Endoskopinė stuburo chirurgija (diskektomija) yra minimaliai invazinė stuburo operacija, reikalaujanti tik vieno mažo 8-10 mm pjūvio, naudojant endoskopą, kad būtų gydomas lėtinis nugaros skausmas, sklindantis į kojas ir klubus, taip pat tirpimas ir silpnumas rankose ir kojose, kurį sukelia išvarža, stuburo stenozė arba degeneracinė disko liga. Endoskopinė stuburo chirurgija pasižymi itin mažais pjūviais, sumažina kraujo netekimą, taip pat sužalojimus minkštuosiuose audiniuose, raumenyse ir kauluose, ir reikalauja tik vienos nakties ligoninėje, tuo pačiu teikdama efektyvius ir pastebimus rezultatus gydant lėtinį nugaros skausmą.
Kodėl endoskopinė stuburo chirurgija?
Endoskopinė stuburo chirurgija yra technika, išsivysčiusi iš tradicinės stuburo chirurgijos, kuri reikalavo ilgo pjūvio nugaros viduryje, kad būtų pašalinti kai kurie raumenys (atidaryta laminektomija), sukelianti didelį kraujo netekimą ir paliekanti didelį chirurginį randą, kuris ilgai gyja, taip pat sužalojimus minkštuosiuose audiniuose, raumenyse ir kauluose, reikalaujančius ilgo atsigavimo laikotarpio, nekalbant apie komplikacijų riziką dėl infekcijos. Endoskopinė stuburo chirurgija apima mikro-pjūvio padarymą, kad būtų įdėta specializuota maža kamera (endoskopas), aprūpinta chirurginiais žnyplėmis, skirtomis pjauti ir pašalinti išvaržytus diskus arba bet kokį organą, kuris spaudžia nervų šaknis. Endoskopo antgalis yra aprūpintas HD kamera, prijungta prie šviesolaidžio lempos, kad būtų galima naviguoti mikro-instrumentu į vietą. Endoskopas prijungtas prie realaus laiko HD monitoriaus, leidžiančio ortopediniam chirurgui operuoti saugiai ir tiksliai, sumažinant kraujo netekimą, sužalojimus minkštuosiuose audiniuose, raumenyse ir kauluose, taip pat įvairias komplikacijas.
Kokias ligas gydo endoskopinė stuburo chirurgija?
Endoskopinė stuburo chirurgija gali efektyviai gydyti šias sąlygas:
- Išvarža atsiranda dėl tarpslankstelinio disko degeneracijos, kurią sukelia senėjimas, didelis fizinis krūvis, antsvoris arba genetika, dėl ko tarpslankstelinis diskas, jungiantis kiekvieną slankstelį, išlenda iš vietos ir spaudžia nervą, sukeldamas nugaros, rankų, kaklo ir klubo skausmą, sklindantį į vieną ar abi kojas, taip pat tirpimą, įskaitant skausmą lenkiantis, keliant ar stovint. Lėtinės išvaržos gali sukelti tirpimą galūnėse, raumenų silpnumą ir šalinimo problemas.
- Stuburo stenozė atsiranda dėl stuburo kanalo susiaurėjimo per visą stuburą, įskaitant stuburo diskus, raiščius ir sąnarius, dėl per didelio naudojimo, senėjimo ar skoliozės. Šių organų degeneracija didina ir spaudžia stuburo smegenis ir nervus, sukeldama stiprų nugaros skausmą, ypač stovint, vaikštant ar lenkiant nugarą, ir gali sukelti skausmą, tirpimą ar raumenų silpnumą rankose, kojose ir pėdose. Dažniausiai pasitaiko žmonėms, vyresniems nei 50 metų.
- Degeneracinė disko liga pasižymi stuburo ar sąnarių degeneracija, kurią sukelia senėjimas, didelis fizinis krūvis, sunkus kėlimas, nelaimingi atsitikimai ar genetika, ir dažniausiai pasitaiko žmonėms, vyresniems nei 25 metų. Degeneracinės disko ligos simptomai apima stiprų nugaros skausmą, nugaros įtempimą ar sustingimą, nugaros skausmą, sklindantį į klubus ir kojas, tirpimą, raumenų silpnumą arba stiprų nugaros skausmą sėdint, stovint ar vaikštant ilgą laiką.
Indikacijos endoskopinei stuburo chirurgijai
- Stiprus nugaros skausmas, lėtinis nugaros skausmas arba nuolatinis nugaros skausmas.
- Nugaros skausmas, klubų skausmas ir mentės skausmas, sklindantis į kaklą, petį ar ranką.
- Nugaros skausmas, sklindantis į klubą ir į vieną ar abi kojas.
- Nugaros įtempimas ar sustingimas, pakrypęs kaklas ir sunkumai judant.
- Deginantis skausmas, niežėjimas ir tirpimas.
- Sumažėjusi judesių amplitudė, sunkumai vaikštant, pusiausvyros praradimas ir kritimo jausmas.
