Egzema ant spenelių – tai įkyri odos problema, kai aplink spenelius ar areolę (tamsesnis apskritimas aplink spenelį) atsiranda niežtintis, skausmingas bėrimas. Ši būklė pasireiškia įvairaus amžiaus žmonėms – kūdikiams, vaikams ir suaugusiesiems, nepriklausomai nuo lyties.
Kas yra spenelių egzema?
Spenelių egzema – tai atopinis dermatitas, kuris pasireiškia uždegiminiu bėrimu. Šis bėrimas gali išplisti po visą kūną, bet kartais jis apsiriboja tik spenelių ir areolės sritimi. Dažnai liga prasideda ankstyvame vaikystėje ir išlieka viena dažniausių odos problemų tarp vaikų, tačiau atsiranda ir suaugusiems.
Šis odos uždegimas nėra pavojingas gyvybei, bet gali rimtai paveikti gyvenimo kokybę. Nuolatinis niežėjimas skatina kasytis, o tai sukelia odos įtrūkimus, storėjimą, sustorėjimą ir padidina infekcijos riziką. Pagrindinis gydymo tikslas – sumažinti simptomus ir užkirsti kelią ligos paūmėjimams.
Kas dažniausiai susiduria su šia problema?
Paprastai atopinis dermatitas pasireiškia iki penkerių metų amžiaus, tačiau gali išsivystyti bet kuriame gyvenimo etape. Sergamumas didesnis tarp tų, kurių šeimoje yra alergijų, astmos ar egzemų atvejų. Taip pat padidėjusi rizika nustatyta žmonėms, turintiems alerginį rinitą, maisto alergijų ar antsvorį.
Nors egzema dažna, tik nedidelė dalis žmonių patiria bėrimą būtent spenelių srityje. Liga vienodai paveikia vyrus ir moteris.
Spenelių egzemą sukeliančios priežastys
Ši uždegiminė odos būklė nėra užkrečiama, ja negalima užsikrėsti tiesiogiai nuo kito žmogaus. Dažniausiai ją lemia keli veiksniai:
- Paveldimumas. Egzema dažnai būna šeiminė.
- Aplinkinė aplinka. Agresyvūs skalbimo milteliai, kieti audiniai, sausikliai, parfumuoti losjonai ar muilai, net įstrigęs prakaitas gali dirginti odą ir skatinti bėrimą.
- Imuninės sistemos jautrumas. Kartais bėrimą sukelia per stipri organizmo reakcija į iš pažiūros nekenksmingas medžiagas ar alergenus.
- Stresas. Įtampa, nerimas ar emociniai sunkumai gali provokuoti arba pasunkinti simptomus.
Spenelių egzemos simptomai
Būdingi požymiai pasireiškia ne tik pačiuose speneliuose, bet ir aplink juos esančioje areolėje. Dažniausi simptomai:
- Sausa, paraudusi ir uždegusi oda aplink spenelį
- Intensyvus niežėjimas, deginimas, skausmas ar padidėjęs jautrumas
- Bėrimas – rausvos, rudai ar pilkai atspalvio dėmės ar lopinėliai
- Odos pleiskanojimas, sausėjimas, šašų susidarymas
- Maži, skysčio turintys pūlinėliai
- Kartais – išskyros iš spenelio
Simptomai gali periodiškai paūmėti ir pagerėti, o kartais visai išnykti savaime, bet vėl pasikartoti po keleto savaičių ar mėnesių.
Kaip nustatoma spenelių egzema?
Ligos diagnozavimas dažniausiai pagrįstas išsamia apžiūra bei pokalbiu apie simptomus ir sveikatos istoriją. Gydytojas įvertina ne tik spenelių odą, bet ir kitas kūno vietas, kuriose galėjo atsirasti bėrimų.
