Butalbital, Aspirinas, Kofeinas ir Kodeinas – tai vaistų derinys, skirtas įtampos galvos skausmui malšinti, kai kiti vaistai nebuvo veiksmingi arba jų vartoti neleidžia kitos priežastys. Ši kombinacija ne tik slopina skausmą, bet ir padeda atsipalaiduoti. Vaistas neskirtas galvos skausmo ar migrenos profilaktikai. Jame sujungtos keturios medžiagos: barbitūratas (raminamasis), nesteroidinis vaistas nuo uždegimo (aspirinas), kofeinas ir opioidinis analgetikas (kodeinas).
Kada vartojamas šis vaistas
Šis preparatas vartojamas įtampos tipo galvos skausmui gydyti, kai kiti skausmą malšinantys vaistai buvo neveiksmingi arba netoleruojami. Jis padeda sumažinti skausmą ir įtampą organizme, veikia nervų sistemai raminti ir atpalaiduoti raumenis. Tačiau šio vaisto nerekomenduojama naudoti galvos skausmo ar migrenos prevencijai.
Paprastai šį vaistą galima rasti Ascomp ar Fiorinal su kodeinu pavadinimais.
Ką svarbu pasakyti gydytojui prieš pradedant vartoti
Prieš pradedant gydymą, gydytoją ar vaistininką būtina informuoti, jei:
- kamuoja tokios ligos kaip galvos augliai, galvos trauma, širdies ligos, kraujo krešėjimo sutrikimai (pvz. hemofilija, trombocitopenija), dažnas alkoholio vartojimas, inkstų, kepenų, plaučių ligos, astma ar kiti kvėpavimo sutrikimai;
- būta traukulių, skrandžio ar žarnyno ligų, piktnaudžiavimo ar priklausomybės problemų;
- per paskutines dvi savaites vartota MAOI grupės vaistų (pvz. Marplan, Nardil, Parnate);
- yra alergija aspirinui, salicilatams, butalbitalui, barbitūratams, kofeinui, kodeinui ar kitiems opioidams, bet kokiems kitiems vaistams, maistui, dažikliams ar konservantams;
- laukiatės, planuojate pastoti arba žindote kūdikį.
Kaip vartoti šį vaistą
Šį vaistą reikia nuryti užsigeriant pilnu stikline vandens. Visuomet laikykitės gydytojo ar vaistininko nurodymų, pateiktų etiketėje. Jei vaistas dirgina skrandį, jį galima vartoti su maistu arba pienu. Jokiu būdu neviršykite rekomenduotos dozės.
Kiekvieną kartą, gaudami naują vaisto pakuotę ar papildymą, gausite specialią informacijos atmintinę – perskaitykite ją atidžiai.
Vaistas netinka vaikams iki 12 metų amžiaus. Po tonzilių ar adenoidų šalinimo operacijos jo negalima duoti vaikams iki 18 metų.
Pamiršus pavartoti dozę
Jei vieną kartą praleidote dozę, išgerkite ją kuo greičiau. Jei jau beveik laikas kitai dozei – vartokite tik tą, praleistos nedvigubinkite ir negerkite papildomai.
Sąveika su kitais vaistais
Yra vaistų, kurių kartu vartoti negalima, taip pat – daugybė preparatų, su kuriais būtina pasitarti dėl galimos sąveikos. Neįtraukite šio vaisto į gydymą, jei vartojate:
- abrocitinibo, cidofoviro, defibrotido, elbasviro, grazopreviro, ketorolako, linezolid, lonafarnib, lurasidono, MAOI tipo vaistų (Marplan, Nardil, Parnate), mavakamteno, metileno mėlio, nirmatrelviro, ozanimodo, probenecido, ranolazino, samidorphano, natrio oksibato, vorikonazolo.
