Erelio sindromas – reta liga, kai po ausimi esantis ilgas smailus kaulas, vadinamas stiloidiniu ataugos, arba standus, sukalkėjęs raištis sukelia nemalonų skausmą veido, gerklės ar kaklo srityje. Normaliomis sąlygomis šis raištis turėtų būti elastingas, tačiau atsiradus šiam sindromui, jis tampa standus arba kaulėjančios struktūros.
Kaip dažnai pasitaiko erelio sindromas
Ši būklė yra labai reta ir diagnozuojama vos 0,16 % visų žmonių. Tik apie 4 % žmonių turi pailgėjusią stiloidinę ataugą, kuri, jei viršija 3 cm, laikoma ilgesne nei įprasta. Nepaisant to, tik nedidelė dalis šių atvejų patiria erelio sindromo simptomus. Moterys šia liga serga apie tris kartus dažniau nei vyrai, o diagnozė dažniausiai nustatoma 30–40 metų amžiaus asmenims.
Erelio sindromo simptomai
Klinikiniai požymiai priklauso nuo to, kurios galvos ar kaklo nervinės ar kraujagyslinės struktūros paveiktos stiloidinės ataugos ar sukietėjusio raiščio. Dažniausi simptomai yra šie:
- Skausmas kakle, gerklėje ar veide. Jis dažnai stiprėja kramtant, žiovaujant, kalbant arba sukant galvą.
- Svetimkūnio pojūtis gerklėje.
- Rijimo sunkumai.
- Spengimas ausyse.
- Galvos skausmas.
- Galvos svaigimas.
Dauguma žmonių turi pailgėjusią stiloidinę ataugą abiejose galvos pusėse, tačiau skausmas dažniausiai jaučiamas tik vienoje.
Kokį skausmą sukelia erelio sindromas
Dažnai nemalonūs pojūčiai panašūs į tuos, kuriuos sukelia glosofaringinė neuralgija. Jeigu atauga spaudžia svarbų gilų kaklo nervą, skausmas gali plisti aplink tonziles, liežuvio pašaknę ar net ausį. Kai kurie žmonės šią būklę apibūdina kaip nuolatinį, maudžiantį ar pulsuojantį skausmą, kuris gali kartotis.
Kas sukelia erelio sindromą
Simptomai vystosi tuomet, kai pailgėjusi atauga ar sukalkėjęs, kaulėjantis stiloidinis raištis ima spausti jautrius nervus ar kraujagysles galvos ir kaklo srityje. Šio pokyčio priežastys nėra iki galo aiškios. Pagal istorinius duomenis, šis sindromas kartais išsivysto po tonzilių šalinimo operacijos, kai raištis sukietėja ar virsta kaulu. Taip pat įtakos gali turėti įvairios infekcijos, traumos, ar amžiaus sąlygotas raiščio elastingumo sumažėjimas.
Galimos komplikacijos
Nors pasitaiko retai, labai išilgėjusi atauga gali spausti svarbias kaklo kraujagysles, tokias kaip miego arterijas. Tokiu atveju atsiranda šie simptomai:
- Vienos veido pusės jutimo sumažėjimas.
- Svaigulys.
- Matymo pablogėjimas.
- Nualpimas.
- Kalbos pakitimai, pvz., sunkiau artikuliuoti žodžius.
Toks simptomų priepuolis paprastai praeina savaime, tačiau kartais gali reikšti rimtą kraujagyslių pažeidimą.
Kaip nustatoma diagnozė
Gydytojas pirmiausia įvertina paciento ligos istoriją, ypač ar yra buvę chirurginių intervencijų ar galvos trauma. Apžiūros metu gydytojas gali pamėginti apčiuopti nenormaliai ilgą stiloidinę ataugą per kaklą ar vidinėje burnos pusėje ties tonzilėmis ir įvertinti, ar tai sukelia skausmą.
Ligos patvirtinimui neretai atliekami vaizdiniai tyrimai:
- Kompiuterinė tomografija (KT) – leidžia gauti detalius vaizdus, kad būtų įvertinta ataugos ir raiščio struktūra.
- KT angiograma – jei įtariama, kad atauga ar raištis spaudžia svarbias kraujagysles, atliekamas išplėstinis tyrimas kraujagyslių būklei įvertinti.
Kokias ligas galima supainioti su erelio sindromu
Diagnozės metu svarbu atmesti kitas būkles, kurios gali sukelti labai panašius simptomus:
- Galvos ir kaklo uždegiminius procesus (pvz., sinusitus, tonzilitą, tendinitą).
- Žandikaulio sąnario sutrikimus.
- Glosofaringinę neuralgiją.
- Miovaskulinio skausmo sindromą.
- Galvos ar kaklo navikus.
- Migreną.
- Dantų ligas.
Gydymo galimybės
Gydymas priklauso nuo simptomų intensyvumo ir individualių sveikatos aplinkybių. Kai kuriais atvejais skiriami vaistai nuo skausmo, kitiems siūloma chirurginė stiloidinės ataugos trumpinimo operacija (stiloidektomija).
Vaistų pasirinkimas sąlyginai platus:
- Analgetikai (skausmą malšinantys vaistai).
- Antidepresantai.
- Steroidų arba lidokaino injekcijos.
- Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (receptiniai arba be recepto).
Stiloidektomija visiškai pašalina pailgėjusią ataugą ir dažnai išgydo ligą. Chirurginė intervencija gali būti atliekama iš dviejų pusių:
- Per burną – šis būdas leidžia išvengti išorinio rando, bet pasiekti ataugą sudėtingiau.
- Per kaklo pjūvį – suteikia gerą chirurginę prieigą, tačiau po operacijos lieka randas, operacija užtrunka ilgiau.
Patyręs gydytojas paaiškins, kuri operacijos technika tinkamiausia konkrečiu atveju.
Stiloidektomijos rizika
Kaip ir atliekant bet kurią kitą chirurginę operaciją, gali kilti komplikacijų: rando formavimasis, gilūs infekciniai procesai gerklėje. Dėl to rekomenduojama rinktis chirurgą, turintį daug patirties galvos ir kaklo srityje.
Ar galima išvengti erelio sindromo
Dėja, nėra prevencinių priemonių, kurios užkirstų kelią šiai ligai. Tačiau chirurginis gydymas daugeliu atveju pašalina simptomus visam laikui.
Ligos eiga ir perspektyvos
Daugumai žmonių, kuriems buvo atlikta stiloidinės ataugos sutrumpinimo operacija, simptomai visai išnyksta. Apie 80 % atvejų pacientai patiria visišką palengvėjimą. Lengvesniais atvejais skausmui kontroliuoti pakanka įprastų ar receptinių vaistų.
Negydant simptomai išlieka, o savaime būklė nepagerėja. Tačiau nustačius ilgesnę ataugą ar jos sukalkėjimą, dar nereiškia, kad pacientas serga erelio sindromu – svarbiausia, ar pasireiškia būdingi simptomai. Kartais net ir atlikus operaciją, simptomai gali išlikti, tad labai svarbu gydytis pas specialistą, suprantantį šios būklės ypatumus ir gebantį parinkti tinkamiausią gydymo taktiką.
Klausimai, kuriuos verta aptarti su gydytoju
- Kas galėjo sukelti mano stiloidinės ataugos pailgėjimą?
- Ar mano atauga spaudžia pagrindinius nervus ar kraujagysles?
- Kokių simptomų galiu tikėtis priklausomai nuo paveiktų nervų?
- Ar man reikės operacijos ar gydymo vaistais?
- Kaip atrodys chirurginis gydymas?