Galimi papildomi tyrimai:
- Alergijos tyrimai, jei įtariama, kad simptomus sukelia tam tikri produktai ar maisto medžiagos
- Bendrasis kraujo tyrimas, norint atmesti infekciją ar kitas ligas
- Odos biopsija, siekiant išsiaiškinti egzemą nuo kitų odos uždegimų
Kai kuriais retais atvejais panašūs simptomai gali būti ir kitų rimtų ligų, tokių kaip Pageto liga ar uždegiminė krūties karcinoma, požymis – tuomet skiriami papildomi tyrimai.
Kokios yra gydymo galimybės?
Egzemos visiškai išgydyti nepavyks, tačiau naudojamos įvairios priemonės, kurios padeda sumažinti nemalonius simptomus ar užkirsti kelią paūmėjimams. Gydytojas gali rekomenduoti:
- Vengti visų dirginančių medžiagų: pasirinkti švelnius bekvapius odos ir skalbinių priežiūros produktus, vengti specifinių audinių, kaip vilna ar sintetiniai pluoštai
- Reguliariai drėkinti spenelių odą tinkamo, jautriai odai skirto kremo, losjono ar vazelino sluoksniu
- Skirti kortikosteroidinius kremus ar tepalus vietiniam uždegimo ir niežėjimo mažinimui
- Sunkiems atvejams – trumpalaikį priešuždegiminių vaistų (pvz., antihistamininių ar imunosupresantų) ar antibiotikų kursą, jei įsimeta infekcija
- Kai kada taikomos fototerapijos procedūros su specialiais ultravioletiniais šviestuvais
Prevencijos būdai
Norint apsaugoti subtilią spenelių ir areolės odą bei išvengti egzemų paūmėjimų, svarbu:
- Naudoti švelnius, bekvapius higienos produktus, vengti spalvotų ar kvapiųjų priedų
- Pasirinkti alergiškiems žmonėms skirtus kremus ar losjonus su ceramidais
- Vengti alergenų ir maisto produktų, kurie sukelia reakcijas
- Palaikyti sveiką kūno svorį
- Stengtis valdyti stresą, užsiimti atsipalaidavimo pratimais ar terapija
- Palaikyti tinkamą drėgmę kambaryje naudojant drėkintuvą
- Riboti maudymosi trukmę ir naudoti nekarštą vandenį, kad oda neišsausėtų
- Nekasyti bėrimų, nes tai sustiprina niežėjimą ir gali sukelti odos įtrūkimus bei infekciją
- Skalbti drabužius su jautriai odai skirtais milteliais
- Rinktis laisvus, natūralių audinių (ypač medvilnės) apatinius ir viršutinius rūbus
Prognozė sergant spenelių egzema
Dažnai simptomai su amžiumi silpnėja ar net gali laikinai išnykti. Visgi liga linkusi periodiškai paūmėti viso gyvenimo eigoje, ypač jei asmuo turi polinkį į alergijas ar kitus atopinius susirgimus, sirgo sunkesne ligos forma ar egzema prasidėjo ankstyvame amžiuje.
Pakartotinis ar intensyvus kasymasis dažniau sukelia infekcijas bei lemia odos sustorėjimą. Todėl svarbu ne tik gydyti pažeistą odą, bet ir išmokti tinkamai prižiūrėti ją kasdienybėje.
Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?
Pastebėjus bėrimą spenelių ar krūties srityje, kuris neišnyksta per kelias dienas, būtina pasitarti su gydytoju ir atlikti išsamią apžiūrą. Be to, svarbu kreiptis medicininės pagalbos, jei:
- Niežėjimas ar skausmas tampa toks stiprus, kad trukdo miegoti
- Pastebite guzelį, patinimą ar išskyras iš spenelių
- Jaučiate ryškų krūtų ar spenelių skausmingumą, tinimą
Laiku kreipiantis, gydytojas galės tiksliai nustatyti diagnozę ir parinkti efektyviausią gydymą, padedantį sumažinti simptomus ir pagerinti odos būklę.