Kryptogeninė organizacinė pneumonija – tai retas plaučių susirgimas, kuris paveikia smulkiuosius kvėpavimo takus (bronchioles) ir alveoles. Ši liga sukelia plaučių uždegimą, ilgainiui gali vystytis plaučių randėjimas, dėl kurio suprastėja kvėpavimo funkcija.
Kryptogeninės organizacinės pneumonijos ypatumai
Paprastai kryptogeninė organizacinė pneumonija prasideda staiga – simptomai panašūs į gripo: pasireiškia karščiavimas, šaltkrėtis, bendras silpnumas. Tačiau iš tiesų tai nėra infekcija, o uždegiminis procesas plaučiuose. Ligai progresuojant, ligoniai dažnai pradeda dusti judėdami ar dirbant fizinį darbą, kamuoja užsitęsęs kosulys.
Kryptogeninė organizacinė pneumonija dažnai nustatoma 40–60 metų žmonėms ir dažniausiai nesusijusi su rūkymu. Susirgti vienodai gali tiek vyrai, tiek moterys – rasė ar tautybė neturi įtakos. Didesnė rizika liga išsivystyti žmonėms, sergantiems autoimuninėmis ar uždegiminėmis ligomis: vilklige, reumatoidiniu artritu, sklerodermija, išsėtine skleroze arba žarnyno uždegimais (pavyzdžiui, Krono liga ar opinis kolitas).
Ligos priežastys ir rizikos veiksniai
Kryptogeninė organizacinė pneumonija priskiriama idiopatinėms (nežinomos kilmės) plaučių ligoms. Pirmiausia gydytojai turi atmesti infekcines ir kitas aiškias priežastis, pavyzdžiui, vaistus ar autoimuninius susirgimus. Tik nustačius, kad nėra infekcijos ar kitos pagrindinės ligos, patvirtinama kryptogeninės organizacinės pneumonijos diagnozė.
Yra ligų, kurios gali būti susijusios su šia plaučių patologija – dažniau pasitaiko ją sergant limfomos rūšies vėžiu, esant plaučių pūliniams, plaučių vėžiui ar kraujodaros navikams.
Kryptogeninės organizacinės pneumonijos simptomai
Iš pradžių daugiau nei pusei sergančiųjų pasireiškia gripo primenantys požymiai:
- Šaltkrėtis
- Sausas, neveiksmingas kosulys
- Bendras silpnumas, vangumas
- Apetito stoka
- Karščiavimas
- Neplanuotas svorio kritimas
- Prakaitavimas naktimis
Vėlesnėje ligos stadijoje, apie trys ketvirčiai sergančiųjų ima varginti:
- Lėtinis kosulys
- Dusinimas judant ar dirbant (dusulys fizinio krūvio metu)
Išskirtiniais atvejais galima:
- Skausmas krūtinėje
- Plaučių kolapsas (aplūžęs plautis)
- Kraujavimas iš kvėpavimo takų (kosėjimas krauju)
- Sąnarių skausmai
- Sumažėjęs deguonies kiekis kraujyje
Ligos nustatymas ir tyrimai
Nustatant kryptogeninę organizacinę pneumoniją, gydytojui svarbu surinkti detalią simptomų istoriją, atlikti apžiūrą ir klausyti plaučių fonendoskopu – dažnai išgirstami traškantys ar girgždantys garsai.
Šią ligą svarbu atskirti nuo kitų ligų, pasireiškiančių panašiais simptomais: antrinės organizacinės pneumonijos, kurios priežastis – infekcija, vaistai ar autoimuniniai sutrikimai, taip pat bakterinė, virusinė ar grybelinė pneumonija, eozinofiline lėtinė pneumonija, alerginė alveolitas ar lėtinės plaučių ligos.
Diagnozę patvirtinantys tyrimai
- Krūtinės rentgenograma – leidžia įvertinti plaučių būklę ir galimus pakitimus.
- Aukštos raiškos kompiuterinė tomografija (KT) – padeda detaliau įvertinti plaučių uždegimą ir kitus pokyčius.
