Kaip ir daugelis sekso aspektų, orgazmas nuolat keičiasi. Vieną naktį galite patirti aistros, kuri jaučiasi kaip išgyvenimas iš kūno. Galbūt turite kitą malonų, bet nebūtinai galingą. Ir jūs galite turėti kitą, kuris yra tiesiog niūrus. Ar turėtumėte nerimauti?
Nebūtinai. Nors gali būti nemalonu matyti, kaip orgazmo intensyvumas mažėja, yra daug priežasčių, kodėl taip nutinka, ir kai kurios iš šių problemų turi paprastus sprendimus. Pažiūrėkime atidžiau.
Ar senstant orgazmai silpnėja?
Kartais žmonės pastebi, kad jų orgazmas nėra toks stiprus, koks buvo jaunystėje. Tai nereiškia, kad orgazmai neteikia pasitenkinimo, tiesiog jie skiriasi. Dažnai čia kaltas hormonas. Seksualinių hormonų gamyba lėtėja senstant, o tai gali pakeisti sekso patirtį. Pavyzdžiui, vyro testosterono lygis pradeda mažėti maždaug 1% kiekvienais metais, kai jam sukanka 40 metų. (Kai kurie gydytojai tai vadina andropause arba vyrų menopauze.) Jis gali mažiau domėtis seksu, būti nuotaikingas ar pavargęs. Ir tai taip pat gali sumažinti jo orgazmą. Menopauzės metu moterų estrogenų kiekis smarkiai sumažėja. Šiaurės Amerikoje vidutinis menopauzės amžius yra 51 metai. Estrogenai prisideda prie makšties ir vulvos sveikatos. Be jo makštis tampa sausa ir mažiau lanksti. Seksas gali tapti nemalonus ir mažiau malonus. Dėl mažesnio estrogeno kiekio klitoris gali būti mažiau jautrus prisilietimui, o kadangi daugelio moterų orgazmai priklauso nuo klitorio, kulminacija gali būti mažiau patenkinta. Kai kuriais atvejais gali padėti hormonų terapija, tačiau šio žingsnio reikėtų imtis tik pasikonsultavus su gydytoju. Moterys, kurių makštis išsausėja, gali apsvarstyti galimybę naudoti lubrikantą arba drėkinamąjį kremą, kad sumažintų trintį ir diskomfortą prasiskverbimo metu. Priešingai, senėjimas taip pat gali būti naudingas orgazmui. Kai kurios vyresnio amžiaus poros mano, kad seksu joms patinka labiau, nes jos turi daugiau privatumo, kai vaikai užauga ir išeina iš namų. Jie gali labiau atsipalaiduoti, nebijodami neplanuoto nėštumo. (Atminkite, kad lytiniu keliu plintančių infekcijų rizika yra bet kuriame amžiuje. Visada naudokite prezervatyvus, kad sumažintumėte šią riziką, jei tai jums rūpi.)
O kaip dubens dugnas?
Kartais dubens dugnas yra neryškaus orgazmo priežastis. Dubens dugnas buvo lyginamas su hamaku arba batutu, kurie padeda jūsų dubens organams išlikti vietoje. Ši raumenų grupė gali susilpnėti po operacijos, gimdymo ir svorio padidėjimo. Tai taip pat gali pasireikšti žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu ar uždegimine žarnyno liga. Kegelio pratimai buvo sukurti siekiant tonizuoti dubens dugną, o kai kurie žmonės teigia, kad jų orgazmas taip pat pagerėja.
Ar gimstamumo kontrolė gali paveikti orgazmą?
Manoma, kad kai kurie kontracepcijos metodai, tokie kaip prezervatyvai ir geriamieji kontraceptikai, sumažina orgazmo intensyvumą. Jūsų šeimos planavimo klinikos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali padėti jums nustatyti, kuris gimstamumo kontrolės metodas jums labiau tinka.
Kada kreiptis į gydytoją
Jei pastebėjote, kad jūsų orgazmas nėra toks, koks buvo anksčiau, ir negalite suprasti, kodėl, nedvejodami kreipkitės į gydytoją. Jis arba ji gali atlikti išsamų patikrinimą, kad būtų išvengta sveikatos problemų, kurios gali turėti įtakos jūsų seksualumui. Taip pat galite apsvarstyti galimybę kreiptis į konsultantą ar sekso terapeutą – vienas arba su savo partneriu – kuris gali padėti išspręsti bet kokias emocines ar psichologines problemas, kurios gali trukdyti pasiekti orgazmą. Tuo pačiu atminkite, kad nors geras orgazmas yra vertas tikslas, teigiamą seksualinę patirtį sudaro keli komponentai. Intymumas su savo partneriu, glamonėjimasis, bučinys ir ryšys gali būti tokie pat svarbūs ir jaudinantys.
Visuomenės sveikatos specialistė ir seksualinės sveikatos švietėja, besispecializuojanti reprodukcinės sveikatos ir intymių santykių srityje. Ji rašo straipsnius, skirtus padėti žmonėms suprasti ir puoselėti savo seksualinę gerovę, atsakant į svarbiausius klausimus apie kūną, emocijas ir santykius.
Greta baigė visuomenės sveikatos studijas Vilniaus universitete, o savo magistro laipsnį įgijo Londono higienos ir tropinės medicinos mokykloje (LSHTM), kur specializavosi seksualinės ir reprodukcinės sveikatos programų kūrime. Studijų metu ji dirbo su įvairiais projektais, kurių tikslas – skatinti atvirą diskusiją apie seksualinę sveikatą bei švietimą.
Greta tiki, kad seksualinė sveikata yra svarbi visapusiškos gerovės dalis, todėl savo straipsniuose ji pateikia praktišką ir moksliškai pagrįstą informaciją. Ji rašo apie įvairias temas: nuo kontracepcijos ir lytiniu keliu plintančių ligų profilaktikos iki emocinės intymumo svarbos ir sveikų santykių ugdymo.
Be straipsnių rašymo, Greta veda seminarus ir mokymus apie seksualinę sveikatą bei aktyviai dalyvauja diskusijose, siekdama sumažinti visuomenėje vyraujančius tabu. Kai ji nekuria edukacinio turinio, Greta mėgsta tyrinėti pasaulį, užsiimti joga ir tobulinti savo žinias apie žmogaus psichologiją bei gerovę.