Bronchiolitas – tai kvėpavimo takų virusinė infekcija, dažniausiai pasireiškianti vaikams iki 2 metų amžiaus. Šios ligos metu ploniausi plaučių takai – bronchioliai – susitraukia, todėl tampa sunku kvėpuoti. Pradiniai simptomai dažnai primena peršalimą: atsiranda sloga ir kosulys, tačiau greitai pasireiškia garsus švokštimas, o kvėpavimas tampa dar sunkesnis.
Kas yra bronchiolitas?
Bronchiolitas yra kvėpavimo takų virusinė liga, kuri beveik visada paveikia mažus – iki dvejų metų – vaikus. Viruso paveikti bronchioliai susiaurėja, dėl ko vaikui darosi sunku kvėpuoti. Be tipinių peršalimo požymių (slogos, kosulio), gali atsirasti ir švokštimas ar užgulęs kvėpavimas.
Bronchiolitas dažniausiai fiksuojamas šaltuoju metų laikotarpiu – žiemos ir ankstyvo pavasario mėnesiais. Nors daugeliu atvejų liga nėra labai pavojinga, kai kurioms vaikų grupėms gresia rimtesnės komplikacijos. Svarbu atidžiai stebėti vaiko kvėpavimą ir kreiptis į gydytoją, jei oda pamėlynuoja, krūtinė įsitraukia arba matomas dusulys.
Kaip dažnai pasitaiko bronchiolitas?
Tai yra dažniausia apatinių kvėpavimo takų infekcija mažiems vaikams iki dvejų metų amžiaus.
Ar bronchiolitas užkrečiamas?
Ligos sukėlėjai – virusai – plinta labai lengvai. Virusas perduodamas su kvėpavimo lašeliais, kurie atsiranda žmogui kosint ar čiaudint. Šie lašeliai gali nusėsti ant paviršių ar žaislų, todėl rankų plovimas ir aplinkos valymas yra ypač svarbūs.
Kuo bronchiolitas skiriasi nuo bronchito?
Nors abiejų ligų pavadinimai panašūs, jos paveikia skirtingas kvėpavimo takų vietas. Bronchiolitas pažeidžia smulkiausius plaučių takus, o bronchitas – pagrindinius bronchus. Bronchitas dažniau pasitaiko vyresniems vaikams ar suaugusiesiems, bronchiolitas – kūdikiams ir mažiems vaikams.
Bronchiolito simptomai
Ankstyvi požymiai
- Sloga, nosies užgulimas
- Nedidelis karščiavimas (iki 38°C)
- Kosulys
- Išsekimas, vangumas
- Dirglumas ar neramumas (ypač kūdikiams)
Specifiniai kvėpavimo simptomai
- Pagreitėjęs arba paviršutiniškas kvėpavimas
- Švokštimas, dusulys
- Lūpų, pirštų ar kojų nagų pamėlynavimas (cianozė)
- Išryškėję nosies sparnai kvėpuojant
- Krūtinės įsitraukimai (kai kvėpuojant krūtinė „įtraukia“)
- Sunkumas žįsti ar nuryti motinos pieną ar kitą maistą
- Dehidratacijos požymiai: sausas burnos gleivinės, mažai šlapinimosi, ašarų nebuvimas verkiant
Kodėl kyla bronchiolitas?
Pagrindinis ligos kaltininkas – virusai. Dažniausiai bronchiolitą sukelia respiracinis sincitinis virusas (RSV), bet liga gali išsivystyti ir užsikrėtus gripo, adenoviruso, paragripo, metapneumoviruso arba SARS-CoV-2 virusais.
Rizikos veiksniai
Bronchiolitas beveik visada paveikia vaikus iki dvejų metų, nors suaugusieji suserga itin retai. Didžiausią riziką susirgti ar sunkiai sirgti turi:
- Naujagimiai, gimę iki 37 nėštumo savaitės
- Vaikai su įgimtomis širdies ar plaučių ydų
- Imuninės sistemos sutrikimų turintys vaikai
- Vaikai, augantys ar lankantys kolektyvus (darželiai, vaikų grupės)
Galimos komplikacijos
- Plaučių uždegimas (pneumonija)
- Astma
- Kvėpavimo nepakankamumas
Kai kvėpavimas tampa labai apsunkintas, bronchiolitas gali būti pavojingas gyvybei. Pastebėjus grėsmingus požymius, būtina nedelsti ir kreiptis į medikus.
Kaip nustatomas bronchiolitas?
Diagnozė paprastai nustatoma įvertinus fizinius požymius. Gydytojas tikrina vaiko pulsą, kvėpavimą, stebi ar nėra cianozės. Stetoskopu klausomas kvėpavimas, gali būti užduodami klausimai apie ligos simptomus ir jų trukmę, aplinką, kontaktus su sergančiaisiais.
