Bupropionas yra vaistas, skirtas depresijai gydyti. Jis padeda subalansuoti tam tikrus smegenų neuromediatorius – norepinefriną ir dopaminą, kurie yra svarbūs nuotaikos reguliavimui. Vaistas priklauso NDRI grupei (norepinefrino ir dopamino reabsorbcijos inhibitoriai).
Kada šis vaistas vartojamas?
Bupropionas dažniausiai skiriamas žmonėms, sergantiems depresija. Be to, jis gali būti skirtas ir kitoms būklėms – visada pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, jei turite klausimų apie jo paskirtį. Paplitę prekiniai pavadinimai: Budeprion SR, Wellbutrin SR.
Ką svarbu pasakyti savo gydytojui prieš pradedant vartojimą?
Prieš pradėdami vartoti bupropioną, būtinai informuokite savo gydytoją, jei:
- Turite valgymo sutrikimų, pavyzdžiui, anoreksiją arba bulimiją
- Diagnozuotas bipolinis sutrikimas ar psichozė
- Serga diabetu ir gydotės vaistais
- Patiriate glaukomą
- Buvo galvos smegenų trauma ar auglys
- Turite širdies ligų, buvote patyrę širdies smūgį, sutrikęs širdies ritmas
- Diagnozuotas aukštas kraujospūdis
- Yra inkstų ar kepenų veiklos sutrikimų
- Anksčiau patyrėte traukulių
- Kilo minčių apie savižudybę ar bandėte ją įvykdyti
- Diagnozuotas Tureto sindromas
- Smarkiai sumažėjo svoris
- Jautrūs bupropionui, kitiems vaistams, maisto produktams, dažams ar konservantams
- Esate nėščia, planuojate pastoti ar maitinate krūtimi
Kaip teisingai vartoti?
Bupropioną reikia nuryti užsigeriant stikline vandens, vadovaujantis gydytojo ar vaistininko rekomendacijomis. Galima vartoti kartu su maistu arba be jo, tačiau jeigu vaistas sukelia skrandžio dirginimą, patariama jį gerti valgant. Tablečių laužyti, traiškyti ar kramtyti nereikėtų.
Vaistą būtina vartoti laikantis nustatytų intervalų. Jei vartojate daugiau kaip vieną dozę per parą, tarp jų turėtų praeiti ne mažiau kaip 8 valandos. Norint išvengti miego sutrikimų, venkite vartoti prieš pat einant miegoti. Be gydytojo leidimo nenutraukite gydymo ir nevartokite didesnių ar dažnesnių dozių, nei paskirta. Staigus vaisto nutraukimas gali pabloginti sveikatą arba sukelti nemalonių reakcijų.
Kiekvieną kartą įsigyjant ar atnaujinant receptą vaistininkas pateiks išsamią informaciją apie šį vaistą – ją visada perskaitykite. Jei vaistą vartoja vaikai, gydytojas gali skirti papildomą priežiūrą.
Perdozavimo atvejai
Jei išgėrėte per daug bupropiono, nedelsdami kreipkitės į gydymo įstaigą.
Šis vaistas skirtas tik jums – nesidalinkite juo su kitais žmonėmis.
Ką daryti praleidus dozę?
Pamiršus išgerti vaisto, tiesiog praleiskite dozę ir laukite kitos įprastu laiku. Tarp dozių visada palikite bent 8 valandas. Nedvigubinkite ir nevartokite papildomų tablečių.
Galimi sąveikos su kitais vaistais atvejai
Bupropioną draudžiama vartoti kartu su šiais vaistais:
- Linezolidas
- Kai kurie MAO inhibitoriai (pvz., Azilect, Carbex, Eldepryl, Marplan, Nardil, Parnate)
- Mėlynoji metileno injekcija
- Kiti vaistai, kurių sudėtyje yra bupropiono (pvz., Zyban)
Taip pat šis vaistas gali sąveikauti su:
- Alkoholiniais gėrimais
- Tam tikrais nerimo ar miegui skirtais vaistais
- Kraujospūdį mažinančiais preparatais (pvz., metoprololis, propranololis)
- Depresijai ar psichozėms gydyti skirtais vaistais
- Vaistais nuo ŽIV/AIDS (pvz., efavirenzas, lopinaviras, nelfinaviras, ritonaviras)
- Ritmo sutrikimų, traukulių, Parkinsono ligos gydymo preparatais
- Steroidais (pvz., prednizolonas, kortizonas)
- Kraujo krešėjimą veikiančiais vaistais (pvz., varfarinas)
- Stipresniais stimuliantais (pvz., dėmesio sutrikimų, svorio mažinimo ar nuovargio gydymo preparatais)
- Kita – apie visus gydytojas informuos individualiai
Būtinai pateikite gydytojui visų vartojamų vaistų, žolelių bei maisto papildų sąrašą. Taip pat svarbu informuoti, jei rūkote, vartojate alkoholį ar kitus svaigalus.