- Nugaros skausmas sėdint, stovint ar vaikštant ilgą laiką.
- Negalėjimas judinti pirštų, kulkšnių ar ištiesti pėdų.
- Tirpimas ir raumenų silpnumas rankose, kojose, rankose ir pėdose.
- Žarnyno kontrolės problemos, sunkumai šalinant ar šlapinantis.
- Nors ir gaunant vaistus ar fizioterapiją, simptomai nepagerėja.
- Nuolatinis, stiprus nugaros skausmas, trukdantis kasdienėms veikloms.
Koks yra diagnozės procesas prieš endoskopinę stuburo chirurgiją?
Ortopedas diagnozuos prieš svarstant endoskopinę stuburo chirurgiją, atsižvelgdamas į jūsų nugaros skausmo istoriją, pavyzdžiui, kur skauda, kaip skauda, kiek laiko trunka, ar yra tirpimo ar silpnumo pojūčių, žarnyno nelaikymo, svorio netekimo ir/arba su karščiavimu susijusių simptomų, taip pat ar kada nors turėjote vėžį, ir atlikdamas fizinį tyrimą, įskaitant radiologinį tyrimą ir priekinės bei galinės nuotraukas, kaip nurodyta toliau:
- KT (kompiuterinė tomografija) tiria visą stuburo struktūrą, įskaitant stuburo diskus, sąnarius ir raumenis, prijungtus prie stuburo, stuburo dydį, formą ir stuburo kanalą, siekiant rasti stuburo anomalijas, tokias kaip degeneracija, išvarža, išvaržytas nervas, skysčio cista, taip pat vidaus sužalojimus, tokius kaip lūžiai, sulaužyti kaulai, kaulų deformacijos ir infekcijos.
- KT mielograma yra diagnostinis radiologinis tyrimas stuburo nervų sistemai stuburo kanale, įšvirkščiant kontrastinę medžiagą į smegenų skysčio ertmę, siekiant patikrinti patologiją viduje arba už stuburo kanalo. Jei yra išvarža, išlindusi iš vietos, užpildymo defektas bus aiškiai matomas tyrimo rezultatų skerspjūvyje.
- MRT (magnetinio rezonanso tomografija) yra 3D tyrimas stuburo ir stuburo smegenų struktūrai, siekiant gauti tikslius ir aiškius tyrimo rezultatus, įskaitant stuburo sąnarius, subarachnoidinius nervus, stuburo diskus arba stuburo nervus, siekiant rasti stuburo anomalijas, tokias kaip išvarža, stuburo stenozė arba syringomyelia.
Endoskopinės stuburo chirurgijos principai
- Dekompresija: Decompress any organ that presses on the spinal nervous system or spinal cords as soon as possible, such as a herniated disc.
- Chirurginis stabilizavimas: Stabilizuoti visą stuburo struktūrą ir sukurti stiprumą bei stabilumą, pavyzdžiui, jei juosmens stuburas yra laisvas ar judrus, ortopedinis chirurgas sujungia stuburą arba sąnarius su tarpikliais ir varžtais, kad stuburas būtų stiprus ir stabilus, neprarandant ar nesikeliant.
- Deformacijos korekcija: Ištaisyti stuburo deformaciją ar deformuotą kaulų struktūrą, pavyzdžiui, kaklo kaulų lenkimą, arba gydyti skoliozę, kuri sukelia nugaros skausmą, kūno pasvirimą ir pusiausvyros praradimą.
Prieš endoskopinės stuburo chirurgijos procedūras
- Ortopedas paprašys paciento 2 savaites prieš operaciją nustoti vartoti tam tikrus vaistus, įskaitant antitrombocitinius vaistus, aspiriną, ibuprofeną, naprokseną, Plavix ir visus žolinius preparatus. Tie, kurie vartoja Warfarin, turi būti priimti į ligoninę 3-4 dienas prieš operaciją, kad ortopedinis chirurg galėtų skirti kitą trumpai veikiančią antikoaguliantą.
- Prieš ir po operacijos rekomenduojama nustoti rūkyti, nes cigaretės gali užtemdyti kaulų sujungimo procesą, sumažinti kaulų tankį ir padidinti respiracinių infekcijų riziką po operacijos.
- Reguliariai mankštintis prieš operaciją, kad sumažintumėte ir kontroliuotumėte kūno svorį bei padėtų stiprinti raumenis.
Endoskopinės stuburo chirurgijos procedūrų metu
Ortopedinis chirurg atliks endoskopinę stuburo chirurgiją, padarydamas 8-10 mm vieną pjūvį (vieno portalą) ir įdėdamas 7.9 mm endoskopą su HD kamera į portalą, arba iš nugaros (intralaminarinis požiūris), arba iš šono (ekstraforaminalinis požiūris) stuburo, naudodamas skysčių sistemą, kad palengvintų operaciją. Endoskopas prijungtas prie realaus laiko išorinio HD monitoriaus, leidžiančio chirurgui aiškiai matyti paciento stuburo būklę ir saugiai pašalinti išvaržą, audinį ar kaulą, kuris slegia nervų šaknį. Operacija trunka apie 1-2 valandas.
