Brachicefalija – tai būklė, kai vaiko kaukolės užpakalinė dalis tampa suplokštėjusi, o galvos forma – trumpesnė ir platesnė nei įprasta. Dažniausiai šią būklę pastebi tėvai ar gydytojai pirmųjų mėnesių metu, tačiau ji gali atsirasti dar iki gimimo ar ankstyvoje kūdikystėje.
Kas yra brachicefalija?
Brachicefalija – viena iš plokščios galvos sindromo rūšių, vadinama ir pozicine plagiocefalija. Ši būklė pasireiškia, kai dėl tam tikrų priežasčių galvos užpakalinė dalis įgauna plokštesnę formą. Daugeliu atvejų tai nesukelia ilgalaikių sveikatos ar raidos sutrikimų ir su laiku galvos forma ima taisytis natūraliai.
Brachicefalijos tipai
- Pozicinė brachicefalija. Ji išsivysto, jei kūdikis didžiąją laiko dalį praleidžia gulėdamas ant nugaros. Rekomenduojama kūdikius guldyti ant nugaros miego metu, kad būtų sumažinta staigios kūdikių mirties rizika. Tačiau nuolatinė padėtis gali lemti galvos užpakalinės dalies deformaciją.
- Sinkostotinė brachicefalija. Šis tipas susijęs su kaukolės kaulų priešlaikiniu suaugimu (kraniosinostozė). Tai įgimta būklė, kai kūdikio kaukolės kaulų siūlės pradeda anksti suaugti, trukdydamos įprastai galvos formai vystytis.
Brachicefalijos simptomai
Pagrindinis šios būklės požymis – plokščias galvos užpakalis, dėl kurio galva atrodo platesnė nei ilgesnė. Daugumai kūdikių taip pat gali pasireikšti tortikolitas – kaklo raumenų tempimas, dėl kurio galva linksta ar sukasi į vieną pusę. Tai lemia, kad kūdikis vis dažniau remiasi viena galvos puse.
Kodėl atsiranda brachicefalija?
Brachicefalija formuojasi dėl ilgesnio spaudimo vienoje kūdikio galvos vietoje – dažniausiai užpakalinėje dalyje. Kūdikių kaukolės kaulai yra minkšti ir lengvai formuojasi, suteikdami vietos augančioms smegenims. Tačiau dėl šio plastiškumo netolygus spaudimas gali pakeisti įprastą galvos formą.
Pozicinės brachicefalijos priežastys
- Laikas gulint ant nugaros. Ilgai gulint ant nugaros ir nesuteikiant pakankamai laiko būdravimui ant pilvo, galvos užpakalinė dalis gali suplokštėti. Visgi, miegojimas ant nugaros būtinas siekiant sumažinti riziką staigios kūdikių mirties atvejų.
- Nėštumo ir gimdymo aplinkybės. Kartais gimdoje kūdikiui trūksta vietos ar vaisiaus vandenų kiekis būna per mažas – galva spaudžiama prie gimdos sienelių. Ilgas gimdymas taip pat gali nulemti pozicinių deformacijų pradžią.
- Neštumas iki termino. Neišnešioti kūdikiai dažnai turi minkštesnius kaukolės kaulus bei silpnesnius kaklo raumenis, todėl jiems ryškesnė rizika vystytis pozicinei galvos deformacijai.
Sinkostotinės brachicefalijos priežastys
Ši forma pasireiškia dėl kaukolės šoninių siūlių priešlaikinio suaugimo, dažniausiai vadinamo bikoronaline sinostoze. Nors konkreti kraniosinostozės priežastis dažnai nėra aiški, ji gali būti nulemta atsitiktinių genetinių pokyčių arba paveldimumo.
