Hipercholesterolemija yra dažna liga, paveldima iš tėvų. Jos pagrindinė problema yra stoka ir nežinojimas apie diagnostiką. Ši liga labai pavėluoja ligos nustatymą.
Heterozigotinė forma randama 1:200-250 gyventojų. Homozigotinė forma – tik 1:160 000. Jei pacientas negydomas, jis gali mirti iki 20 metų.
Laiku pradėtas gydymas gali lėtinti aterosklerozės progresą. Tai pailgina gyvenimo trukmę.
Europos aterosklerozės draugija ir Pasaulio širdies federacija nuo 2012 metų rugsėjo 24 d. kasmet šventina Šeiminės hipercholesterolemijos dieną. Jie nori didinti informuotumą apie šią ligą.
Lietuvoje 11,8% pacientų turi potencialią diagnozę. Dėl to svarbu efektyvus diagnozavimas ir intensyvus gydymas.
Kas yra hipercholesterolemija ir jos tipai
Šeiminė hipercholesterolemija yra paveldima liga. Ji lemia mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL-Ch) koncentraciją. Ši liga pasireiškia padidėjusiu cholesterolio kiekiu kraujyje.
Taip pat gali turėti rimtų pasekmių širdžiai ir kraujagyslėms.
Heterozigotinė ir homozigotinė formos
Šeiminei hipercholesterolimijai būdingos dvi formos. Heterozigotinė forma pasitaiko maždaug 1 iš 200-250 žmonių. Homozigotinė forma yra retesnė, diagnozuojama apie 1 iš 160 000 žmonių.
Homozigotinė forma pasižymi agresyvia aterosklerozės forma. Ji gali pasireikšti jau vaikystėje. Šie pacientai turi aukštą cholesterolio kiekį, dažnai net kelis kartus didesnį nei norma.
Šeiminės hipercholesterolemijos paplitimas
Lietuvoje šeiminės hipercholesterolemijos paplitimas nėra žinomas. Tačiau remiantis EUROASPIRE IV duomenimis, apie 11,8% pacientų su koronarine širdies liga gali turėti šią ligu.
Būtina atidžiai stebėti cholesterolio rodiklius. Ypač jei yra šeiminės hipercholesterolemijos rizika. Imti reikiamus prevencinius ir gydymo priemones.
„Gerasis” ir „blogasis” cholesterolis: svarbiausios normos
Siekiant išvengti širdies ir kraujagyslių ligų, svarbu kontroliuoti cholesterolio lygį. Yra du cholesterolio tipai: „gerasis” ir „blogasis”. „Blogasis” cholesterolis, arba mažo tankio lipoproteinai (MTL), kaupiasi ant kraujagyslių sienelių. Jų norma turi būti mažesnė nei 3 mmol/l.
„Gerasis” cholesterolis, arba didelio tankio lipoproteinai (DTL), padeda šalinti „blogojo” cholesterolio kiekį. Jų norma turi būti didesnė nei 1 mmol/l. Bendras cholesterolio kiekis turi būti mažesnis nei 5 mmol/l.
Jeigu bendras cholesterolio lygis viršija 7,8 mmol/l, jis laikomas aukštu. Svarbu sekti šias normas ir, jei reikia, koreguoti mitybą ir gyvenimo būdą.
- Mažo tankio lipoproteinai (MTL): norma – mažiau nei 3 mmol/l
- Didelio tankio lipoproteinai (DTL): norma – daugiau nei 1 mmol/l
- Bendras cholesterolis:
- Normalu: mažiau nei 5 mmol/l
- Šiek tiek padidėjęs: 5-6,5 mmol/l
- Vidutiniškai padidėjęs: 6,5-7,8 mmol/l
- Aukštas: daugiau nei 7,8 mmol/l
Ankstyvieji hipercholesterolemijos požymiai
Vienas iš pirmųjų hipercholesterolemijos požymių yra cholesterolio sankaupos organizme. Šios sankaupos dažniausiai pastebimos Achilo sausgyslėse ir tiesiamųjų raumenų sausgyslėse. Taip pat jos matyti alkūnių ir kelių srityje.
Odą pakinta ksantomos. Kitas simptomas yra ksantelazmos – mažos rudos dėmės žvynapjūvio srityje. Ragenos žiedas taip pat gali būti ankstyvasis požymis, ypač iki 40 metų amžiaus.