Po endoskopinės stuburo chirurgijos procedūrų
- Ortopedas paskirs stiprius skausmą malšinančius vaistus, kad palengvintų skausmą. Skausmas ir tirpimas paprastai sumažėja laikui bėgant.
- Pacientai gali sėdėti, stovėti, vaikščioti ir atlikti lengvas veiklas 1-2 valandas po operacijos.
- Fizioterapeutas atliks fizioterapiją, kad padėtų atsigavimo procese ir išmokytų pacientą saugiai judėti.
- Ortopedas paprašys paciento likti ligoninėje 1 naktį, kad stebėtų simptomus ir įvertintų gydymo rezultatus. Jei nėra jokių anomalijų ar komplikacijų, pacientas gali grįžti namo.
Kokia yra endoskopinės stuburo chirurgijos pooperacinė priežiūra?
- Pacientams rekomenduojama nešioti ortozes arba nugaros atramas (L-S atramas), kad apribotų veiklą ir pagreitintų audinių gijimą.
- Po operacijos 1 savaitę rekomenduojama nesikreipti sunkių daiktų, nesilenkti ar nesukti kūno.
- Ortopedas suplanuos susitikimą su pacientu, kad pašalintų siūles po 2 savaičių po operacijos.
- Skausmas pamažu pagerės per 2 savaites.
- Pacientai gali grįžti į darbą ir atnaujinti įprastas veiklas per 1-4 savaites.
Kokia yra endoskopinės stuburo chirurgijos atsigavimo trukmė?
Paprastai pacientams, kuriems atliekama endoskopinė stuburo chirurgija, atsigavimas trunka apie 2 savaites, ir jie gali grįžti į darbą ir vėl sportuoti, priklausomai nuo kiekvieno asmens fizinės būklės.
Kokios yra endoskopinės stuburo chirurgijos komplikacijos?
Galimos endoskopinės stuburo chirurgijos komplikacijos apima pooperacinį kraujavimą, duralio maišelio plyšimus ir chirurginės vietos infekcijas. Tačiau šios komplikacijos pasireiškė mažiau nei 6% atvejų, kas yra labai mažas procentas palyginti su reikšmingu nugaros skausmo pagerėjimu.
Koks yra endoskopinės stuburo chirurgijos sėkmės rodiklis?
Pagal pacientų, kuriems buvo atlikta endoskopinė stuburo chirurgija, apklausos rezultatus po dviejų metų 95% buvo labai patenkinti gydymo rezultatais, o nugaros, klubų ir kojų skausmas žymiai sumažėjo. Pacientai gali stovėti ir tiesiau ištiesti; jų kojos gali žengti plačiau; jie gali lengviau įlipti ir išlipti iš automobilio ar laiptų; ir jie gali dalyvauti daugiau veiklų.
Kokie yra endoskopinės stuburo chirurgijos privalumai?
- Minimaliai invazinė chirurgija: Endoskopinė stuburo chirurgija naudoja mažo pjūvio techniką iš nugaros ar šono, reikalaujanti tik vieno 8-10 mm pjūvio, todėl sumažėja skausmas, trumpėja atsigavimo laikotarpis ir greičiau atsigaunama.
- Tiksli: Endoskopinė stuburo chirurgija naudoja endoskopą, vamzdinį prietaisą, prijungtą prie HD kameros su optiniu lęšiu po skysčiu, leidžiančiu ortopediniam chirurgui matyti tikslią išvaržos ar bet kurio organo, spaudžiančio nervą, padėtį, todėl gydymas yra iki 99% efektyvus ir tikslus.
- Saugus: Endoskopinė stuburo chirurgija turi labai mažą pjūvį (mažiau nei 1 cm). Šis privalumas labai sumažina komplikacijų riziką chirurginėse vietose ir išvaržų infekcijas, sumažina kraujo netekimą ir minimalizuoja raumenų, aplinkinių audinių ir kaulų sužalojimus.
- Trumpas atsigavimo laikas: Pacientai, kuriems atliekama endoskopinė stuburo chirurgija, gali pasinaudoti vienos nakties ligonine ir grįžti namo kitą dieną. Pacientai toliau atsigaus namuose 1-4 savaites, o tradicinė chirurgija palieka didelį chirurginį randą ir gali reikalauti daugiau nei metų atsigauti.
- Kaina efektyvumas: Endoskopinė stuburo chirurgija reikalauja tik 1 nakties hospitalizacijos stebėjimui. Jei komplikacijų nėra, pacientai gali grįžti namo kitą dieną. Šis privalumas labai sumažina hospitalizacijos išlaidas

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.