Atsargiai vartoti kartu su:
- acetazolamidu, alkoholiu, atropinu, benzodiazepinais (pvz. alprazolamu, diazepamu, lorazepamu), tam tikrais antibiotikais (pvz. amikacinu, bacitracinu, klaritromicinu), antihistaminais, kai kuriais priešvirusiniais vaistais, vaistais nuo šlapimo pūslės, širdies ligų ir spaudimo vaistais, antidepresantais, vaistais nuo diabeto, grybelių sukeliamų infekcijų, migrenos, pykinimo, Parkinsono, epilepsijos ar spazmų, skrandžio problemų, jūros ligos, kraujo krešumo, vėžio (cisplatina), imuninesistemą slopinančiais vaistais (ciklosporinas), diuretikais, narkotiniais analgetikais, steroidais, kitais skausmą malšinančiais vaistais (ypač NSAID – ibuprofenu, naproksenu), CNS veikiančiais vaistais ir kitais.
Tai nėra pilnas galimų sąveikų sąrašas. Būtinai pateikite gydytojui ar farmacininkui visų vartojamų vaistų, papildų, žolelių ir net maisto papildų sąrašą. Taip pat praneškite, jei vartojate alkoholį, rūkote ar naudojate kitus preparatus.
Ką stebėti vaisto vartojimo metu
Jei skausmas išlieka, stiprėja, atsiranda kitokio pobūdžio skausmas – apie tai informuokite gydytoją. Ilgainiui organizmas gali priprasti prie šio vaisto ir, kad skausmas būtų numalšintas, reikia didesnių dozių, tačiau tai yra natūralu ilgalaikio vartojimo atveju.
Vaisto negalima staiga nutraukti – organizmas prie jo pripranta. Staigus nutraukimas gali sukelti nemalonų organizmo atsaką. Priklausomybė nuo vaisto pasireiškia tuo, kad žmogus vartoja jį ne pagal paskirtį – jei vartojate jį dėl skausmo, tai mediciniškai pagrįsta. Gydytojas stebi dozes ir jų mažinimą, jei reikia nutraukti gydymą, – taip išvengiama pašalinių reakcijų.
Kiti preparatai ar vaistai, sukeliantys mieguistumą (pvz. opioidai, migdomieji, benzodiazepinai), kartu su šiuo vaistu gali padidinti tokį poveikį. Visada informuokite gydytoją apie visus vartojamus vaistus. Neviršykite paskirtos dozės. Jeigu pasunkėja kvėpavimas, labai jaučiate nuovargį ar jaučiatės apsnūdęs – nedelsdami kreipkitės pagalbos.
Ką žinoti apie perdozavimą
Pavartojus didesnę nei nustatyta dozę, svarbu iškart kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigą ar apsinuodijimų centrą.
Šis vaistas yra skirtas tik jums. Neperduokite jo niekam kitam.
Ką daryti nelaimingo atsitikimo atveju
Prieš pradedant vartoti vaistą, aptarkite su gydytoju apie naloksoną – skubios pagalbos priemonę opioidų perdozavimo atveju. Praneškite artimiesiems ir globėjams, kur naloksoną laikote ir kaip jį naudoti. Po naloksono pavartojimo būtina kuo greičiau kreiptis į gydymo įstaigą, nes efektas yra laikinas ir gali prireikti papildomos dozės.
Specialūs patarimai vartojant
- Šis vaistas gali sukelti užkietėjimą. Jei tris dienas neturite tuštinimosi – pasitarkite su gydytoju.
- Jei pasireiškia stiprus viduriavimas, pykinimas, vėmimas, ar smarkiai prakaituojate – nedelskite pasitarti su gydytoju, nes skysčių netekimas gali būti pavojingas.
- Nevartokite kitų vaistų, kuriuose yra aspirino, ibuprofeno ar naprokseno, nes gali padidėti skrandžio sudirgimo ar opų atsiradimo rizika. Perskaitykite visų nereceptinių preparatų sudėtį.
Šis preparatas gali sukelti rimtų opų ar kraujavimų skrandyje – kartais netikėtai. Vyresni žmonės, rūkantys, vartojantys alkoholį ar turintys prastą sveikatos būklę patiria didesnę šių komplikacijų riziką. Jei pajuntate pilvo skausmą, kraujo vėmime ar išmatose, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Vaistas gali sukelti ir sunkių odos reakcijų. Jeigu atsiranda bėrimas, karščiavimas, kūno skausmai ar ištinimas, taip pat jei išberia raudonais ar violetiniais spuogeliais, kurie virsta pūslėmis ar ima luptis oda, tuoj pat kreipkitės į specialistą.
