Bupropionas yra vaistas, skirtas mesti rūkyti. Jis padeda sumažinti potraukį nikotinui – pagrindinei priklausomybę sukeliančiai medžiagai tabake, taip pat palengvina abstinencijos simptomus. Geriausių rezultatų galima tikėtis šį vaistą derinant su specialia rūkymo metimo programa.
Kaip vartoti bupropioną
Bupropionas vartojamas per burną, užsigeriant vandeniu. Laikykitės gydytojo ar vaistininko nurodymų, išrašytų ant vaistų pakuotės. Galima vartoti su maistu arba be jo – jei pykina ar skauda skrandį, rinkitės vartojimą su maistu. Nedalinkite, netraiškykite ir nekramtykite tablečių. Priemonę vartokite tais pačiais laikais kiekvieną dieną.
Jei vaistą reikia gerti kelis kartus per dieną, antrąją dozę vartokite ne anksčiau kaip po 8 valandų nuo pirmosios. Norėdami išvengti nemigos, venkite vartojimo prieš einant miegoti. Vaisto nevartokite dažniau nei nurodyta. Nustoti vartoti staiga nerekomenduojama – nebent nurodytų gydytojas.
Ką svarbu žinoti prieš pradedant vartoti
Prieš pradedant gydymą bupropionu, būtina informuoti gydytoją apie:
- Esamus valgymo sutrikimus, tokius kaip anoreksija ar bulimija
- Bipolinį sutrikimą arba psichozę
- Diabetą ar padidėjusį cukraus kiekį kraujyje (jei gydomasi vaistais)
- Glaukomą
- Galvos traumas ar navikus smegenyse
- Širdies ligas, buvusius širdies priepuolius ar nereguliarų širdies ritmą
- Padidėjusį kraujospūdį
- Inkstų ar kepenų ligas
- Buvo ar yra traukulių priepuoliai
- Savižudiškas mintis ar bandymus žudytis
- Tureto sindromą
- Stebėtą svorio kritimą
- Neįprastas ar alergines reakcijas į bupropioną, kitus vaistus, maistą, dažiklius ar konservantus
- Nėštumą arba planuojamą nėštumą
- Kūdikio žindymą
Ką daryti, jei praleidote dozę
Jei pamiršote išgerti vaistą, praleiskite tą dozę. Kitą gulkite įprastu laiku. Tarp dozių turi būti bent 8 valandos. Nevartokite dvigubos ar papildomos dozės.
Kokie vaistai ir medžiagos gali sąveikauti su bupropionu
Bupropiono jokiu būdu negalima vartoti kartu su šiais vaistais:
- Linezolidas
- MAO inhibitoriai (tarp jų – azilektas, marplanas, nardilis, parnatas ir kt.)
- Mėlynas metilenas (leidžiamas į veną)
- Kiti vaistai, kurių sudėtyje yra bupropiono
Taip pat gali pasitaikyti sąveika su šiais vaistais ir medžiagomis:
- Alkoholis
- Tam tikri vaistai nuo nerimo ar miego sutrikimų
- Kraujospūdį mažinantys vaistai, tokie kaip metoprololis ar propranololis
- Vaistai nuo depresijos arba psichozės
- Preparatai nuo ŽIV arba AIDS, pvz., efavirenzas, lopinaviras, nelfinaviras, ritonaviras
- Vaistai nuo širdies ritmo sutrikimų (pvz., propafenonas, flekainidas)
- Preparatai Parkinsono ligai (pvz., amantadinas, levodopa)
- Vaistai nuo traukulių (pvz., karbamazepinas, fenitoinas, fenobarbitalis)
- Kiti – cimetidinas, klopidogrelis, ciklofosfamidas, digoksinas, furazolidonas, izoniazidas, nikotinas, orfenadrinas, prokarbazinas, steroidiniai vaistai, stimuliantai, tamoksifenas, teofilinas, tiotepa, tiklopidinas, tramadolis, varfarinas ir kt.