Į ką atkreipti dėmesį vartojant bupropioną?
Planuokite reguliarius vizitus pas gydytoją ar specialistą – taip bus galima stebėti, kaip jums sekasi gydytis. Pradėjus vartoti šį vaistą, pagerėjimą galite pastebėti tik po kelių savaičių, tad nenutraukite gydymo patys.
Labai svarbu stebėti savo emocinę savijautą – jei kilo minčių apie savižudybę, staiga pablogėjo nuotaika ar pasikeitė elgesys, kuo greičiau praneškite apie tai gydytojui. Šie simptomai dažniausiai pasireiškia gydymo pradžioje arba keičiant dozę.
Žmonėms, turintiems bipolinį sutrikimą, gali atsirasti manijos epizodų. Atkreipkite dėmesį į padidėjusį nerimą, susijaudinimą, impulsyvumą, nemigą ar per didelį aktyvumą. Tokie požymiai dažniau atsiranda pradėjus gydymą arba keičiant dozę. Pastebėjus šiuos pokyčius, būtina nedelsti ir kreiptis į gydytoją.
Galimos sunkios odos reakcijos – jei atsirado raudonas ar purpurinis bėrimas, pūslelių ar odos lupimasis, taip pat kartu jaučiate karščiavimą ar gripui būdingus simptomus, reikėtų nedelsiant ieškoti pagalbos. Kartais bėrimą gali lydėti veido, lūpų ar limfmazgių patinimas.
Kol tiksliai nežinote, kaip vaistas jus veikia, vairuoti ar valdyti sudėtingus įrenginius nepatartina. Bupropionas gali sumažinti gebėjimą susikaupti.
Geriausia vengti alkoholio. Per didelis alkoholio ar kitų nervų sistemą veikiančių vaistų vartojimas, o taip pat staigus šių medžiagų nutraukimas kartu su bupropionu, gali padidinti traukulių riziką.
Vartojant šį vaistą, gali išdžiūti burna. Šį šalutinį poveikį dažnai palengvina kietos be cukraus pastilės arba cukraus neturinti guma bei tinkamas skysčių vartojimas.
Bupropiono šalutiniai poveikiai
Kai kurie šalutiniai poveikiai, į kuriuos reikėtų reaguoti nedelsiant:
- Stiprios alerginės reakcijos: odos bėrimas, dilgėlinė, niežulys, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės tinimas
- Kraujospūdžio padidėjimas
- Emocijų ir elgesio pokyčiai: padidėjęs nerimas, sumišimas, haliucinacijos, dirglumas, priešiškumas, mintys apie savižudybę ar žalą sau, depresijos paūmėjimas
- Odos paraudimas, pūslelės ar lupimasis, taip pat pažeidimai burnos ertmėje
- Traukuliai
- Staigus akių skausmas ar regėjimo pokyčiai – neryškus matymas, šviesos skiautės, regėjimo praradimas
Paprastesni šalutiniai poveikiai:
- Vidurių užkietėjimas
- Galvos svaigimas
- Burnos džiūvimas
- Apetito sumažėjimas
- Pykinimas
- Rankų ar kūno drebėjimas
- Miego sutrikimai
Jei šalutinis poveikis stiprėja arba trukdo kasdieniam gyvenimui – kreipkitės į gydytoją.
Kaip laikyti šį vaistą?
Bupropioną laikykite vaikams ir gyvūnams nepasiekiamoje vietoje. Vaistas turėtų būti saugomas kambario temperatūroje (20–25°C), toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, drėgmės ir šilumos. Indelį laikykite sandariai uždarytą.
Pasibaigus tinkamumo laikui, nepanaudotas vaistas turi būti utilizuojamas.
Ši informacija yra apibendrinamojo pobūdžio ir nepakeičia gydytojo ar vaistininko konsultacijos. Jei turite papildomų klausimų apie bupropioną, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.