Miokardo infarktas yra, kai kraujagyslė užsikimša. Tai sukelia širdies raumens dalies pažeidimą dėl deguonies trūkumo. Pagrindiniai simptomai yra stiprus skausmas krūtinėje, dusulys, silpnumas ir šaltas prakaitas.
Laiku atpažinti šiuos simptomus ir iškvieči greitąją medicinos pagalbą yra būtina. Tai gali išgelbėti gyvybę ir išvengti rimtų širdies raumens pažeidimų.
Dažnai miokardo infarkto atveju pirmosios dvi valandos yra kritiškai svarbios. Prieš šį laiką suteikta medicinos pagalba gali ženkliai pagerinti prognozę. Todėl žinoti infarkto požymius ir tinkamai bei greitai reaguoti yra ypač svarbu kiekvienam žmogui.
Kas yra miokardo infarktas ir kodėl jis pavojingas
Miokardo infarktas yra pavojingas širdies būklė. Jis įvyksta, kai širdies vainikinė arterija užsikima. Ši arterija tiekia kraują ir deguonį į širdies raumenis.
Kadangi kraujotaka nutrūksta, širdies raumenys netenka deguonio. Dėl to jie pradeda nykti. Jei širdies raumuo ilgai negauna kraujo, tai gali sukelti didelius žalus.
Širdies kraujagyslių užsikimšimo mechanizmas
Užsikimšimas dažniausiai susidaro dėl aterosklerozės. Tai yra riebalinių darinių kaupimas ant kraujagyslių sienelių. Šie dariniai susiaurina kraujagysles ir sutrukdo kraujo tėkmę.
Kartais aterosklerozė pažeidžia kraujagyslę taip, kad susidaro krešulys. Krešulys gali visiškai užkirsti kelią kraujo tiekimui.
Infarkto poveikis širdies raumenims
Kad širdies raumuo negauna kraujo ir deguonies, jis pradeda nykti. Didesnis užsikimšusios arterijos plotas reiškia didesnį infarkto mastą. Tuo pačiu, pasekmės bus rimtesnės.
Negrįžtamas širdies raumens pažeidimas gali sukelti širdies nepakankamumą. Tai reiškia, kad širdis negalės efektyviai siurbti kraują ir aprūpinti organizmą deguonimi.
Infarkto simptomai ir jų atpažinimas
Keliamų infarkto rizikų supratimas yra labai svarbus. Laiku pastebėti simptomai gali išgelbėti gyvybę. Pagrindinis simptomas yra stiprus, užsitęsęs skausmas krūtinėje.
Šis skausmas gali plisti į kaklą, žandikaulį, rankas ar pečius. Kartu gali pasireikšti dusulys, padažnėjęs pulsas, pablyškusi oda, šaltas prakaitas, pykinimas, silpnumas, galvos svaigimas.
Moterims simptomai gali būti šiek tiek kitokie. Gali pasireikšti dusuliu, pykinimu, nugaros ar apatinio žandikaulio skausmu. Todėl atpažinti infarktą gali būti sudėtingesnis.
Jeigu pastebite šiuos požymius, svarbu nedelsti. Nedelsiant kreiptis į medikus.
- Padažnėjęs pulsas
- Skausmas krūtinėje
- Dusulys
- Šaltas prakaitas
- Pykinimas
Neįvertinus širdies smūgio simptomų laiku, gali žūti širdies raumens ląstelės. Svarbu nedelsti ir kreiptis į medikus, jei krūtinės skausmas tęsiasi ilgiau nei 20 minučių. Žinant rizikos veiksnius ir gebėjimas atpažinti infarkto simptomus gali išgelbėti gyvybę.
Krūtinės skausmo ypatumai infarkto metu
Miokardo infarktas sukeliamas, kai kraujas neprateka į širdį. Tai sukelia stiprų skausmą krūtinėje. Šis skausmas yra dažnus ir svarbus infarkto diagnozėje.
Vieno piršto fenomenas
Infarkto metu skausmas krūtinėje būna platus. Jis ne kartais apima visą krūtinės ląstą. Tai vadinamas „vieno piršto fenomenu”.
Skausmo plitimo zonos
Infarkto skausmo zonos gali būti įvairios. Jis gali pasireikšti rankose, žandikaulyje, nugaroje. Ši spinduliavimo lokalizacija rodo, kad tai gali būti infarktas.
Skausmo trukmė ir intensyvumas
Infarkto metu skausmas trunka daugiau nei 10 minučių. Jis nepasitraukia po poilsio ar nitroglicerino vartojimo. Skausmo stipris gali būti labai didelis.
