Varpos Mondoro liga (PMD) yra reta būklė, pasireiškianti varpos tromboflebitu (venų uždegimu, dėl kurio gali atsirasti kraujo krešulių). Paprastai tai atsiranda paviršinėje nugaros venoje, kuri yra išilgai varpos viršaus. Nors tai gali apsunkinti, PMD nėra rimtas ar žalingas sutrikimas ir paprastai praeina savaime.
Kokie yra varpos Mondoro ligos simptomai?
Dažniausi PMD simptomai yra:
- Į virvelę panaši vena po oda varpos viršuje (paprastai 2 – 8 cm ilgio)
- Nuolatinis arba laikinas varpos skausmas
- Skausmas erekcijos metu
- Varpos patinimas
- Odos paraudimas
- Šlapinimosi sutrikimai
Kas sukelia varpos Mondor ligą?
Ekspertai mano, kad genetika gali turėti įtakos PMD. Tačiau tai taip reta, kad pagrindinės priežastys vis dar tiriamos. Galimos PMD priežastys paprastai yra varpos trauma arba infekcija, o simptomai gali pasireikšti praėjus 24–48 valandoms po to, kai buvo sukeltas įvykis, pavyzdžiui, stiprus, energingas seksas. Galimos priežastys arba prisidedantys veiksniai:
- Ilgalaikis, intensyvus ar dažnas seksualinis aktyvumas
- Ilgalaikis susilaikymas, po kurio seka energinga seksualinė veikla
- Varpos trauma
- Vakuuminio erekcijos įrenginio naudojimas
- Kraujo sąstingis (kraujo sulėtėjimas arba kaupimasis) dėl užsitęsusios erekcijos ar ilgo sėdėjimo
- Urogenitalinės infekcijos
- Prostatos arba šlapimo pūslės vėžys
Kaip diagnozuojama varpos Mondoro liga?
PMD yra nedažna, nors greičiausiai nepakankamai diagnozuota būklė. Kartais tai gali būti painiojama su kitu rimtesniu sveikatos sutrikimu. Tačiau informuotas sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas turėtų sugebėti tiksliai diagnozuoti PMD atlikdamas fizinį patikrinimą ir patvirtinti šią diagnozę Doplerio ultragarsu. Atliekant fizinį apžiūrą akivaizdžiausias PMD požymis būtų sukietėjusi, į laidą panaši vena varpos viršuje. Tada ultragarsu būtų galima parodyti apytikslį kraujo tėkmės varpoje greitį ir kryptį, atskleisti lėtą kraujotaką pacientų, sergančių PMD, nugaros venoje.
Kaip gydoma varpos Mondor liga?
Laimei, PMD dažnai praeina savaime be gydymo. Nepaisant to, PMD sergantiems pacientams rekomenduojama susilaikyti nuo seksualinės veiklos, kol simptomai išnyks. Kitos gydymo galimybės yra skirtos skausmui ir uždegimui sumažinti ir gali apimti vietinius priešuždegiminius kremus arba geriamąjį gydymą. Labai sunkiais ilgalaikiais atvejais gali būti rekomenduojama atlikti kraujo krešulio pašalinimo operaciją, tačiau tai nėra įprasta.
Visuomenės sveikatos specialistė ir seksualinės sveikatos švietėja, besispecializuojanti reprodukcinės sveikatos ir intymių santykių srityje. Ji rašo straipsnius, skirtus padėti žmonėms suprasti ir puoselėti savo seksualinę gerovę, atsakant į svarbiausius klausimus apie kūną, emocijas ir santykius.
Greta baigė visuomenės sveikatos studijas Vilniaus universitete, o savo magistro laipsnį įgijo Londono higienos ir tropinės medicinos mokykloje (LSHTM), kur specializavosi seksualinės ir reprodukcinės sveikatos programų kūrime. Studijų metu ji dirbo su įvairiais projektais, kurių tikslas – skatinti atvirą diskusiją apie seksualinę sveikatą bei švietimą.
Greta tiki, kad seksualinė sveikata yra svarbi visapusiškos gerovės dalis, todėl savo straipsniuose ji pateikia praktišką ir moksliškai pagrįstą informaciją. Ji rašo apie įvairias temas: nuo kontracepcijos ir lytiniu keliu plintančių ligų profilaktikos iki emocinės intymumo svarbos ir sveikų santykių ugdymo.
Be straipsnių rašymo, Greta veda seminarus ir mokymus apie seksualinę sveikatą bei aktyviai dalyvauja diskusijose, siekdama sumažinti visuomenėje vyraujančius tabu. Kai ji nekuria edukacinio turinio, Greta mėgsta tyrinėti pasaulį, užsiimti joga ir tobulinti savo žinias apie žmogaus psichologiją bei gerovę.