir kreiptis į medikus.
Labai retai gali pasireikšti sunkios alerginės reakcijos į vakciną. Tokiu atveju reikėtų skubiai pagalbos sulaukti, jei pastebite bėrimą, stiprų galvos svaigimą, niežulį ar tinimą (ypač veido, liežuvio ar gerklės srityje), kvėpavimo sutrikimus.
Verta žinoti, kad vakcina sukurta apsaugoti nuo gripo, tačiau kiekvienam žmogui jos veiksmingumas gali būti skirtingas. Vakcina pati gripo nesukelia.
Atsargumo priemonės
Prieš skiepijantis būtina informuoti gydytoją apie savo alergijas, įskaitant alergiją vakcinos sudedamosioms medžiagoms, pavyzdžiui, lateksui ar konservantams. Taip pat svarbu pateikti informaciją apie savo ligų istoriją: ar šiuo metu sergate, ar esate karščiuojantis, ar yra buvę neurologinių sutrikimų (pvz., traukulių, kai kurių nervų ligų), imuninės sistemos sutrikimų (pvz., sergant ŽIV, vėžiu ar po gydymo spinduline terapija), ar anksčiau patyrėte nepageidaujamų reakcijų po kitų skiepų.
Nėštumo metu gripo vakcina paprastai rekomenduojama, tačiau prieš skiepijantis svarbu aptarti visus aspektus su gydytoju. Taip pat nėra tiksliai žinoma, ar vakcina patenka į motinos pieną, todėl žindyvėms verta pasitarti su medikais.
Vaistų ir vakcinos sąveika
Kai kurių vaistų ar žolelių poveikis gali susikirsti su gripo vakcina. Visa informacija apie vartojamus preparatus turi būti pateikta gydytojui prieš skiepą. Nekeiskite vaistų dozavimo ar nevartokite naujų medikamentų nepasitarę su sveikatos priežiūros specialistu.

Licencijuota farmacininkė, įgijusi farmacijos daktaro (PharmD) laipsnį University of North Carolina at Chapel Hill, viename iš geriausių farmacijos universitetų JAV. Per daugiau nei 10 metų tarptautinės patirties Aistė dirbo tiek akademinėje, tiek klinikinėje aplinkoje – nuo tyrimų ligoninėje iki individualizuotų vaistų terapijos planų sudarymo. Ji specializuojasi farmakogenomikoje, vaistų sąveikų prevencijoje ir lėtinių ligų vaistiniame valdyme. Šiuo metu Aistė dirba konsultuojančiąja farmacininke prestižinėje Bostono klinikoje ir aktyviai prisideda prie mokslinių publikacijų bei jaunų farmacijos specialistų rengimo.