Laiku atpažinti ir gydyti krūtinės skausmą yra svarbu. Tai padeda išgelbėti gyvybę ir išvengti rimtų pasekmių.
Ankstyvieji įspėjamieji ženklai
Infarkto pranašai dažnai pasireiškia kelias savaites iki infarkto. Periodiškas krūtinės skausmas arba diskomfortas yra vienas iš dažnų simptomų. Nepaaiškinamas silpnumas ar dusulys taip pat gali būti ženklai.
Šie simptomai verčia žmones sustoti ir pailsėti. Tačiau, nors jie gali atrodyti nekalti, juos reikia rimtai vertinti. Jie gali būti infarkto pranašai, signalizuojantys apie pavojų.
Svarbu būti atidiems ir ankstyvuosius požymius pastebėti laiku. Kreiptis į gydytoją, gauti medicininę pagalbą ir imtis prevencijos priemonių yra svarbu.
- Krūtinės diskomfortas fizinio krūvio metu
- Periodiškas krūtinės skausmas
- Nepaaiškinamas silpnumas
- Dusulys
Nepaisant to, kad šie simptomai gali atrodyti nekalti, jie gali būti svarbūs infarkto pranašai. Atkreipkite į juos dėmesį ir pasitarkite su gydytoju. Taip būtų galima pradėti laiku reaguoti ir imtis prevencinių priemonių.
Gretutiniai simptomai: dusulys ir prakaitavimas
Miokardo infarkto metu dažnai susidaro kvėpavimo sunkumai ir dusulys. Tai dėl to, kad kūnas stengiasi patekti daugiau deguonies į širdį. Kvėpavimas tampa dažnesnis ir paviršutiniškesnis, nes trūksta oro.
Kartu su šiais simptomais pasireiškia šaltas prakaitas, daugiausiai veido srityje.
Kvėpavimo pokyčiai
Dusulys – sunkumas kvėpuoti ir oro trūkumas – yra vienas iš dažnų miokardo infarkto simptomų. Kvėpavimas dažnėja ir tampa paviršutiniškesnis. Tai dėl to, kad kūnas stengiasi pristatyti daugiau deguonies pažeistam širdies raumenui.
Šalto prakaito reiškinys
Kartu su kvėpavimo sunkumais pasireiškia šalto prakaito išsiskyrimas, daugiausiai veido srityje. Tai dėl to, kad kūnas reaguoja į stresinę situaciją. Bando atpalaiduoti širdį ir šilumos reguliavimo sistemą.
Šie simptomai – dusulys ir šaltas prakaitas – yra svarbūs infarkto diagnostikai. Dažnai pasireiškia kartu su krūtinės skausmu.
Pirmieji veiksmai pajutus infarkto požymius
Pajutus infarkto simptomus, greitai reikia kviesti greitąją medicinos pagalbą. Svarbu atidaryti namų duris, kad medikai būtų gali greitai patekti. Rekomenduojama atsigulti ir laukti pagalbos, vengti bet kokio fizinio aktyvumo. Negalima bandyti vykti į ligoninę savarankiškai, nes būklė gali staigiai pablogėti.
Pirmoji pagalba infarkto atveju yra itin svarbi. Iki atvykstant medikams, svarbu užtikrinti, kad pacientas būtų ramiai ir patogiai paguldytas. Jo kvėpavimas turi būti laisvas. Jeigu asmuo praranda sąmonę, reikia stebėti jo gyvybines funkcijas ir atlikti dirbtinį kvėpavimą, jei reikia.
- Kvieskite greitąją medicinos pagalbą nedelsiant.
- Atidarykite namų duris, kad medikai galėtų greitai patekti į namų vidų.
- Paguldykite pacientą, kad būtų patogus ir galėtų ramiai kvėpuoti.
- Stebėkite paciento būklę ir, jei reikia, atlikite dirbtinį kvėpavimą.
- Venkite bet kokio fizinio aktyvumo ir nebandykite vykti į ligoninę savo transportu.
Greitas reagavimas ir pirmoji pagalba gali padėti išgelbėti gyvybę sunkiu infarkto atveju. Kiekviena minutė skaičiuojasi, todėl svarbu nedelsti ir nedvejoti skambinant greitąją medicinos pagalbą.
Aspirino vaidmuo infarkto atveju
Aspirinas yra svarus, kai atsitinka miokardo infarktas. Jis mažina kraujo krešėjimą ir susidarymo riziką. Svarbu, kad būtų žinoma tinkama aspirino dozė ir kaip ją vartoti.
