Atviros širdies operacija yra sudėtinga chirurginė procedūra, reikalaujanti širdies-plaučių aparato naudojimo. Procedūros metu chirurgai padaro ilgesnį vertikalų pjūvį per krūtinės centrą, perkerpa krūtinkaulį ir jį praplečia, kad pasiektų širdį. Tai leidžia prijungti pacientą prie širdies-plaučių aparato, sustabdyti širdies plakimą ir kontroliuoti kraujotaką, atliekant įvairias chirurgines procedūras. Šios procedūros gali apimti koronarinių arterijų šuntavimą, aortos disekciją ar aneurizmos operaciją, taip pat širdies kameros defektų, tokių kaip širdies vožtuvų remontas ar keitimas ir įgimtų širdies defektų taisymas.
Atviros širdies operacijos indikacijos
Pacientai, kuriems reikalinga atviros širdies operacija, paprastai turi tokias būkles:
- Įgimti širdies defektai (pvz., pertvarų defektai, širdies vožtuvų regurgitacija, stenozė ar širdies kambarėlių anomalijos)
- Širdies vožtuvų regurgitacija arba stenozė
- Koronarinė širdies liga
- Aortos aneurizma ir disekcija
- Širdies auglys
- Širdies transplantacija
Atviros širdies chirurginė procedūra
Pasirengimas prieš procedūrą
Jūsų gydytojas atliks fizinę apžiūrą ir diagnostinius testus, įskaitant elektrokardiografiją, krūtinės rentgenogramas, echokardiogramą ir koronarinę angiografiją, įvertins kitas medicinines būkles, tokias kaip diabetas, hipertenzija, hiperlipidemija ir insultas, atliks kraujo krešėjimo laiką ir plaučių funkcijos tyrimus.
- Gyvenimo būdo pokyčiai, mažinantys riziką, pvz., rūkymo nutraukimas, alkoholio vengimas ir svorio mažinimas.
- Konkrečių vaistų, tokių kaip kraujo skiedikliai ir nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, nutraukimas.
- Pasninkavimas 8 valandas prieš operaciją sumažina aspiracijos riziką anestezijos metu.
- Skysčių ir vaistų skyrimas per intraveninę liniją.
- Krūtinės, kirkšnių ir kojų skutimas, atliekamas operacinės slaugos personalo.
Procedūros metu
Atviros širdies operacija paprastai trunka bent keturias valandas, kurių metu pacientas yra anestezuotas.
- Chirurgai padaro 15-20 centimetrų pjūvį per krūtinės centrą, perkerpa krūtinkaulį ir praplečia krūtinę.
- Širdis ir kraujotakos sistema prijungiama prie širdies-plaučių aparato, o širdies plakimas laikinai sustabdomas naudojant vaistus.
- Atliekama reikalinga širdies procedūra, tokia kaip koronarinių arterijų šuntavimas, širdies vožtuvų remontas ar keitimas, įgimtų širdies defektų taisymas arba aneurizmos taisymas.
- Po remonto užbaigimo širdis stimuliuojama, kad atnaujintų normalų plakimą, ir atkurtų kraujotaką, o širdies-plaučių aparatas atjungiama.
- Krūtinkaulis ir plyšys uždaromi naudojant laidą ar siūlus.
Atkūrimas po procedūros
Pacientas atidžiai stebimas intensyvios priežiūros skyriuje, o vėliau perkeltas į įprastą palatą.
- Sveikatos priežiūros personalas padeda atlikti veiklas, tokias kaip kosėjimas, atsistojimas, vaikščiojimas tiek po kambarį, tiek už jo ribų, ir judėjimas laiptais.
- Po operacijos gali pasireikšti pjūvio skausmas, dažnas kosulys, raumenų skausmai, mėlynės, žaizdos patinimas, virškinimo problemos, vidurių užkietėjimas, nuotaikos svyravimai, apetito praradimas ir nemiga.
Rizikos ir komplikacijos
Galimos chirurginės rizikos ir komplikacijos apima alergijas anestetinei medžiagai, nenormalų kraujavimą, nereguliarų širdies plakimą, kitų organų pažeidimus (pvz., pneumoniją ar plaučių edemą), pilvo pūtimą, vidurių užkietėjimą, infekcijas ir insultą. Komplikacijų tikimybė didesnė pacientams, kurių kūno masė didesnė, turintiems plaučių sutrikimų, tokių kaip emfizema, rūkymo patirtį, esamas sveikatos problemas arba vyresniame amžiuje.
Alternatyvios chirurginės procedūros
Dėl pažangos chirurgijos technologijose chirurgai gali naudoti minimaliai invazines širdies chirurgijos galimybes vietoj tradicinės atviros širdies operacijos, įskaitant transkateterinį aortos vožtuvo pakeitimą (TAVR), koronarinę angioplastiką ir stentavimą, transkateterinį pertvaros defekto uždarymą, kateterinę kardinių aritmijų abliaciją, širdies ritmo reguliatorius implantavimą, aortos disekcijos ar aneurizmos stentavimą ir robotizuotai asistuojamą širdies chirurgiją.
Atkūrimas
Atkūrimo laikas įvairuoja, tačiau paprastai trunka apie vieną mėnesį, priklausomai nuo asmens sveikatos, operacijos tipo ir bet kokių komplikacijų. Dauguma pacientų gali grįžti į darbą ar pradėti mankštintis po mėnesio nuo operacijos. Pirmas šešias savaites patariama vengti vairavimo ir sunkių daiktų kėlimo. Paprastai pacientai visiškai atsigauna per tris mėnesius.
Plyšio priežiūra
- Teisinga rankų higiena prieš ir po plyšio vietos lietimo yra labai svarbi.
- Vengti ilgo panardinimo į vonią ir tiesioginio vandens srovės ant plyšio vietos dušo metu.
- Laikyti plyšį sausą ir reguliariai tikrinti infekcijos požymius, pvz., paraudimą, šilumą, išskyras ar karščiavimą.
Skausmo valdymas
Gydytojo skiriami skausmą malšinantys vaistai yra esminiai gerai valdomam skausmui, kuris gali paspartinti atsigavimą ir sumažinti komplikacijų, pvz., pneumonijos ar kraujo krešulių, riziką.
Miego problemos
Tinkamas miegas yra svarbus atsigavimui; kai kuriems pacientams gali būti naudingas miego vaistų vartojimas. Patarimai miego kokybei gerinti apima vengti kofeino turinčių gėrimų, pagalvių naudojimą kaip atramai, skausmą malšinančių vaistų vartojimą prieš miego ir kreipimąsi į psichologą ar vaistus, jei patiriate nerimą ar depresiją.
Kada kreiptis į gydytoją
Pacientai turėtų nedelsdami kreiptis į savo gydytoją, jei pasireiškia nenormalūs simptomai, aukšta temperatūra, pykinimas, vėmimas, dusulys, paraudimas ar išskyros iš chirurginės vietos, arba krūtinės skausmas.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.