- Bronchoskopija su bronchoalveoliniu plovimu – per plonus vamzdelius į kvėpavimo takus įleidžiamas fiziologinis tirpalas, kuris paskui surenkamas ir tiriamas, ar nėra pakitimų, būdingų šiai ligai, o taip pat atmesti infekciją.
- Plaučių biopsija – paimamas mažas plaučių audinio gabalėlis per bronchoskopą ar chirurgiškai, kad būtų galima įvertinti mikroskopinius pakitimus ir atmesti kitas ligas.
- Plaučių funkcijos tyrimai – matuojama, kiek oro telpa plaučiuose ir kaip efektyviai jie aprūpina kraują deguonimi. Dažnai sergant kryptogenine organizacine pneumonija pastebimas sumažėjęs plaučių tūris ir žemas deguonies kiekis kraujyje – tiek ramybės būsenoje, tiek fizinio krūvio metu.
Skirtumai nuo antrinės organizacinės pneumonijos
Antrinės organizacinės pneumonijos simptomai labai primena kryptogeninės organizacinės pneumonijos kliniką. Tačiau antrinė ligos forma dažniausiai išsivysto dėl vaistų, infekcijų, vėžio ar imuninės sistemos sutrikimų, dar gali būti sieta su radiacijos poveikiu plaučiams ar kraujodaros piktybiniais susirgimais. Gydymas šiuo atveju skiriasi nuo kryptogeninės formos, be to, ligos eiga būna sudėtingesnė.
Gydymo galimybės ir eiga
Kryptogeninė organizacinė pneumonija dažniausiai gydoma kortikosteroidais – stipriais uždegimą slopinančiais vaistais. Paprastai skiriamas prednizolonas, kuris vartojamas kelis mėnesius: pirmosiomis savaitėmis didesnėmis dozėmis, vėliau vaistas mažinamas palaipsniui. Svarbu vaistus mažinti lėtai, nes sumažinus per greitai, simptomai gali vėl sugrįžti – ypač tuomet, kai dozė sumažėja iki 20 mg per parą. Lengvesniais atvejais liga gali praeiti savaime, be vaistų.
Jei žmogus netoleruoja kortikosteroidų arba jie veiksmingi nepakankamai, gali būti skiriami papildomi vaistai (pvz., azatioprinas ar ciklofosfamidas), kurie laikinai padeda kontroliuoti uždegimą.
Prevencijos galimybės
Kryptogeninės organizacinės pneumonijos rizikos sumažinti neįmanoma, nes šios ligos priežastys nenustatytos. Vis dėlto, svarbu žinoti ankstyvuosius simptomus ir nedelsti kreiptis į gydytoją, kad laiku būtų pradėtas stebėjimas ar gydymas.
Ligos eiga ir prognozė
Nesiimant gydymo, kryptogeninė organizacinė pneumonija gali sukelti sunkų plaučių pažeidimą ir randėjimą. Laimei, dauguma žmonių po gydymo pasveiksta gana greitai – net iki 80 % gydytų kortikosteroidais žmonių visiškai pasveiksta. Apie pusė lengvomis formomis sergančių asmenų pasveiksta be gydymo.
Vis dėlto, yra tikimybė, kad simptomai po kurio laiko vėl atsinaujins. Paprastai tuomet vėl taikomas gydymas kortikosteroidais ir būklė vėl pagerėja. Didžioji dauguma pasveikusiųjų gyvena visavertį gyvenimą daug metų.
Kasdienybė susirgus: kaip pasirūpinti savimi
Pastebėjus pirmuosius simptomus ar atsinaujinus ligai, svarbu kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Laiku pradėtas gydymas padeda išvengti pasikartojančių ligos epizodų bei sumažina riziką, kad liga pažeis plaučius.
Pradėjus gydymą kortikosteroidais, labai svarbu pranešti gydytojui apie bet kokius šalutinius poveikius – dozę ar gydymo planą galima koreguoti pagal poreikį.