Tinkama aspirino dozė
Jeigu atsitinka miokardo infarktas, reikia nuryti 300 mg aspirino tabletę. Ši dozė padeda sumažinti krešėjimą. Tačiau pirmiausia reikia iškviesti greitąją medicinos pagalbą.
Aspirino vartojimo kontraindikacijos
- Alergija aspirinui arba kitiems salicilatams
- Aktyvios skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligės
- Kartu vartojami kraujo krešėjimą mažinantys vaistai, pvz., antikoaguliantai
Aspirino vartojimas gali būti neigiamas, jei yra šios sveikatos būkles. Prieš vartojant, konsultuokis su gydytoju.
Auksinės valandos taisyklė gelbstint gyvybę
Miokardo infarkto atveju, pirmosios dvi valandos nuo simptomų atsiradimo yra itin svarbios. Šis laikotarpis vadinamas „auksinėmis valandomis”. Per šį laiką galima išvengti negrįžtamo širdies raumens pažeidimo.
Todėl labai svarbu greitai atpažinti infarkto simptomus. Kuo greičiau pasiekti gydymo įstaigą, kur bus suteikta kvalifikuota pagalba.
Tyrimas parodė, kad Lietuvoje registruojama aukšta sergamumo statistika. Kasmet apie 10 000 insultų. VUL Santaros klinikose per metus atliekama apie 200 trombektomijų.
Apie 90 proc. insultų atvejų nustatomas išeminis insultas. Europos insulto organizacijos inicijuota Angelų iniciatyva pagal gydymo rodiklius vertina gydymo centrus. Santaros klinikoms suteiktas auksinis ir deimantinis apdovanojimas (2019 m. „Gold Award”, 2021 m. – „Diamond Award”).
Todėl ypatingai svarbu veikti laiku. Auksinės valandos yra kritiškai svarbios infarkto gydymui ir širdies raumens išsaugojimui. Kiekviena minutė yra brangi.
Todėl reikia nedelsiant iškviesti greitąją medicinos pagalbą. Arba nedelsianti vykti į artimiausią gydymo įstaigą.
Dažniausios klaidos reaguojant į infarktą
Kai širdies infarkto požymiai tampa pastebimi, svarbu tinkamai ir laiku reaguoti. Deja, dažnai žmonės daro kelias tipiškas klaidas. Galinčios turėti rimtų pasekmių.
Viena dažniausių klaidų – simptomų ignoravimas. Manant, kad skausmas praeis savaime. Tai gali būti pavojinga.
Kita dažna klaida – bandymas savarankiškai vykti į ligoninę. Sprendime reikėtų pasitikėti profesionalų vertinimu. Laikytis medikų atvykimo.
Nepatartina ruoštis į ligoninę, pvz., praustis ar apsirengti. Užuot taip pasielgus, geriau ramiai laukti greitosios.
- Neigti infarkto simptomus, manant, kad jie praeis savaime
- Bandyti savarankiškai vykti į ligoninę, vietoj kvietimo greitosios pagalbos
- Rengti ar ruošti prieš medikų atvykimą
- Duoti gerti ar valgyti, nes gali sutrikti rijimas
Šios klaidos gali lemti vėlavimą pradėti gydymą. Pabloginti būklę. Svarbu atpažinti infarkto simptomus ir nedelsiant iškviesti greitąją pagalbą.
Prevencija ir rizikos faktorių valdymas
Infarkto riziką padidina aukštas kraujospūdis, rūkymas, cukrinis diabetas, nutukimas ir nejudrus gyvenimas. Svarbu reguliariai kontroliuoti sveikatą. Tai gali padėti sumažinti širdies ligų riziką.
Rekomenduojama mesti rūkyti, maitintis sveika ir būti fiziškai aktyvūs. Pasaulio Sveikatos Organizacija teigia, kad šie veiksmai padidina širdies ir kraujagyslių ligų gyvenimo trukmę.
Ypač svarbu atkreipti dėmesį į infarkto prevenciją vyresniems ir šeimose, kur buvo širdies ligų atvejai. Individualus skriningas yra efektyvus būdas. Europos gairės rekomenduoja mažinti bendrus rizikos faktorius.
Veiksmingi prevenciniai veiksmai gali išgelbėti gyvybę. Jie sumažina sergamumą ir mirtingumą nuo širdies ligų Centrinėje ir Rytų Europoje.