Cholesterolio sankaupos organizme
Cholesterolio sankaupos yra svarus hipercholesterolemijos požymis. Jie matyti Achilo sausgyslėse, tiesiamųjų raumenų sausgyslėse, alkūnių ir kelių srityje. Šios sankaupos vadinamos ksantomomis.
Fiziniai simptomai ir jų atpažinimas
Vaikams, įtariant šeiminę hipercholesterolemiją, svarbu atlikti lipidogramą. Jei MTL-Ch lygis viršija 4 mmol/l, tai rodo problemas. Ypač svarbu tai padaryti anksčiau, jei įtariama sunki, homozigotinė šeiminės hipercholesterolemijos forma.
Šeimoje esant sunkioms išeminėms širdies ligoms, tai taip pat gali būti svarbus požymis. Tad jei šeimoje yra tokios ligos atvejai, tai rodo hipercholesterolemijos būklę.
Genetiniai rizikos veiksniai ir paveldimumas
Šeiminė hipercholesterolemija yra paveldima liga. Ji perduodama autosominiu dominantiniu būdu. Didžioji dalis atvejų (apie 93%) sukelia mutacijos MTL-Ch receptorių genų.
Likusius 7% sukelia mutacijos APOB ir PCSK9 genų. Visame pasaulyje kiekvieną minutę gimsta vienas kūdikis, sergantis šeiminė hipercholesterolemija.
Siekiant laiku nustatyti šios ligos atvejus, būtina atlikti visų pirmos eilės giminaičių patikrą. Jei jau yra nustatyta ŠH diagnozė. Tai leidžia identifikuoti asmenis, turinčius paveldėtą polinkį į širdies ir kraujagyslių ligas.
- Šeiminė hipercholesterolemija dažniausiai sukelta MTL-Ch receptorių genų mutacijų.
- APOB ir PCSK9 genų mutacijos taip pat gali sąlygoti šeiminę hipercholesterolemijos formą.
- Svarbu atlikti visų pirmos eilės giminaičių patikrą nustačius ŠH atvejį.
Genų mutacijos yra vienas iš svarbiausių rizikos veiksnių, sąlygojančių hipercholesterolemijos išsivystymą. Labai dažnai šia liga serga šeimos nariai. Šeiminė hipercholesterolemija yra paveldima liga.
Todėl nustatyti genetinę priklausomybę yra itin svarbu. Siekiant laiku nustatyti ir pradėti gydyti ŠH atvejus.
Mitybos įtaka cholesterolio lygiui
Sveika mityba yra svarbi, kad kontroliotumėte cholesterolio lygį. Kasdienės maisto paraiškos turi būti pilna sveikų produktų. Daržovės, vaisiai, liesa mėsa ir žuvys yra geriausi pasirinkimai.
Rekomenduojami ir vengtini maisto produktai
- Gerai, jei į valgiaraštį įtrauksite daržoves ir vaisius. Jie yra pilni ląstelienų, vitaminų ir mineralų, kurie padeda riebalams apykaitai.
- Liesa mėsa, žuvys ir jūrų gėrybės yra puikus šaltinis baltymų. Jie mažina „blogojo” cholesterolio kiekį.
- Keptos ir riebalinės maisto produktai turi būti vengti. Jie turi daug sočiųjų riebalų ir transriebalų. Geriau pasirinkti troškintus ar garuose ruoštus patiekalus.
- Mažinti cukraus turinčių produktų vartojimą. Cukrus skatina insulino gamybą, kas gali padidinti riebalų kaupimąsi.
Mitybos principai mažinant cholesterolį
Ne tik pasirinkite maisto produktus, bet taip pat sekite sveikatai palančius mitybos principus. Venkite persivalgymų, nes nepanaudoti maistinės medžiagos kaupiasi ir virsta riebalais. Gerti pakankamai skysčių padeda efektyviai pašalinti cholesterolio perteklių.