- Vaisingumui skirti vaistai
- Skydliaukės ligos nėštumo metu
- Priešlaikinis gimdymas
Galimos komplikacijos
Nesulaukus gydymo, pozicinė brachicefalija dažniausiai sukelia tik vizualinius pokyčius – galvos formos skirtumus, neturėdama įtakos smegenų vystymuisi. Sinkostotinė brachicefalija yra rimtesnė: dėl jos gali padidėti spaudimas kaukolės viduje. Tokiais atvejais gali pasireikšti:
- Raidos atsilikimas
- Traukuliai
- Išliekantys galvos ar veido formos pokyčiai
Brachicefalijos diagnostika
Norėdamas nustatyti brachicefaliją, gydytojas vaikų ligų specialistas apžiūri kūdikio galvą, palpacija tikrina galimus kietus kaulinių siūlių suaugimo ruožus bei neįprastai minkštas vietas. Jei randama kietų linijų, tai gali rodyti sinkostotinę brachicefaliją; jei jų nėra, o galvos forma tik plokštesnė – vyrauja pozicinis variantas.
Dažniausiai fizinė apžiūra pakankama pozicinei brachicefalijai patvirtinti. Jei kyla abejonių arba reikia atmesti sinostoze grįstą formą, gali būti atliekami papildomi tyrimai:
- Kaukolės rentgenograma
- Galvos kompiuterinė tomografija
- Ultragarsas ar magnetinio rezonanso tyrimas, jei įtariama papildomų komplikacijų, pavyzdžiui, hidrocefalija
Gydymas ir valdymas
Brachicefalijos gydymas priklauso nuo jos tipo bei sunkumo. Gali pakakti gyvenimo būdo pokyčių, tačiau kai kuriais atvejais prireikia chirurginio gydymo.
Pozicinės brachicefalijos gydymas
Daugumai kūdikių galvos forma taisosi savaime, pradėjus daugiau ridentis ir judėti. Nuraminti tėvus gali įvairios priemonės, kurias pataria gydytojas:
- Stimuliuoti būdravimą ant pilvo (tummy time) dienos metu
- Keisti kūdikio laikymo ir gulėjimo padėtį, pavyzdžiui, paeiliui laikant skirtingose pusėse ar atsargiai keičiant vietą gulimosiose kėdutėse, nešynių tipuose
- Maitinant ar nešiojant kūdikį, dažniau keisti pusę
- Sumažinti laiką, praleistą ant kieto paviršiaus – autokėdutėje, vežimėlyje ar kitose situacijose, stengtis periodiškai panaudoti nešynę
Miegoti kūdikis vis tiek turi ant nugaros – tai yra saugiausia jo sveikatai. Taip pat gali būti skiriama:
- Lengva masažo terapija, kurią individualiai parodo šeimos gydytojas
- Fiziniai pratimai ir tempimo procedūros kaklo raumenims stiprinti, jei nustatytas tortikolitas
- Kaukolės šalmas, pritaikytas individualiai. Šią priemonę gydytojai rekomenduoja tik sunkesniais atvejais
Sinkostotinės brachicefalijos gydymas
Šis tipas negali sunormalėti be chirurginės intervencijos, todėl skubus operacinis gydymas taikomas iki pirmajam vaiko gimtadieniui. Operacija siekiama:
- Atkuri galvos formą
- Atlaisvinti vietos augančioms smegenims
- Normalizuoti spaudimą kaukolėje
Konkretų chirurginių metodą parenka gydytojas, atsižvelgęs į individualią situaciją. Po operacijos dažniau prireikia šalmo terapijos – jį gali tekti nešioti iki metų, kad kaulai tinkamai susiformuotų.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei kelia nerimą jūsų kūdikio galvos forma ar pastebite, kad mažyliui sunku pasukti, pasukti ar pakelti galvą, verta pasitarti su gydytoju. Jeigu pirmą kartą pasireiškia traukuliai, būtina skubi medicinos pagalba.
Taip pat svarbu reguliarūs profilaktiniai vizitai, kad gydytojas galėtų stebėti galvos formą ir bendrą kūdikio raidą.
Ar brachicefalija pasitaiko suaugusiems?
Nors dažniausiai ši būklė išnyksta arba ištaisoma vaikystėje, kartais brachicefalija išlieka ir suaugusiame amžiuje. Tokiu atveju žmogus gali jaustis nepatogiai dėl savo išvaizdos, gali atsirasti pasitikėjimo savimi trūkumas. Jei plokščia galvos užpakalinė dalis kelia psichologinį diskomfortą suaugus, rekomenduotina kreiptis į specialistus paieškoti galimų sprendimų ar emocinės pagalbos.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.