Nėštumo metu svarbu pasitarti su gydytoju. Šio vaisto vartojimas tarp 20 ir 30 nėštumo savaitės gali būti kenksmingas vaisiui, todėl šiuo laikotarpiu vaistas vartojamas tik gydytojui akylai stebint. Po 30-tos nėštumo savaitės šio medikamento vartoti negalima.
Dėl galimo mieguistumo ar galvos svaigimo, kol dar tiksliai nežinote, kaip vaistas jums veikia, nesekite vairo, nenaudokite mechanizmų ir nedirbkite darbų, reikalaujančių susikaupimo. Ypač atsargūs būkite staigiai stojant ar atsisėdant, nes galite apsvaigti ar net nualpti. Alkoholis stiprina vaisto pašalinį poveikį – jo reikėtų vengti.
Gali išdžiūti burna – tam padės kramtomoji cukraus neturinti guma arba ledinukas, taip pat pakankamas vandens vartojimas. Jei šis simptomas vargina ilgai ar stipriai, pasitarkite su gydytoju.
Šalutiniai poveikiai
Svarbūs simptomai, apie kuriuos reikia pranešti gydytojui
- Alerginės reakcijos: išbėrimas, niežulys, dilgėlinė, veido, lūpų, liežuvio ar gerklės patinimas
- Kraujavimas: kraujingos ar juodos išmatos, kraujas vėmime, šlapimo spalvos pasikeitimai, raudoni ar violetiniai taškeliai odoje, neįprastas kraujavimas ar mėlynės
- CNS slopinimas: lėtas ar paviršutiniškas kvėpavimas, dusulys, galvos svaigimas, sąmonės sutrikimų simptomai
- Klausos pablogėjimas ar zvimbimas ausyse
- Inkstų pažeidimo požymiai: šlapimo sumažėjimas, galūnių tinimas
- Kepenų pažeidimo simptomai: viršutinės pilvo dalies skausmas, apetito stoka, pykinimas, blyškios išmatos, tamsus šlapimas, gelta, neįprastas nuovargis
- Antinksčių funkcijos sumažėjimas: pykinimas, vėmimas, apetito stoka, silpnumas, galvos svaigimas
- Kraujospūdžio sumažėjimas: galvos svaigimas, neryškus matymas, silpnumas
- Bėrimas, karščiavimas ir limfmazgių padidėjimas
Paprastesni šalutiniai reiškiniai
- Vidurių užkietėjimas
- Galvos svaigimas
- Mieguistumas
- Sausa burna
- Pykinimas
- Pilvo skausmas
- Vėmimas
Šis sąrašas nėra pilnas. Jei šalutinis poveikis išlieka ilgai arba kelia nerimą, kreipkitės į gydytoją ar vaistininką.
Vaisto laikymas ir saugumas
Laikykite vaistą saugiai, vaikams ir gyvūnams neprieinamoje vietoje – ypač dėl galimo piktnaudžiavimo ar apsinuodijimo pavojaus. Neduokite šio vaisto niekam kitam – tai pavojinga ir draudžiama. Atsitiktinis šio vaisto suvartojimas gali sukelti apsinuodijimą ar net mirtį.
Laikykite kambarį temperatūroje ne aukštesnėje kaip 25°C.
Pasibaigus galiojimo laikui vaistus būtina sunaikinti. Geriausiai tai padaryti specialiose vaistų grąžinimo vietose – teiraukitės vaistinėje ar teisėsaugos įstaigoje. Jei nėra galimybės grąžinti, pasitarkite su vaistininku dėl saugaus sunaikinimo; dalis medikamentų turi būti išmetama su šiukšlėmis, maišant su medžiagomis, kurių nenorima vartoti (pvz., kačių kraiku, kava ar žemėmis), ir sandariai uždarant maišelį. Kai kuriuos vaistus leidžiama nuleisti į klozetą – pasitarkite, ar tai tinka jums.
Ši informacija yra apibendrinta, todėl jei kyla klausimų, būtinai pasiteiraukite gydytojo ar vaistininko.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.