Jei reikia detalesnės informacijos, gydytojas gali uždėti pulso oksimetrą – prietaisą, kuris fiksuoja deguonies kiekį kraujyje. Esant stipresniems simptomams, gali būti atliekamas nosies sekretų tyrimas arba rentgenograma, siekiant atmesti kitas galimas ligas.
Kaip skiriasi bronchiolitas nuo kitų ligų?
Bronchiolitas daugeliu simptomų primena bronchitą, plaučių uždegimą ar net astmą, todėl vien iš požymių nustatyti ligą ne visada lengva. Visada būtina kreiptis į gydytojus, jei vaikas sunkiai kvėpuoja.
Gydymas ir vaiko slauga
Pagrindinis bronchiolito gydymo tikslas – palengvinti simptomus. Antivirusiniai vaistai taikomi tik esant tam tikriems virusams, o antibiotikai neveiksmingi, nes ją dažniausiai sukelia virusai.
- Karščiavimo mažinimo vaistai (pvz., paracetamolis)
- Jei diagnozuojamas gripas – skiriami antivirusiniai vaistai
- Lengva eiga – gydoma namuose, sunkesniais atvejais gali prireikti hospitalizacijos, deguonies terapijos ar lašinių nuo dehidratacijos
Kaip padėti vaikui namuose
- Užtikrinkite ramybę ir poilsį
- Siūlykite vaikui dažnai, bet mažomis porcijomis, gerti skysčių. Kūdikiams tinka motinos pienas, mišinys, elektrolitų tirpalai
- Laikykite kambaryje drėkintuvą – drėgnas oras padeda atkosėti gleives
- Naudokite fiziologinio tirpalo lašus ir nosies aspiratorių, jei užgulusi nosis
- Karščiavimui mažinti vartokite paracetamolį, bet niekada neduokite aspirino, nes jis gali sukelti Reye sindromą
Trukmė
Dauguma vaikų po bronchiolito pasijunta geriau per savaitę, kvėpavimas lengvėja per kelias dienas, dauguma simptomų praeina per savaitę. Retais atvejais nežymūs požymiai gali tęstis 1–2 savaites, o kosulys gali užsitęsti iki mėnesio.
Ar galima išvengti bronchiolito?
- Venkite artimo kontakto su sergančiais asmenimis
- Reguliariai plaukite rankas
- Valykite ir dezinfekuokite liečiamus paviršius (žaislus, baldus)
- Neleiskite vaikui dalintis puodeliais, šaukšteliais ar kitais stalo įrankiais su kitais vaikais
- Sergantį vaiką laikykite namuose, kol simptomai visiškai praeis
Visi šie žingsniai mažina riziką užsikrėsti ar perduoti infekciją kitiems.
Ligos eiga ir prognozė
Sirgdamas bronchiolitu, vaikas gali savaitę blogiau jaustis, netekti apetito ar nesugebėti suvalgyti viso maisto. Tokiu atveju šerkite vaiką mažomis porcijomis, bet dažniau ir pasirūpinkite, kad nenutiktų dehidratacija.
Gydytojas gali patarti, kokius nereceptinius vaistus tinka vartoti simptomams palengvinti. Aspiriną vaikams duoti draudžiama, nes jis gali sukelti pavojingą sindromą. Jei simptomai stiprėja ar per savaitę negerėja – būtina susisiekti su gydytoju. Kvėpavimo problemoms kilus staiga – nedelsti ir kreiptis pagalbos.
Kai kuriems vaikams, ypač sirgusiems bronchiolitu kūdikystėje, vėliau išsivysto polinkis į astmą. Retesniais atvejais galimos ir plaučių uždegimo komplikacijos.
Pakartotinis užsikrėtimas
Bronchiolitą gali sukelti daug skirtingų virusų, todėl vaikas šia infekcija gali susirgti ir kelis kartus.
Kreipimasis į gydytoją
- Vaikas labai vangus, sunkiai prabundantis
- Oda, lūpos ar nagai įgauna pilką, mėlyną ar neįprastai šviesią spalvą
- Simptomai blogėja arba nepraeina per savaitę
Nedvejodami kreipkitės į gydytoją, jei nerimaujate dėl vaiko būklės. Skubios pagalbos reikia, jei vaikas smarkiai dūsta, matyti įsitraukiantys krūtinės raumenys ar plečiasi nosies sparnai kvėpuojant.
Klausimai gydytojui
- Kokius vaistus galima duoti ir kaip juos skirti?
- Kada vaikas pradės geriau jaustis?
- Ar reikės pakartotinio vizito pas gydytoją?
- Ar vaiką laikyti namuose, o jei taip – kiek laiko?
- Kokius nereceptinius vaistus rekomenduojate?
- Kokius pavojingus simptomus reikėtų stebėti?

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.