Fizinio aktyvumo reikšmė kontroliuojant cholesterolį
Reguliarūs fiziniai pratimai labai poveikauja širdies ir kraujagyslių sveikatai. Tyrimai parodo, kad fizinis aktyvumas yra svarbus cholesterolio lygio kontrolėje. Jis taip pat sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
Rekomenduojama būti aktyvūs bent 30 minučių per dieną. Geriausi pasirinkimai yra vaikščioti, jogos, lengva mankšta, bėgti ar važiuoti dviračiu. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, vyrai turi sportuoti intensyviai 3 kartus per savaitę. Moterys – 2 kartus po keletą valandų.
Reguliarus fizinis aktyvumas ne tik kontroliuoja cholesterolio lygį. Jis taip pat gerina visą širdies ir kraujagyslių sistemą. Tai ypač svarbu žmonėms su padidinta širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
Tad nuoseklūs pratimai yra būdingas kraujagyslių sveikatos užtikrinimo dalis. Papildant mitybą ir gyveneną, fizinis aktyvumas padeda geriai kontroliuoti cholesterolio. Jis taip pat prisideda prie bendros organizmo gerovės.
Medikamentinis hipercholesterolemijos gydymas
Šeiminė hipercholesterolemija yra paveldima gena sutrikimo. Tai reiškia, kad kraujyje yra per daug cholesterolio. Statinai yra pagrindiniai vaistai, kurie mažina cholesterolio kiekį.
Statinai ir jų veikimo mechanizmas
Statinai, kaip atorvastatinas ar rozuvastatinas, mažina cholesterolio kiekį. Jie veikia kepenims, kurie sintetizuoja cholesterolį. Tai sumažina riziką susirgti širdies ligomis.
Modernūs gydymo metodai
Kai statinai nepakanka, naudojama plazmaferezė. Tai procedūra, kurio metu pašalinamas cholesterolis iš kraujo. Ezetimibas taip pat gali būti naudojamas, jei reikia.
Vis dėlto, PCSK9 inhibitoriai, kaip alirokumabas, yra pažangusiai metodas. Jie gali būti svarbus ateityje.
Lietuvoje šiuo metu nėra prieinami modernūs MTL-Ch aferezės metodai. Bet ateityje jie gali būti alternatyva.
Profilaktinės priemonės ir prevencija
Hipercholesterolemijos prevencija reikalauja daugybės svarbių veiksmų. Žalingi įpročiai, kaip rūkymas ir dažnas alkoholio vartojimas, turi būti atsisakyti. Tai padės gerinti sveiką būklę.
Pasirinkti sveiką mitybą ir reguliariai būti aktyvūs. Tai svarbu, kad būtų subalansuotas kūno svoris.
Siekiant hipercholesterolemijos prevencijos, rekomenduojama naudoti tam tikrus maisto papildus. Jie gali padėti:
- Žuvų taukus, kurie prisideda prie sveikų omega-3 rūgščių vartojimo
- Kofermentą Q10, padedantį palaikyti širdies sveikatą
- Augalinius sterolius, slopinančius cholesterolio absorbciją virškinimo traktu
- Sojų daigų ekstraktus, turinčius cholesterolį mažinančių savybių
- Monakolino K preparatus, kurie sumažina cholesterolio sintezę
Reguliarūs sveikos gyvensenos pokyčiai ir profilaktiniai sveikatos patikrinimai yra būtini. Tai padeda laiku pastebėti ir valdyti hipercholesterolemijos riziką. Ypač, jei šeimoje buvo ankstyvo širdies ir kraujagyslių ligų atvejų.
Natūralūs būdai cholesterolio mažinimui
Natūralūs būdai padeda išlaikyti sveiką cholesterolio balansą. Omega-3 rūgštys, kurios gausime iš žuvų taukų, padeda didinti „gerojo” cholesterolio kiekį. Tai kartu mažina „blogojo” cholesterolio lygį.
Maisto papildų vaidmuo
Kofermentas Q10 yra svarbus ląstelių energijai. Jis pasižymi cholesterolio mažinimo savybėmis. Augaliniai steroliai taip pat padeda mažinti „blogojo” cholesterolio sankaupą.
Monakolinas K, gaunamas iš sojų daigų, yra natūralus ingredientas. Jis padeda išlaikyti normalų cholesterolio kiekį.
Derindami šiuos natūralius sprendimus su sveika mityba, reguliaria fizine veikla, galite kontroliuoti cholesterolio lygį. Tai sumažina ateities sveikatos problemų riziką.