Šis sąrašas nėra baigtinis. Būtinai informuokite gydytoją apie visus Jūsų vartojamus vaistus, papildus ar žoleles, taip pat apie žalingų įpročių turėjimą – tai gali turėti reikšmės gydymui.
Naudojimo rekomendacijos ir saugumas
Reguliariai lankykitės pas gydytoją – jis stebės jūsų savijautą ir gydymo eigą. Labai svarbu bupropioną derinti su elgsenos keitimo programa, konsultacijomis ar kita specialistų rekomenduojama pagalba.
Atkreipkite dėmesį į savo nuotaikos pokyčius – stebėkite ar neatsiranda sunkių minčių, depresijos požymių ar stipriai pasikeitusios elgsenos. Tokie simptomai paprastai dažnesni pradėjus vartoti vaistą arba keičiant dozę. Jei pastebite tokius pokyčius, nedelsdami apie tai praneškite gydytojui.
Jei sergate bipoliniu sutrikimu, galimi manijos epizodai – stebėkite, ar neatsiranda pernelyg didelis aktyvumas, sujaudinimas, impulsyvumas, nuotaikų kaita ar nemiga.
Vaistas gali sukelti sunkias odos reakcijas – jos gali pasirodyti po kelių savaičių ar net mėnesių nuo gydymo pradžios. Nedelsdami kreipkitės pagalbos, jei pasireiškia bėrimas (ypač jei jį lydi karščiavimas, perštėjimas ar odos pleiskanojimas), pūslelės, odos lupimasis ar tinimas veide, lūpose, kakle, pažastyse.
Svarbu nevartoti alkoholinių gėrimų ar kitų vaistų, veikiančių nervų sistemą, kol vartojate bupropioną. Dideli alkoholio kiekiai ar šių vaistų staigus nutraukimas gali padidinti traukulių riziką.
Nevairuokite ir nedirbkite su sudėtinga technika, kol neišsiaiškinsite, kaip bupropionas Jus veikia – kai kuriems gali sutrikti reakcija.
Jei vargina burnos sausumas, pagelbėti gali becukrė guma, kieti saldainiai ar didesnis kiekis vandens. Jei situacija užsitęsia – aptarkite ją su gydytoju.
Nenaudokite nikotino pleistrų ar kramtomos gumos be gydytojo žinios. Jei gydytojas paskiria vartoti abu preparatus kartu, būtina stebėti kraujospūdį.
Galimi šalutiniai poveikiai
Būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją, jei pasireiškė:
- Alerginės reakcijos: bėrimas, niežulys, dilgėlinė, tinimas (veido, lūpų, liežuvio, gerklės srityje)
- Kraujospūdžio padidėjimas
- Sunki nuotaikų ar elgesio kaita: nerimas, sumišimas, haliucinacijos, susierzinimas, priešiškumas, mintys apie savižudybę ar žalos sau darymą, prislėgta nuotaika
- Odos paraudimas, pūslelės, lupimasis ar pažeidimai burnos gleivinėje
- Traukuliai
- Staigus akių skausmas, regos pokyčiai – neryškus matymas, žiedų matymas aplink šviesą, regos sumažėjimas
Gali pasireikšti ir lengvesni šalutiniai reiškiniai:
- Vidurių užkietėjimas
- Galvos svaigimas
- Burnos sausumas
- Sumažėjęs apetitas
- Pykinimas
- Drebulys ar trukčiojimai
- Karštagalvis miegas (nemiga)
Laikymo sąlygos
Vaistus laikykite vaikams ir naminiams gyvūnams nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti kambario temperatūroje, nuo 20 iki 25°C, saugoti nuo šviesos, sandariame inde. Pasibaigus galiojimo laikui, likusius vaistus utilizuokite. Nenaudokite svetimiems ir kitiems žmonėms šio vaisto neduokite.
Visa pateikta informacija yra bendrinė ir nepakeičia gydytojo konsultacijos. Jei turite papildomų klausimų, būtinai pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.